Koronawirus w Chinach. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 1.800. Zmarł dyrektor szpitala w Wuhan

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych zwiększyła się w poniedziałek o 98 osób do 1.886 - poinformowała we wtorek Narodowa Komisja Zdrowia. Bilans zakażonych w całych Chinach wzrósł do ponad 72 tys. osób. Z powodu zapalenia płuc wywołanego koronawirusem zmarł również dyrektor szpitala w Wuhan.
Zobacz wideo

W prowincji Hubei, będącej centrum epidemii, zmarły kolejne 93 osoby, z czego 72 w stolicy prowincji - Wuhan.

W całych Chinach kontynentalnych wykryto w poniedziałek 1.886 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co zwiększyło ich łączną liczbę do 72.436. Podano, że w większości są to przypadki lekkie.

Władze chińskie, które próbując zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, odseparowały całą prowincję Hubei będącą epicentrum epidemii, oceniają, że sytuacja jednak powoli się poprawia. Wskazują one, że liczba nowych przypadków zakażeń poza prowincją zmniejsza się z dnia na dzień.

Koronawirus. Zmarł dyrektor chińskiego szpitala 

Dyrektor szpitala Wuchang w Wuhanie - Liu Zhiming - zmarł we wtorek na zapalenie płuc wywołane koronawirusem – przekazała państwowa chińska telewizja CCTV. Jest on kolejną ofiarą wirusa wśród pracowników służby zdrowia.

Podejrzewa się, że Liu zaraził się koronawirusem od pacjentów szpitala. Jest pierwszym tak wysoko postawionym przedstawicielem służby zdrowia, który zmarł z powodu zakażenia.

Chińska państwowa komisja zdrowia ujawniła w ubiegłym tygodniu, że koronawirusem zaraziło się co najmniej 1 716 pracowników szpitali, z czego sześciu zmarło. Wicedyrektor komisji Zeng Yixin ocenił wtedy, że służba pracowników medycznych na pierwszej linii "jest bardzo trudna", a ryzyko infekcji określił jako wysokie.

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarł m.in. lekarz Li Wenliang, który pod koniec grudnia ostrzegał kolegów po fachu przed epidemią, ale wuhańska policja zarzuciła mu "rozpowszechnianie plotek" i nakazała zaprzestanie "nielegalnych działań". Jego śmierć wywołała falę krytycznych komentarzy pod adresem władz i apeli o wolność wypowiedzi.

Koronawirus. Ponad 71 tys. mieszkańców Hubei pod obserwacją

Obserwacją medyczna objętych jest w prowincji Hubei 71,6 tys. mieszkańców, którzy mieli bezpośredni kontakt z chorymi. Wyleczono 6.639 osób.

Jednak dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w poniedziałek przed nadmiernym optymizmem. Według niego tendencję spadkową liczby nowych zakażeń "należy interpretować z dużą ostrożnością".

- Ta tendencja może się zmienić kiedy wirus dotrze do nowych skupisk ludności. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że spadek (zachorowań) będzie się utrzymywać. Wszystkie scenariusze są jeszcze możliwe - powiedział Ghebreyesus dziennikarzom.

Według lekarzy chińskich ponad 8 tysięcy pacjentów jest w stanie ciężkim, zaś 1.700 w krytycznym. Obserwacją medyczna objętych jest w prowincji Hubei 71,6 tys. mieszkańców, którzy mieli bezpośredni kontakt z chorymi. Wyleczono 6.639 osób.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię, a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd pięć zgonów - w Japonii, Filipinach, Hongkongu, Tajwanie i we Francji.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM