Koronawirus. Odwołane paryskie targi książki. W Hiszpanii i Portugalii dochodzenie w sprawie zarażenia znanego pisarza

Koronawirus nadal się rozprzestrzenia. Pierwszy przypadek zarażenia Covid-19 potwierdzono w Berlinie i Szkocji. Liczba zmarłych we Włoszech wzrosła do 41 osób. We Francji z powodu wirusa odwołano wszystkie zamknięte zgromadzenia powyżej 5 tys. osób w zamkniętych pomieszczeniach.
Zobacz wideo

Z powodu epidemii koronawirusa odwołano paryskie targi książki, które miały się odbyć w dniach 20-23 marca - poinformowali w nocy z niedzieli na poniedziałek ich organizatorzy.

"Po rządowych decyzjach zakazujących zgromadzeń ponad 5000 osób w zamkniętych pomieszczeniach z przykrością podjęliśmy decyzję o anulowaniu tegorocznej imprezy" - ogłosili organizatorzy paryskiej imprezy, jednego z największych tego rodzaju wydarzeń w branży wydawniczej na świecie. W ubiegłym roku, podczas 39. edycji targów, do Paryża przyjechało około 3 tysięcy autorów i 1200 wystawców z prawie 50 krajów.

Władze w Paryżu podały w niedzielę, że o 30 osób wzrosła od soboty liczba zakażonych koronawirusem Covid-19 we Francji; w niedzielę potwierdzono 130 przypadków zakażenia w 12 regionach kraju. 116 osób jest hospitalizowanych, w tym dziewięć jest w stanie ciężkim, 12 osób zostało wyleczonych, a dwie zmarły - głosił bilans podany w niedzielę na konferencji prasowej przez dyrektora generalnego ds. zdrowia w ministerstwie zdrowia i solidarności Jerome'a Salomona.

Salomon zalecił Francuzom rezygnację z podróży poza granice Unii Europejskiej.

Francja jest obecnie drugim po Włoszech krajem w Europie z największą liczbą przypadków Covid-19. Decyzja o odwołaniu wszystkich zgromadzeń powyżej 5 tys. osób w zamkniętych pomieszczeniach dotyczy również niektórych imprez plenerowych, takich jak półmaraton paryski. W niedzielę zamknięte było również Muzeum Luwru w Paryżu.

Koronawirus. Zarażenie znanego pisarza

Władze Hiszpanii i Portugalii rozpoczęły dochodzenie ws. zakażenia koronawirusem pisarza Luisa Sepulvedy. Rezydujący w Hiszpanii chilijski literat utrzymuje, że mógł zostać zainfekowany w sąsiedniej Portugalii, gdzie dotychczas nie potwierdzono jednak żadnego przypadku koronawirusa.

W niedzielę wieczorem portugalska rządowa agencja, Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), poinformowała, że pozostaje w stałym kontakcie z władzami Hiszpanii w sprawie potencjalnego zakażenia 70-letniego Sepulvedy podczas jego pobytu w Portugalii w drugiej połowie lutego. Sepulveda brał udział w odbywających się od 18 do 23 lutego targach książki w mieście Povoa de Varzim na północy Portugalii.

Chilijski pisarz twierdzi, że objawy choroby, potwierdzonej już u niego przez hiszpańskie władze sanitarne, pojawiły się wkrótce po powrocie z Portugalii do Asturii w północnej Hiszpanii, gdzie mieszka.

Kolorytu sprawie zakażenia pisarza nadaje fakt, że o ile Sepulveda i jego najbliższa rodzina podejrzewają, iż zakażenie nastąpiło w Portugalii, o tyle portugalskie media powątpiewają w ten scenariusz. Wskazują, że z powodu długiego okresu inkubacji choroby i faktu dużej liczby zachorowań w Hiszpanii, to właśnie kraj sąsiada jest prawdopodobnym miejscem zakażenia pisarza. "O ile u nas nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, to w niedzielę wieczorem w Hiszpanii chorych na Covid-19 było już ponad 80 osób" - odnotowała portugalska telewizja RTP.

Do niedzielnego wieczora władze Hiszpanii poinformowały o 83 przypadkach zainfekowania koronawirusem w tym kraju. Potwierdzono też pierwszy przypadek zakażenia osoby niepełnoletniej. Chorą jest szesnastoletnia mieszkanka katalońskiej Girony.

Koronawirus. Pierwszy przypadek zarażenia w Berlinie

Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w stolicy Niemiec, Berlinie - poinformowały w niedzielę późnym wieczorem władze Berlina.

Berlińska senator ds. zdrowia Dilek Kalayci zapowiedziała, że w poniedziałek w południe spotka się z dziennikarzami, by przekazać im więcej informacji w tej sprawie. Na razie wiadomo tylko, że pacjent, u którego wykryto koronawirusa, został izolowany i poddany leczeniu. Sprawdzane są jego kontakty z innymi osobami.

Do tej pory w Niemczech potwierdzono ponad 130 przypadków zakażenia koronawirusem, który może powodować groźne zapalenie płuc. Berlin jest dziesiątym krajem związkowym Republiki Federalnej Niemiec, w którym stwierdzono koronawirusa.

W niedzielę wieczorem pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono też w Szkocji. Do tej pory Szkocja pozostawała ostatnią częścią składową Zjednoczonego Królestwa wolną od Covid-19. Tym samym ogólna liczba zakażeń w kraju wzrosła do 36.

W niedzielę o trzech potwierdzonych przypadkach zarażenia poinformowano też w Czechach. 

Koronawirus. Włochy

Najszybciej w Europie koronawirus rozprzestrzenia się we Włoszech. Liczba zmarłych z jego powodu wzrosła w tym kraju do 41 osób. Informację podała w niedzielę wieczorem telewizja RAI, a także dziennik "Corriere della Sera" na stronie internetowej. Wcześniej Obrona Cywilna informowała o 29 ofiarach śmiertelnych.

Liczba zakażonych wirusem w całym kraju zbliża się obecnie do 1600. Od początku kryzysu zanotowano we Włoszech około 1700 przypadków. Najwięcej zarażonych znajduje się w Lombardii, w której zmarło już 31 osób. 

Koronawirus. Prawie 500 nowych przypadków zachorowania w Korei Południowej

W Korei Południowej - drugim po Chinach kraju z największą liczbą przypadków zarażenia koronawirusem - potwierdzono 476 nowych przypadków zakażenia. Jak poinformowały w poniedziałek rano czasu lokalnego w Seulu władze sanitarne, Covid-19 zakażonych jest już 4212 osób.

Według Koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC) w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 20 do 22. Większość dotychczasowych przypadków zakażenia wykryto w mieście Daegu znajdującym się w południowo-wschodniej części kraju.

Koronawirus w Chinach

Liczba zakażonych koronawirusem w Chinach kontynentalnych przekroczyła 80 tysięcy - poinformowała w poniedziałek rano czasu lokalnego chińska państwowa komisja zdrowia.

Według chińskich władz sanitarnych w niedzielę potwierdzono 202 nowe przypadki zarażenia koronawirusem - najmniej od końca stycznia, jeśli chodzi o dobowe statystyki.

W niedzielę w Chinach zmarły z powodu koronawirusa kolejne 42 osoby - wszystkie w prowincji Hubei, gdzie epidemia miała swój początek i skąd rozprzestrzeniła się na około 60 państw. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2912, a na całym świecie - do ponad 3000.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj I testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM