Koronawirus a paczki z Chin. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia

Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz wideo

Główną drogą szerzenia się wirusa, jak zaznaczono w materiałach dostępnych na stronie sanepidu, jest kontakt człowiek-człowiek. GIS podał, że najprawdopodobniej wirus może być transmitowany poprzez: bezpośredni kontakt fizyczny; bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha oraz pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas.

Jak zauważono, oznacza to, że wirus może przenosić się z jednej osoby na drugą, szczególnie w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie "bliskich kontaktów", czyli gdy odległość wynosi mniej niż jeden metr. 

"Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki" podał GIS.

Koronawirus. Epidemia się rozszerza

Od grudnia 2019 roku koronawirus Covid-19, który wywołuje ostrą niewydolność układu oddechowego, zabił już około 2,7 tys. osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 80 tys.

W ciągu ostatniej doby o pierwszych przypadkach zachorowań poinformowały m.in.: Brazylia, Dania, Estonia, Grecja, Rumunia i Norwegia. W części przypadków chorobę zdiagnozowano u osób, które w ostatnim czasie przebywały we Włoszech. To właśnie ten kraj jest największym ogniskiem koronawirusa w Europie. W Polsce nie zdiagnozowano do tej pory ani jednego przypadku zakażenia groźnym wirusem. 

Posłuchaj dzięki aplikacji TOK FM. 

TOK FM PREMIUM