Amerykańskie służby sanitarne ostrzegają: Mężczyźni noszący brodę mogą być bardziej narażeni na koronawirusa

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób ostrzegają, że mężczyźni noszący brodę mogą być bardziej narażeni na koronawirusa. Wszystko przez to, że niektóre rodzaje zarostu mogą zmniejszać skuteczność noszonych na twarzy maseczek z filtrem.
Zobacz wideo

Zdaniem ekspertów CDC, zarost może zakłócać działanie masek czy respiratorów, które mają chronić przed koronawirusem. Zdecydowanie bezpieczniej, jak przekonują urzędnicy, jest nosić wąsy niż brodę lub całkowicie zrezygnować z zarostu. 

Centrum opublikowało też grafikę przedstawiającą, jaki rodzaj zarostu można nosić, a jakiego lepiej unikać, jeżeli chce się zachować lepszą skuteczność maseczki.

Centers for Disease Control and Prevention (czyli Centra Kontroli i Prewencji Chorób) to agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Jej siedziba główna znajduje się w Atlancie. Zadaniem CDC jest zapobieganie chorobom (zwłaszcza zakaźnym) oraz ich monitoring i zwalczanie, a także zajmowanie się zagadnieniami zdrowotnymi związanymi ze środowiskiem naturalnym, środowiskiem pracy, a także z szeroko pojętą profilaktyką i poprawą stanu zdrowia społeczeństwa amerykańskiego. 

Koronawirus na świecie

Od 31 grudnia 2019 roku do 26 lutego 2020 roku na całym świecie odnotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony. W Europie największe ognisko wirusa znajduje się we Włoszech, gdzie zarażonych jest ponad 400 osób, 12 zmarło. 

W ostatnich dniach koronawirus pojawił się już też m.in. w Grecji, Rumunii, Macedonii Północnej, Gruzji czy Estonii. 

W Polsce wciąż nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa, choć minister zdrowia Łukasz Szumowski regularnie powtarza, że prawdopodobnie niebawem taki przypadek zostanie odnotowany. Władze zapewniają, że nasz kraj jest gotowy na nadejście choroby. Obecnie, jak podaje resort zdrowia, z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych w Polsce jest 47 osób. Objętych kwarantanną - 55 osób. Czynnym nadzorem epidemiologicznym objętych jest 1570 osób.

TOK FM PREMIUM