Wiceminister zdrowia zapowiada: Badanie na koronawirusa będzie darmowe

Pacjenci nie będą płacić za badania na obecność koronawirusa - zapewnił w rozmowie z TOK FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Sam minister Łukasz Szumowski na konferencji prasowej dodał, że "Nie ma zgody na komercyjne badania na koronawirusa", a wszyscy obywatele, którzy wymagają badania, mają mieć je wykonane za darmo.
Zobacz wideo

Kilka dni temu oficjalnie zakończyły się ferie zimowe. Wielu polskich turystów spędziło ten czas na nartach w północnych Włoszech, gdzie wybuchło największe europejskie ognisko zarażeń koronawirusem. Chcieliby sprawdzić, czy w ich przypadku doszło do zarażenia. Dzwonią więc i szukają pomocy, ale są odsyłani z jednej przychodni do drugiej: z prywatnej do państwowej czy m.in. do Państwowego Zakładu Higieny. Jak już informowaliśmy we wtorek, badanie można było zrobić m.in. w przychodni Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Co ważne, jeśli nie ma niepokojących objawów - trzeba było zapłacić. Niemało, bo 500 zł za jeden test. To oznacza, że jeśli z wyjazdu wróciła czteroosobowa rodzina, na badania trzeba wydać 2 tysiące złotych.

O sprawę pytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia. - Za kilka godzin będę rozmawiał z dyrektorem tego szpitala. Badania będą bezpłatne - zapowiedział około południa w rozmowie z reporterem TOK FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał również, że w najbliższych godzinach zacznie działać 6 innych laboratoriów wykonujących badania na obecność koronawirusa. 

Szumowski: Nie ma zgody na komercyjne badania

Do sprawy badań na koronawirusa szeroko odniósł się na wtorkowej konferencji prasowej także sam minister zdrowia Łukasz Szumowski. Potwierdził, że spotkał się z dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i że nie będzie można komercyjnie wykonać badań na obecność koronawirusa. - Każdy obywatel i osoba przebywająca na terenie Polski, która wymaga badania, ma je wykonane za darmo, bezpłatnie. Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania - zaznaczył minister.

- To badanie trwa od 4 do 6 godzin, w zależności od trybu. Byłoby nierozsądne i lekkomyślne udostępnienie tego typu skomplikowanej diagnostyki na pewne profilaktyczne sprawdzenie, czy ktoś ma wirusa, czy nie - przekonywał Szumowski.

Oprócz tego, minister poinformował, że w Polsce wciąż nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa, ale uprzedzał, że niebawem pewnie się pojawi. - Przygotowujemy się na to. 79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości już od jakiegoś czasu - wskazał. 

Ponadto Szumowski poinformował dziennikarzy, że wysyła list do komisarz Stelli Kyriakides
z prośbą o pilne spotkanie ministrów zdrowia UE, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Europie".

Koronawirus. Wskazania dla osób powracających z Włoch

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa we Włoszech Główny Inspektor Sanitarny stwierdził dziś w TVN 24, że Polacy powracający z tego kraju powinni zachować spokój i uważność. Zaznaczył jednak, że zagrożenie nie jest tak duże, jak się niektórym osobom wydaje. 

Jarosław Pinkas przypomniał także, że leczenie chorych przebiega objawowo i 80 proc. z nich "przechodzi tę infekcję gładko".

Głównym elementem zabezpieczenia się przed wirusem jest odpowiednia higiena - mycie rąk, racjonalne zachowanie i śledzenie rzetelnych źródeł informacji. "Ten wirus ma łatwą możliwość transmisji i trzeba zachować daleko idący rozsądek. To jest przede wszystkim mycie rąk i odpowiednia higiena. Proszę nie bagatelizować tego" - mówił Główny Inspektor Sanitarny.

Koronawirus we Włoszech

We Włoszech z powodu koronawirusa zmarło już siedem osób, a ponad 200 jest zarażonych. W niedzielę władze zdecydowały się na odizolowanie 11 gmin - kkreślono je mianem "czerwonej strefy". Na mocy dekretu wydanego przez rząd obowiązuje surowy zakaz opuszczania tych miejscowości i wjazdu do nich pod groźbą kar finansowych. "Czerwonych stref" pilnuje kilkadziesiąt patroli, a premier Giuseppe Conte zaapelował do obywateli o współpracę. Lokalne władze apelują do mieszkańców zamkniętych miasteczek, aby radykalnie ograniczyli wychodzenie z domu, co oznacza - jak podkreślają media - praktyczną samoizolację domową kilkudziesięciu tysięcy osób. Obrona Cywilna apeluje do ludności, aby nie ulegała panice. Jej oznaki jednak są widoczne - zauważa się. Ludzie masowo gromadzą zapasy, wykupują maseczki, trwa szturm na nieliczne otwarte sklepy i apteki.

Koronawirus na świecie

Epidemia koronawirusa wybuchła w Chinach w grudniu ubiegłego roku. Wirus dotarł już do 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię, a także  - USA. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano dotąd 26 zgonów, m.in. 12 w Iranie, 7 we Włoszech.  Po Chinach krajem, gdzie wirus najszybciej się rozprzestrzenia, jest Korea Południowa. Do 763 wzrosła tam liczba zakażonych koronawirusem. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM