Pierwszy przypadek koronawirusa na Litwie i Białorusi. Rośnie liczba zarażonych w innych europejskich krajach

Litewskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek, że odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Covid-19. Groźny wirus pojawił się też na Białorusi i w Holandii.
Zobacz wideo

Jeżeli chodzi o Litwę, obecność wirusa potwierdzono u kobiety, która 24 lutego wróciła do Wilna z Werony we Włoszech, gdzie znajduje się największe w Europie ognisko zakażeń i gdzie z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło już 17 osób.

Kobieta została odizolowana w szpitalu w mieście Szawle na północy Litwy. Od tamtej pory przebywa na obserwacji i ma nieznaczne objawy, w tej chwili bez podwyższonej temperatury.

Kobieta wraz z innymi osobami uczestniczyła we Włoszech w konferencji, następnie przyleciała do Kowna na południu Litwy - sprecyzował na konferencji prasowej minister zdrowia tego kraju Aurelijus Veryga. Jak dodał, pasażerowie siedzący obok niej w sąsiednich rzędach zostaną przebadani na obecność koronawirusa.

Na Białorusi - jak podało w piątek ministerstwo zdrowia - pierwszy przypadek został potwierdzony u jednego ze studentów z Iranu. 

W Holandii z kolei koronawirusa potwierdzono u mieszkańca miasta Tilburg na południu kraju, który także niedawno podróżował do północnych Włoch. Obecnie przebywa w szpitalu, gdzie został poddany izolacji. O pierwszym przypadku w tym kraju poinformował w czwartek późnym wieczorem Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). "Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w kraju, (służby medyczne) prześledzą, kto był w bliskim kontakcie z zainfekowanym pacjentem" - podał RIVM.

Kolejne przypadki w Szwecji i Norwegii

W Szwecji z kolei dwóch do siedmiu wzrosła w czwartek liczba osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Natomiast w Norwegii tego dnia wykryto trzy kolejne przypadki zachorowań, łącznie jest ich teraz cztery.

W Szwecji trzy nowe przypadki koronawirusa zdiagnozowano u pacjentów w Goeteborgu - jeden w Uppsali oraz jeden w Sztokholmie. Dwie osoby z Goeteborga miały wcześniej kontakt z mężczyzną, u którego wirusa wykryto w środę. Powrócił on do Szwecji z północnych Włoch.

Inna zakażona osoba z Goeteborga przebywała wcześniej we Włoszech. Pacjent z Uppsali wrócił niedawno z Niemiec, natomiast chory ze Sztokholmu z Iranu.

Pierwszą osobą w Szwecji, w której, wykryto koronawirusa, była kobieta, która pod koniec stycznia wróciła z Chin do Joenkoeping w południowej Szwecji.

W czwartek do czterech wzrosła liczba przypadków potwierdzonego koronawirusa w Norwegii. Wirusa wykryto u dwóch pacjentów w Oslo oraz u jednego w Baerum pod Oslo. Wiadomo, że wcześniej dwie zakażone osoby przebywały we Włoszech, a jedna w Iranie.

W środę norweskie służby poinformowały o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem u kobiety z Tromsoe na północy kraju. Kobieta ta przebywała czasowo w Chinach.

Francja i Niemcy, rośnie liczba zarażonych

We Francji w czwartek odnotowano aż 20 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie zatem liczba zarażonych wzrosła do 38. Również w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron przybył do szpitala Pitie-Salpetriere w Paryżu, gdzie w nocy z wtorku na środę zmarł pacjent - pierwsza francuska ofiara koronawirusa, a zarazem druga osoba, która zmarła z powodu Covid-19 na terytorium Francji. Pierwszą był chiński turysta.

W Niemczech w czwartek zdiagnozowano 18 nowych przypadków. Łącznie liczba zarażonych to 44 osoby. 

Najwięcej nowych zakażeń wykryto w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, gdzie stwierdzono 14 nowych przypadków koronawirusa. Osoby zainfekowane zostały objęte domową kwarantanną, ponieważ leczenie w szpitalu, jak oświadczyły władze landu, nie jest konieczne.

W sumie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 801 zgonów - podał w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM