Siedem ofiar koronawirusa we Włoszech. KE: 230 milionów euro na globalną walkę z groźnym wirusem
UE przeznaczy 230 mln euro na walkę z koronawirusem
Unia Europejska przeznaczy ponad 230 mln euro na globalną walkę z koronawirusem - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz. Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się choroby we Włoszech. - Dziś ogłaszamy mobilizację ponad 230 mln euro na wsparcie globalnej walki z koronawirusem - powiedział Lenarczicz. Nowe fundusze UE mają pomóc wykrywać i diagnozować chorobę, opiekować się zakażonymi ludźmi i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Komisja wyraziła zaniepokojenie sytuacją we Włoszech związaną z rozprzestrzenianiem się choroby. We wtorek do Włoch ma udać się misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides poinformowała, że KE śledziła rozwój sytuacji we Włoszech w ciągu weekendu i jej zdaniem jest ona dowodem na to, jak szybko może się ona zmieniać.
- Ta sytuacja niepokoi i pokazuje, jak ważne jest, żeby kraje członkowskie były na nią przygotowane - powiedziała na wspólnej konferencji z Lenarcziczem. Dodała, że jest w kontakcie z przedstawicielami włoskich władz.
Zaznaczyła jednocześnie, że choć sytuacja jest poważna, to nie można poddawać się panice i - co ważniejsze - dezinformacji. - Musimy być zjednoczeni i skoordynowani. Musimy informować siebie nawzajem w czasie rzeczywistym, ponieważ dzięki temu będziemy mogli reagować - powiedziała.
Kyriakides zauważyła, że ewentualne wprowadzanie ograniczeń na podróże w strefie Schengen powinno być proporcjonalne i skoordynowane między państwami UE. - Jak dotąd Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleciła nałożenia ograniczeń na podróże i handel - podkreśliła.
Z ponad 230 mln euro, 114 milionów euro trafi do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma stanowić wsparcie m.in. w sytuacjach kryzysowych w krajach o słabym systemie opieki zdrowotnej. 15 mln euro trafi do Afryki, w tym do Instytutu Pasteur Dakar w Senegalu na wsparcie działań takich jak szybka diagnoza i nadzór epidemiologiczny.
90 mln euro zostanie przeznaczonych na partnerstwo publiczno-prywatne z przemysłem farmaceutycznym w poszukiwaniu szczepionki, a 10 mln euro na projekty badawcze dotyczące epidemiologii, diagnostyki, leczenia i zarządzania klinicznego. 3 mln euro trafi na ewakuację obywateli UE z Wuhanu w Chinach.
Korea Płd.: Do 763 wzrosła liczba przypadków zakażenia koronawirusem
Do 763 wzrosła w Korei Płd. liczba zakażonych koronawirusem. W niedzielę odnotowano 161 przypadków nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło tam już 7 osób.
Według południowokoreańskich władz medycznych niemal połowa zakażonych to członkowie chrześcijańskiej sekty działającej w Daegu. Wyznawcy Shincheonji, czyli Kościoła Jezusa, który powstał w marcu 1984 r., stanowią ponad połowę wszystkich zakażonych koronawirusem w Korei Płd. W niedzielę zarejestrowano 129 nowych przypadków wśród wiernych tej denominacji, co daje ogólną liczbę 429 zakażeń wśród członków sekty założonej przez 87-letniego Li Man Hi z Daegu.
Korea Płd.: Koronawirus u 11 żołnierzy, blisko 8 tys. innych na kwarantannie
Do poniedziałku zakażenie koronawirusem wykryto w Korei Południowej u 11 żołnierzy, a ok. 7,9 tys. innych zostało poddanych kwarantannie, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa w koszarach – poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony.
Osiem przypadków groźnego wirusa odnotowano w wojskach lądowych oraz po jednym: w marynarce wojennej, siłach powietrznych i korpusie piechoty morskiej – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na resort obrony.
Zakażeni żołnierze są wśród 763 zainfekowanych koronawirusem w Korei Płd. Większość przypadków łączonych jest z nabożeństwami religijnymi w mieście Daegu w środkowej części kraju lub ze szpitalem w pobliskim mieście Czeongdo. Siedmioro spośród zakażonych cywilów zmarło. Od niedzieli w kraju obowiązuje najwyższy alert epidemiologiczny.
Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Afganistanie i Iraku
Minister zdrowia Afganistanu Ferozuddin Feroz poinformował w poniedziałek o pierwszym przypadku koronawirusa, który zarejestrowano w prowincji Herat na zachodzie kraju.
Minister podał na konferencji prasowej, że zachorowała jedna z trzech osób, które podejrzewano o zakażenie koronawirusem. Ogłosił też stan wyjątkowy w prowincji Herat, graniczącej z Iranem, gdzie zanotowano dziesiątki przypadków choroby; według ostatnich doniesień w Iranie na koronawirusa Covid-19 zmarło 12 osób, najwięcej poza Chinami.
W Iraku odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Zainfekowany to Irańczyk, student teologii w świętym dla szyitów mieście Nadżaf w środkowym Iraku. Mężczyzna przyjechał do Iraku, zanim rząd w Bagdadzie zamknął granice w czwartek i zakazał wjazdu z Iranu osobom, które nie są obywatelami Iraku - przekazał resort w komunikacie.
W Iranie już 12 ofiar śmiertelnych koronawirusa
W Iranie odnotowano kolejne cztery ofiary śmiertelne koronawirusa; tym samym liczba zmarłych wzrosła do 12 - poinformowała w poniedziałek irańska agencja ISNA, powołując się na ministerstwo zdrowia.
- Ministerstwo zdrowia ogłosiło, że w Iranie (z powodu koronawirusa) zakażonych jest 47 osób; 12 osób zmarło - podała ISNA, powołując się na deputowanego Assadollaha Abbasiego. Przekazał on, że najnowszy bilans ogłosił minister zdrowia Said Namaki na zamkniętej sesji irańskiego parlamentu w sprawie koronawirusa.
Większość przypadków koronawirusa wystąpiła w mieście Kom w środkowym Iranie, ale w ciągu ostatnich kilku dni wirus szybko rozprzestrzenił się w czterech innych miastach, w tym w stolicy, Teheranie.
Deputowany przekazał, że źródłem zakażenia były osoby, które przyjechały do Iranu z Chin, Pakistanu i Afganistanu.
W piątek Irańczycy głosowali w wyborach parlamentarnych; wielu głosujących szło do urn wyborczych w maskach ochronnych. Irańczycy gromadzą zapasy środków do dezynfekcji rąk.
Pierwsze przypadki koronawirusa w Bahrajnie i Kuwejcie
Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w Bahrajnie i Kuwejcie. W Bahrajnie wykryto jeden przypadek, a w Kuwejcie - trzy. Są to pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w krajach Zatoki Perskiej.
Bahrajńska agencja informacyjna BNA podała, że zakażony to obywatel Bahrajnu, który przybył z Iranu. Kuwejcka agencja KUNA przekazała, że w Kuwejcie wirusem zakażone zostały trzy osoby, które powróciły z Iranu; wśród nich jest obywatel Arabii Saudyjskiej. Osoby te znalazły się wśród 700 ewakuowanych w zeszłym tygodniu z miasta Meszhed w północno-wschodnim Iranie.
Izrael: Odwołane wycieczki szkolne do Polski
Ministerstwo zdrowia Izraela zaleciło odwołanie wszystkich wycieczek szkolnych do Polski, zaplanowanych do 4 marca, z powodu nowego koronawirusa - poinformował w niedzielę izraelski minister oświaty Rafi Perec.
- Nie ma czegoś takiego, jak nadmierne środki ostrożności. Jesteśmy odpowiedzialni i nie narażamy się na ryzyko” - oznajmił Perec, cytowany przez portal Kanału 12, który pierwszy napisał o sprawie.
- Ministerstwo oświaty podąża ściśle za wskazówkami ministerstwa zdrowia. Dotyczy to szkół, które miały kontakt z Koreańczykami, i dotyczy to także wycieczek do Polski. Zbyt duże środki ostrożności są lepsze niż za małe" - przywołuje wypowiedź Pereca portal informacyjny Ynet.
Izraelskie ministerstwo oświaty zaleciło, ok. 200 uczniom pozostanie w domu na 14-dniowej kwarantannie, ponieważ mieli oni kontakt z pielgrzymami przybyłymi z Korei Południowej, spośród których u 18 wykryto nowego koronawirusa po powrocie do kraju.
Ynet zwraca również uwagę, że izraelskie szkoły zostały powiadomione zbyt późno o odwołaniu wycieczek i wielu rodziców wyraziło zaniepokojenie, że nie otrzymają zwrotu kosztów za podróż, które szacuje się na 5 tys. szekli (ok. 5,8 tys. złotych). Mowa jest o 29 wycieczkach i 3 807 uczniach, a ministerstwo oszacowało ich całkowity koszt na 60 mln szekli (ok. 70 mln złotych). - Należy podkreślić, że do teraz nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa w Polsce - dodaje Ynet.
Koronawirus zaatakował już na świecie ponad 78 tys. osób
Wykryty w Chinach nowy koronawirus zaatakował dotąd na świecie ponad 78 tys. osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała wywoływaną przez niego ostrą chorobę układu oddechowego Covid-19 w związku z faktem, że pierwsze przypadki wykryto w ubiegłym roku.
Dane dotyczące zakażenia koronawirusem, potwierdzone w niedzielę przez rządy krajów, w których wykryto przypadki zachorowań:
Chiny kontynentalne: 76 936 przypadków zakażenia, w tym 2 442 zgony, głównie w prowincji Hubei.
Hongkong: 74 przypadki, 2 zgony.
Makau: 10 przypadków.
Japonia: 838 przypadków, w tym 691 na wycieczkowcu Diamond Princess w porcie w Jokohamie, 4 zgony.
Korea Południowa: 602 przypadków, 6 zgonów.
Włochy: 219 przypadki, 7 zgonów.
Singapur: 89 przypadków.
Iran: 43 przypadki, 12 zgonów.
Irak 1 przypadek
Stany Zjednoczone: 35 przypadków; 1 obywatel USA zmarł w Chinach.
Tajlandia: 35 przypadków.
Tajwan: 28 przypadków, 1 zgon.
Australia: 23 przypadki.
Malezja: 22 przypadki.
Wietnam: 16 przypadków.
Niemcy: 16 przypadków.
Wielka Brytania: 13 przypadków.
Francja: 12 przypadków, 1 zgon.
Zjednoczone Emiraty Arabskie: 11 przypadków.
Kanada: 9 przypadków.
Filipiny: 3 przypadki, 1 zgon.
Indie: 3 przypadki.
Rosja: 2 przypadki.
Hiszpania: 2 przypadki.
Po jednym przypadku zakażenia: Liban, Izrael, Belgia, Nepal, Sri Lanka, Szwecja, Kambodża, Finlandia, Egipt.
Podejrzewa się, że epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się pod koniec 2019 roku na targu w mieście Wuhan, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta. Po wybuchu epidemii chińskie władze tymczasowo zakazały handlu dzikimi zwierzętami w całym kraju. Większość zakażeń i zgonów stwierdzono w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Ogromny żółw jaszczurowaty złapany pod Warszawą. To gatunek niebezpieczny dla ludzi
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot
- Wołodymyr Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut, żeby Putin nie poczuł krwi
- Prezydent Biden: Izraelski rząd nie może dalej iść tą drogą
- Sałatka jarzynowa nigdy nie była tak droga. Przed nami Wielkanoc "najdroższa w historii"
- "Skandal i zdrada". Na MKOl spadają gromy po decyzji ws. rosyjskich i białoruskich sportowców