Koronawirus. Uniwersytet Medyczny zawiesza rekrutację na studia anglojęzyczne. Uczelnie wstrzymują wyjazdy

Uniwersytet Medyczny w Lublinie wstrzymał rekrutację na studia anglojęzyczne z powodu koronawirusa. Inne uczelnie zawieszają wyjazdy zagraniczne swoich studentów i pracowników, a niektóre szkoły apelują do rodziców dzieci spędzających ferie we Włoszech lub Azji, by po powrocie zostały w domach.
Zobacz wideo

Obecnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma ponad tysiąc studentów z zagranicy, m.in. z Tajwanu i Tajlandii. Ale nowego naboru na razie nie będzie. Taką decyzję - do odwołania - podjęły władze uczelni. - Wydaliśmy zarządzenie odnośnie zawieszenia rekrutacji na studia anglojęzyczne w Uniwersytecie Medycznym na rok 2020/2021. Wstrzymaliśmy też wszelkie wyjazdy do krajów azjatyckich - mówi TOK FM rzecznik uniwersytetu dr Włodzimierz Matysiak. Dodaje, że odwołano też specjalny kurs przygotowujący do studiów, przeznaczony dla cudzoziemców, który miał ruszyć jeszcze w lutym.

- Epidemia koronawirusa, której boimy się my, boi się cały świat, wymknęła się chyba spod kontroli. Próbujemy w Polsce zapanować nad sytuacją - tłumaczy decyzje uczelni. Podkreśla, że studenci będący cudzoziemcami dostali też ustne zalecenia, by na razie nie wyjeżdżać, nie opuszczać Polski i m.in. by w przerwie międzysemestralnej nie jechać do domu.

Uczelnia zaleca też swoim studentom jak najczęstsze mycie rąk. - Jesteśmy uczelnią medyczną, więc trudno byłoby zapomnieć o przestrzeganiu zasad higieny. Należy myć ręce w sposób staranny, określony wytycznymi. Należy przebywać z dala od osób, które zdradzają objawy choroby - dodaje nasz rozmówca.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wydał we wtorek komunikat, w którym czytamy m.in. "Osobom, które w ostatnich dniach wróciły z krajów azjatyckich oraz Włoch, w szczególności z regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum (nawet jeżeli nie miały kontaktów z osobami chorymi, same czują się dobrze, czują się zdrowe) stanowczo zalecamy ograniczenie aktywności społecznej przez 14 dni (pozostanie w domu), monitoring stanu zdrowia i stały kontakt z Inspekcją Sanitarną. Jeśli w ciągu 14 dni pojawią się w dolegliwości ze strony układu oddechowego, należy zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych".

Uniwersytet zalecił jednocześnie osobom prowadzącym zajęcia, by wzięły pod uwagę te nieobecności studentów, które mogą wynikać z "kwarantanny" związanej z koronawirusem. "Prosimy o liberalne i elastyczne podejście do sposobu zaliczenia zajęć przez osoby będące w grupie ryzyka" - napisano w komunikacie.

Grupa łódzkich studentów wróciła z Włoch

Podobna informacja zawisła też na stronie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z Włoch do Łodzi wróciła właśnie grupa studentów tej uczelni. Mają objawy przeziębieniowe, gorączkę, kaszel, katar - mają pozostać w domu przez dwa tygodnie, pod obserwacją lekarzy.

Kilka dużych uczelni w kraju (m.in. Uniwersytet Gdański, Śląski czy Politechnika Śląska) już kilka dni temu podjęły decyzję, aby wstrzymać wyjazdy swoich studentów i pracowników do Chin. Powodem takich działań jest - jak tłumaczą władze placówek w komunikatach - ostrożność związana z koronawirusem.

Ostrożność w szkołach

W związku z zakończonymi właśnie feriami zimowymi, również niektóre szkoły apelują do rodziców dzieci odpoczywających w Azji lub we Włoszech, aby pozostawiły swoje pociechy w domach. Prośbę taką, jak pisał portal TVN24, skierowała dyrekcja Społecznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Warszawie.

"Jeżeli zauważycie u nich oznaki podobne do przeziębienia, m.in. kaszel, gorączkę, to udajcie się niezwłocznie do lekarza. Zdajemy sobie sprawę, że takie rozwiązanie może być uciążliwe, ale zalecając je, kierujemy się dobrem wszystkich uczniów naszej szkoły" - czytamy w komunikacie wysłanym do rodziców.

W poniedziałek, jak pisze portal, szkoła poinformowała również, że podjęto decyzję, "aby codziennie mierzyć temperaturę wszystkim uczniom". Jeśli któreś dziecko będzie miało temperaturę powyżej 37,5 stopnia Celsjusza lub objawy przeziębienia, rodzice będą wzywani, by je odebrać.

DOSTĘP PREMIUM