Koronawirus w Europie. Pierwszy przypadek w Grecji. 12 ofiar śmiertelnych we Włoszech

O pierwszym przypadku koronawirusa w Grecji informuje Reuters. Zachorowała kobieta, która wróciła z północnych Włoch. Drugi przypadek śmiertelny wśród zakażonych koronawirusem we Francji potwierdziło w środę ministerstwo zdrowia. We Włoszech odnotowano zgon 12 osoby, u której wykryto koronawirusa.
Zobacz wideo

Zgon zanotowano w szpitalu w Piacenzy w Emilii-Romanii, pierwszy w tym regionie. Nie żyje 70-letni mężczyzna z Lombardii. Dotąd we Włoszech zarejestrowano 374 zakażeń.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Grecji. Jak poinformował przedstawiciele greckiego resortu zdrowia, 38-latka przebywa pod opieką lekarzy w Salonikach. Poczuła się gorzej po powrocie z północy Włoch. 

Druga ofiara śmiertelna we Francji, to 60-letni mężczyzna; jest on pierwszym Francuzem wśród dwójki zmarłych. Pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa we Francji, a zarazem pierwszą w Europie, był chiński turysta. 

Koronawirus w Polsce

- Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale na pewno takie przypadki będą - powiedział w środę przed południem Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Rząd zapewnia, że jesteśmy przygotowani na pojawienie się wirusa w Polsce.

Tymczasem wójt Jasienicy Janusz Pierzyna zawiesił w środę zajęcia w zespole szkolno-przedszkolnym w Mazańcowicach. W placówce w poniedziałek uczyła kobieta, która wróciła z Rzymu z objawami paragrypowymi. Tego samego dnia zgłosiła się do bielskiego szpitala.

W Kielcach 25-letnia kobieta, która wróciła niedawno z Włoch, trafiła z podejrzeniem koronawirusa do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przebywa na oddziale zakaźnym.

Koronawirus w Europie. Kwarantanna w hotelu

Rada ds. zdrowia Wysp Kanaryjskich poinformowała o dwóch nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w hotelu w Adeje na Teneryfie, gdzie kwarantannie poddano ok. 1000 osób, w tym obywateli polskich. Łącznie w hotelu potwierdzono dotąd cztery przypadki koronawirusa.

O dwóch nowych osobach zakażonych władze poinformowały w nocy z wtorku na środę. Są to turyści z Włoch, którzy byli w bliskim kontakcie z włoskim lekarzem i jego żoną, u których we wtorek stwierdzono obecność koronawirusa. Obecnie zainfekowane osoby przebywają w szpitalu na Teneryfie.

Koronawirus w Hiszpanii

Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano w środę w Madrycie i w Walencji. O osobie zakażonej w stolicy Hiszpanii poinformowało ministerstwo zdrowia. Jest to 24-letni student, który powrócił z podróży do północnych Włoch.

Madryckie władze powiadomiły w komunikacie o wszczęciu przewidzianych w takim przypadku procedur. Sanitariusze przyjechali do domu chorego, by pobrać próbki do analizy, która dała wynik pozytywny na obecność wirusa. Następnie przewieziono chorego do szpitala, a wyniki badań przesłano do Krajowego Ośrodka Mikrobiologii w Madrycie do powtórnej analizy.

U innego młodego mężczyzny, który z symptomami Covid-19 zgłosił się do szpitala w Castellon w Walencji, badania także dały wynik pozytywny. Jak poinformowały w środę służby sanitarne, mężczyzna był ostatnio w Mediolanie, a obecnie przebywa w szpitalu.

We wtorek koronawirusa stwierdzono u Włoszki mieszkającej w Barcelonie, która powróciła z Bergamo w Lombardii. 25 osób, z którymi miała kontakt, poddano kwarantannie. Chociaż nie wykazują symptomów choroby, przez 14 dni nie mogą wyjść z domów - poinformował lokalny sekretarz ds. zdrowia publicznego w Barcelonie Joan Guix.

W Hiszpanii potwierdzono do tej pory dziewięć przypadków zakażenia nowym koronawirusem, z czego dwóch pacjentów zostało wyleczonych i opuściło już szpital. Pierwszy z nich to obywatel Niemiec, który zaraził się w Bawarii od kolegi mającego kontakt z kobietą zainfekowaną w Wuhanie w Chinach, skąd pochodzi wirus. Drugi wyleczony przypadek to obywatel brytyjski mieszkający z rodziną na Majorce, który zaraził się podczas pobytu w Alpach francuskich.

Władze sanitarne Hiszpanii wezwały do zachowania spokoju. Przypomniały, że w 80 proc. przypadków zakażeń choroba ma łagodny przebieg, podobny do grypy. Tylko w 15 proc. przypadków jest groźna, a 2 proc. - krytyczna.

Koronawirus we Włoszech. Przerwano zdjęcia do filmu

Kręcenie zdjęć do filmu "Mission: Impossible 7" w Wenecji wstrzymano z powodu wybuchu epidemii koronawirusa we Włoszech, gdzie do tej pory odnotowano ponad 320 przypadków zakażeń oraz 11 zgonów, głównie w północnych regionach kraju - podała BBC.

Zdjęcia do filmu, w którym główną rolę gra Tom Cruise, miały rozpocząć się 13 lutego.

"Ze względu na bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszej obsady i załogi oraz wysiłki lokalnych władz weneckich, mające na celu niedopuszczenie do zgromadzeń publicznych z powodu zagrożenia koronawirusem, zmieniamy plan naszych trzytygodniowych zdjęci w Wenecji" - poinformował rzecznik studia Paramount, odpowiedzialnego za serię "Mission: Impossible".

Media zauważają, że seria filmów jest jednym z najpewniejszych źródeł dochodu dla Paramount. Ostatnia część przygód agenta Ethana Hunta "Mission: Impossible Fallout" z 2018 roku zarobiła na całym świecie ok. 600 mln dolarów.

Studio zaznaczyło, że podczas przerwy w pracach pozwolono członkom ekipy powrócić do domów. "Będziemy nadal monitorować tę sytuację i współpracować ze służbą zdrowia i urzędnikami w miarę rozwoju wydarzeń - dodano w oświadczeniu.

Włochy są trzecim krajem na świecie, po Chinach i Korei Południowej, pod względem liczby zakażeń Covid-19.

Koronawirus z Chin

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2715 - poinformowała w środę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 52 zgony. Komisja podała, że wszystkie nowe przypadki śmiertelne miały miejsce w centralnej prowincji Hubei. W prowincji tej liczba ofiar śmiertelnych obecnie wynosi 2615.

Odnotowano także 406 nowych przypadków zakażenia, w tym 401 w Hubei. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Chinach wzrosła do 78 064. Najnowsze dane Komisji wskazują, że rozprzestrzenianie się epidemii w Chinach ma tendencję spadkową. Dzień wcześniej informowano o 71 nowych zgonach i 508 nowych przypadkach zakażenia.

TOK FM PREMIUM