Koronawirus. Pierwsze przypadki potwierdzono w czterech krajach Europy

Rośnie liczba państw w Europie, w których odnotowywane są pierwsze przypadki koronawirusa. W środę wieczorem potwierdzono je w Rumunii i Norwegii. W czwartek jeden przypadek zachorowania potwierdziła też Dania i Estonia. Wcześniej zachorowania odnotowano także w Grecji, Macedonii Północnej czy Gruzji.
Zobacz wideo

Jeśli chodzi o Rumunię, koronawirusem zaraził się mężczyzna mieszkający na południu kraju. - Miał on bezpośredni kontakt z obywatelem Włoch, który podróżował do Rumunii na początku tego miesiąca - powiedział dziennikarzom szef rumuńskiego resortu zdrowia Victor Costache. Dodał, że mężczyzna "jest w dobrym stanie i zostanie przewieziony do szpitala zakaźnego w Bukareszcie".

Z kolei w Norwegii pierwszy przypadek potwierdzono u osoby w mieście Tromsoe na północy kraju - poinformował w środę wieczorem Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI).

W Danii zarażonym jest mężczyzna, który wrócił z nart w północnych Włoszech. Przebywa na izolacji w domu. Jak podano na konferencji prasowej, zakażenie dotyczy osoby, która wróciła w weekend z Chin i nie wykazuje objawów choroby. Przebywa ona obecnie w domu na kwarantannie. - Wynik badania jest słabo dodatni, dlatego uznajemy, że ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji od tej osoby jest niewielkie - stwierdziła Line Vold, dyrektor departamentu FHI. Według przedstawicieli FHI pierwsze badanie tej osoby dało wynik negatywny.

Pierwszy przypadek zdiagnozowano też w Estonii. Zakażony jest, jak poinformował minister opieki społecznej, mężczyzna ma zezwolenie na stały pobyt w tym kraju, ale jest obywatelem Iranu.

W środę pierwsze przypadki koronawirusa odnotowały też m.in. Macedonia Północna, Grecja, Gruzja czy Pakistan. W Szwecji z kolei potwierdzony został drugi przypadek nowego koronawirusa. Został on wykryty w Goeteborgu, u osoby, która wróciła z północnych Włoch. 

Gubernator w samoizolacji

Największa epidemia w Europie ma miejsce właśnie we Włoszech. Do ponad 400 wzrosła tam liczba osób zarażonych, o czym informował w środę wieczorem rządowy komisarz do spraw kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli. Dotychczas zanotowano 12 zgonów. Wirus obecny jest w 10 z 20 regionów Włoch, między innymi Lombardia. Gubernator tego regionu Attilio Fontana ogłosił w środę wieczorem, że przez dwa najbliższe tygodnie będzie w samoizolacji, ponieważ u jego bliskiej współpracownicy stwierdzono zarażenie koronawirusem.

W oświadczeniu złożonym w mediach społecznościowych gubernator regionu zakładając maseczkę ochronną, powiedział: "Wybieram samoizolację, by bronić wszystkich mieszkańców Lombardii". Zaznaczył, że robi to wyłącznie w ramach prewencji, bo jego test jest negatywny.

Koronawirus wywołujący ostrą niewydolność układu oddechowego Covid-19 zabił już około 2,7 tys. osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do ponad 80 tys.

W związku z zagrożeniem koronawirusem Arabia Saudyjska zamknęła tymczasowo swoje granice dla zagranicznych pielgrzymów odwiedzających święte dla muzułmanów miasta Mekka i Medyna - o czym poinformowało w środę saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Co roku do świętych dla muzułmanów miejsc w Arabii Saudyjskiej przybywa blisko dwa miliony pielgrzymów, z całego świata.

W Polsce wciąż nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa, choć minister zdrowia Łukasz Szumowski regularnie powtarza, że prawdopodobnie niebawem taki przypadek zostanie odnotowany. Władze zapewniają, że nasz kraj jest gotowy na nadejście choroby.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM