Koronawirus [OBJAWY, ZALECENIA, LISTA KRAJÓW]
Koronawirus w Polsce: Pacjent przyjechał z Niemiec
Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. Informację o tym przekazał 4 marca minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Pacjent zarażony koronawirusem jest z województwa lubuskiego, leży w szpitalu w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem - który przyjechał z Niemiec - zostały objęte kwarantanną domową i są pod nadzorem służby sanitarnych.
W związku z rozprzestrzeniającym się w Europie koronawirusem działa specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dzwoniąc pod numer 800-190-590 można uzyskać informacje, jak postępować w razie podejrzenia zakażenia. Telefonować można przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Specjalna akcja informacyjna została także uruchomiona we wszystkich międzynarodowych połączeniach Polskich Kolei Państwowych.
Koronawirus. Kontrola na lotnisku
Na stołeczne lotnisko Chopina codziennie przylatuje kilka samolotów i około 900 pasażerów. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zapowiedziało, że od wtorku na lotnisku prowadzona będzie procedura, zgodnie z którą pasażerom i załogom przylatującym z Włoch lub z Chin po wylądowaniu, jeszcze na pokładzie, mierzona będzie temperatura. - Jeżeli okaże się, że ktoś ma gorączkę, ta osoba jest kierowana na dodatkowy wywiad medyczny i ewentualne badanie medyczne - wyjaśnił PAP rzecznik Portów.
Po wykluczeniu ryzyka zarażenia koronawirusem pasażer może kontynuować podróż lub wrócić do domu. W razie podejrzenia, że osoba jest zarażona służby lotniskowe wspólnie z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną podejmują decyzję o skierowaniu danej osoby na kwarantannę.
LOT w związku z zagrożeniem zawiesił połączenia z Chinami. Do warszawskiego portu z Chin mogą przylatywać jedynie samoloty przewoźnika Air China.
Linie lotnicze PLL LOT, Wizz Air i Ryanair poinformowały we wtorek PAP, że do Włoch latają zgodnie z rozkładem. Zaznaczyli, że monitorują sytuację związaną z epidemią koronawirusa i stosują się do zalecanych procedur.
Czytaj więcej o kontrolach na lotniskach i zawieszanych połączeniach >>> Koronawirus. Linie wyjaśniają, jak działa kontrola na lotniskach i co z połączeniami do Włoch
Koronawirus. Objawy i zalecenia
Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności choroby przewlekłe.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób, zaś do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Według resortu dane te są prawdopodobnie zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
W profilaktyce zakażeń koronawirusem bardzo ważne jest mycie rąk i unikanie podróży do krajów o największej liczbie zakażonych - podkreślają eksperci. Nie zalecają używania masek ochronnych przez osoby zdrowe.
Z informacji Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że koronawirus wywołujący chorobę zakaźną COVID-19 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu (minimum 60 proc.). Mycie rąk tymi metodami zabija wirusa.
Resort zdrowia informuje też, że ważne jest również, aby podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.
W sytuacjach zagrożenia wirusem najlepiej jest zachować co najmniej metrowy odstęp od innych osób, szczególnie tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie takie objawy, to powinniśmy skontaktować się ze stancją sanitarno-epidemiologiczną (sprawdź listę stacji) lub zgłosić do oddziału zakaźnego
Jeśli wyżej wymienione objawy nie występują u nas bezpośrednio po powrocie do kraju, powinniśmy mimo tego, obserwować się przez 14 dni. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca przez taki właśnie czas obserwację osób, które miały styczność z zakażonymi.
Czytaj więcej o możliwych objawach koronawirusa >>> Koronawirus z Chin. Biegunka? Wysoka gorączka? Objawy są niejednoznaczne
Koronawirus na świecie
Nowy koronawirus zabił już ponad 3 tys. osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 70 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 90 tys.
W Europie najwięcej przypadków zachorowań - i zgonów - notuje się we Włoszech, gdzie stwierdzono ponad 2 tys. zakażeń i 79 zgonów.
Koronawirus pojawił się w ponad 70 krajach na świecie. Wśród krajów europejskich są to m.in.: Francja, Wielka Brytania, Chorwacja czy Czechy. Większość zainfekowanych osób odwiedziła w ostatnim czasie Włochy. Wirus dotarł także do Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.
Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
-
Policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego 24-latka. Miał zabić dwie osoby. Trwa obława
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan
- Poseł PiS zrezygnował z mandatu. Już czeka na niego fotel prezesa
- "Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory