Intel Extreme Masters bez publiczności ze względu na zagrożenie koronawirusem. W imprezie miało wziąć udział 170 tys. osób

Finały rozgrywek e-sportowych Intel Extreme Masters w Katowicach odbędą się bez udziału publiczności - zdecydował wojewoda śląski. Obostrzenia mają związek z rozprzestrzeniającym się po Europie koronawirusem. Impreza każdego roku przyciągała setki tysięcy osób.
Zobacz wideo

Rozpoczynająca się w piątek w Katowicach duża impreza masowa - finały 14. sezonu mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters (IEM) - co roku gromadzi w stolicy woj. śląskiego tysiące miłośników e-sportu ze świata, w tym czołowych zawodników. Zasadnicza część wydarzenia odbywa się w katowickim Spodku i pobliskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W czwartek wieczorem rzeczniczka wojewody śląskiego podała, że wojewoda Jarosław Wieczorek zakazał udziału publiczności w tym wydarzeniu. Następnie współorganizator imprezy, firma Electronic Sports League Polska, w komunikacie napisała, że respektuje i rozumie decyzję wojewody oraz powody jej wydania. Zapewniła, że sprzedane bilety będą w pełni zrefundowane, a turniej zostanie rozegrany bez udziału publiczności; będzie transmitowany w internecie i telewizji.

W rozesłanym później oświadczeniu wojewoda śląski zapewnił, że "zdecydował się podjąć tą trudną decyzję (...), ze względu na realne zagrożenie epidemiologiczne, po uzyskaniu rekomendacji ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego".

"Dziś rano (27 lutego) do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (...) dotarło pismo, w którym prezydent Katowic wyrażał niepokój o bezpieczeństwo mieszkańców, wnioskując jednocześnie o podjęcie działań ze strony wojewody. Główny Inspektor Sanitarny nie rekomendował udziału publiczności w wydarzeniu, w którym, zgodnie z szacunkami organizatorów, udział miało wziąć 170 tys. osób z całego świata" - napisano w oświadczeniu wojewody.

"Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony koronawirusa, który pojawił się w Europie oraz zalecenia WHO, dotyczące podjęcia wszelkich środków ostrożności pozwalających zminimalizować zagrożenie, wojewoda wydał zakaz organizatorowi ESL Gaming Polska przeprowadzenia imprezy masowej sportowej pn. Intel Extreme Masters Katowice 2020 z udziałem publiczności" - dodano.

Jak wyjaśniono, wydarzenie to ma charakter o zasięgu międzynarodowym, dlatego można spodziewać się przyjazdu osób z miejsc występowania koronawirusa.

"Istnieje realne niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa"

"Istnieje więc realne, wysokie prawdopodobieństwo niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa wśród uczestników imprezy. Należy podkreślić, że tak wielka liczba osób w wyniku kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa może ulec zainfekowaniu, a po zakończeniu imprezy sama może stać się źródłem jego rozprzestrzeniania w miejscu zamieszkania" - zastrzeżono.

"Kierując się szeroko rozumianymi kwestiami bezpieczeństwa, na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych podjąłem decyzję, iż wydarzenie może się odbyć, ale bez udziału publiczności" - podkreślił cytowany Wieczorek.

We wcześniejszym oświadczeniu ESL Polska współorganizatorzy IEM zapewnili, że wcześniej mieli zgodę na przeprowadzenie wydarzenia, kilkakrotnie potwierdzaną w ostatnich dniach - po raz ostatni na kilka godzin przed decyzją wojewody.

Intel Extreme Masters. Co z biletami na imprezę?

"ESL respektuje i rozumie decyzję wojewody oraz powody jej wydania i obecnie pracuje nad dotarciem do posiadaczy biletów, gości i mediów. Bilety będą w pełni zrefundowane. Turniej zostanie rozegrany zgodnie z planem bez udziału publiczności i będzie transmitowany w internecie i w telewizji" - napisano w komunikacie ESL Polska. Jak dodano, decyzja wojewody dotyczy jedynie odwiedzających - widzów imprezy; akredytowana prasa ma mieć wstęp do obiektów.

Jeszcze w czwartek organizatorzy zapewniali, że już podczas rozgrywek poprzedzających weekendowe rozstrzygnięcia turnieju organizatorzy monitorowali sytuację, a na weekend zaplanowali specjalne środki, m.in. mierzenie temperatury gości i wzmocnioną obsadę medyczną.

Jak informowała ESL na początku lutego br., w ramach IEM w środę rozpoczynać miała się faza grupowa rozgrywek - w katowickim kinoteatrze Rialto w grze Counter-Strike: Global Offensive. W czwartek w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyło się Global Esports Forum 2020 - konferencja branży esportowej.

Start wydarzeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku zaplanowano na piątek. Chodzi o finały w grę CS:GO oraz w StarCraft II (rozstrzygające rozgrywki zaplanowano na niedzielę). Dodatkowo od 28 lutego do 1 marca ok. 8 tys. m kw. powierzchni MCK miała wypełniać strefa wystawowo-targowa związana z esportem (już wcześniej z bezpośredniego udziału w targach IEM Expo wycofał się tytularny sponsor Intel).

W tym roku sektory Spodka w trakcie finałów IEM miały być podzielone na dwie części: biletowaną z rezerwacją miejsc i otwartą.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM