Koronawirus. Wojewoda pomorski zarządził stan podwyższonej gotowości w dwóch szpitalach

Stan podwyższonej gotowości w dwóch placówkach szpitalnych w Gdańsku i Gdyni w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa wprowadził w piątek wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Zobacz wideo

Stan podwyższonej gotowości dotyczy Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (ul. Smoluchowskiego 18) i Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (ul. Powstania Styczniowego 9B).

"Stan podwyższonej gotowości w tych szpitalach oznacza m.in. wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, poszerzenie bazy łóżkowej, utworzenie dodatkowych stanowisk intensywnej terapii, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych" – wyjaśnił Marcin Tymiński z biura prasowego wojewody pomorskiego.

Ponadto stan podwyższonej gotowości w zakresie gotowości do oddelegowania personelu medycznego do Szpitala Zakaźnego w Gdańsku i Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni obowiązuje w czterech gdańskich placówkach: w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA (ul. Kartuska 4/6), Copernicus Podmiocie Leczniczym sp. z o.o. (ul. Nowe Ogrody 1-6, 7), w Szpitalu Marynarki Wojennej (ul. Polanki 117) i w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (ul. Dębinki 7).

W Polsce dotąd nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił w piątek, że jeśli pojawi się pierwszy przypadek choroby, to opinia publiczna niezwłocznie zostanie o tym poinformowana.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. zanotowano 82,132 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę tę zmarło 2801 osób.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM