Koronawirus. Kolejne państwa potwierdzają pierwsze przypadki zarażonych

Lekarze w Gruzji zdiagnozowali u obywatela tego kraju pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Pierwsze przypadki odnotowano też w Pakistanie i Macedonii Północnej, kolejne - w Szwecji.
Zobacz wideo

Jeśli chodzi o Gruzję, koronawirusa wykryto u Gruzina, który wrócił do kraju z Iranu przez Azerbejdżan. - Pacjenta przewieziono z granicy do szpitala zakaźnego - poinformowała w środę na specjalnym briefingu minister zdrowia Ekaterine Tikaradze. Polityk oświadczyła, że nie ma powodu do paniki, pacjent znajduje się w izolatce i prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa jest minimalne.

Jak zauważył dyrektor Krajowego Centrum Kontroli Zachorowań Amiran Gamkrelidze, zakażony mężczyzna praktycznie nie był w kraju, gdyż był przewieziony do szpitala bezpośrednio z gruzińsko-azerbejdżańskiej granicy. Wszyscy ludzie, którzy mieli z nim kontakt, zostali poddani kwarantannie w Azerbejdżanie.

W związku z pierwszym przypadkiem zakażenia koronawirusem premier Gruzji Giorgi Gacharia podjął decyzję, aby na dwa tygodnie wprowadzić ograniczenia w powietrznym i drogowym ruchu z Iranem. W tym kraju 19 osób zmarło z powodu koronawirusa wywołującego niebezpieczne dla życia zapalenie płuc.

Pierwsze przypadki w Pakistanie

Tymczasem władze Pakistanu - kraju graniczącego właśnie z Iranem oraz z Chinami, gdzie doszło do największej na świecie liczby zgonów z powodu nowego koronawirusa - ogłosiły w środę dwa pierwsze potwierdzone przypadki. Jeden z nich wystąpił w największym mieście Pakistanu, Karaczi - podały miejscowe władze. Nie poinformowano, gdzie mieszka druga zainfekowana osoba.

Pakistan w niedzielę zamknął swe granice z Iranem; liczą one ponad 900 km.

Drugi przypadek w Szwecji, pierwszy w Macedonii

W Szwecji z kolei potwierdzony został w środę drugi przypadek nowego koronawirusa. Został on wykryty w Goeteborgu, u osoby, która wróciła z północnych Włoch. - Pacjent jest w dobrym stanie - poinformował szpital uniwersytecki Sahlgrenska. Według komunikatu służb medycznych gorączka i kaszel pojawiły się u zakażonej wirusem osoby trzy dni po przyjeździe do Szwecji. Następnie pacjent został przyjęty na oddział zakaźny szpitala Sahlgrenska w Goeteborgu. Trwają czynności związane z ustaleniem kręgu osób, które mogły mieć kontakt z chorym.

Jest to drugi potwierdzony przypadek nowego koronawirusa w Szwecji. Pod koniec stycznia tego wirusa wykryto u 20-letniej kobiety, przebywającej wcześniej w okolicy chińskiego miasta Wuhan, będącego epicentrum epidemii.

Pierwszy przypadek stwierdzono - także w środę - w Macedonii Północnej. - Zdiagnozowano go u kobiety, która ostatnio wróciła z Włoch - poinformował minister zdrowia Venko Filipcze. - Macedonka, u której wykryto koronawirusa, wróciła furgonetką do kraju z Włoch. Wszyscy pasażerowie pojazdu przechodzą obecnie testy. Kobieta jest pierwszą pacjentką w Macedonii Północnej, u której wykryto koronawirusa - powiedział minister. Dodał, że jej stan jest stabilny.

Ponad 2,7 tys. ofiar na całym świecie

Jeśli chodzi o Europę, największym ogniskiem nowego koronawirusa są Włochy. Do 400 wzrosła liczba osób zarażonych w tym własnie kraju, o czym informował w środę wieczorem rządowy komisarz do spraw kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli. Dotychczas zanotowano 12 zgonów. Wirus obecny jest w 10 z 20 regionów Włoch.

Podając nową liczbę zarażonych Borrelli, który jest szefem Obrony Cywilnej, podkreślił, że jest też dobra wiadomość. Jest nią, jak wyjaśnił, wyzdrowienie w Rzymie małżeństwa chińskich turystów z miasta Wuhan, epicentrum epidemii. Były to dwa pierwsze przypadki obecności koronawirusa we Włoszech. Od końca stycznia 60-latkowie przebywają w szpitalu zakaźnym w Wiecznym Mieście.

Nowy koronawirus wywołujący zapalenie płuc zabił już ponad 2,7 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 80 tys. 

W Polsce wciąż nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa, choć minister zdrowia Łukasz Szumowski regularnie powtarza, że prawdopodobnie niebawem taki przypadek zostanie odnotowany. Władze zapewniają, że nasz kraj jest gotowy na nadejście choroby.

DOSTĘP PREMIUM