Szef MSW nie podał ręki kanclerz Angeli Merkel. Ze strachu przed koronawirusem

Szef niemieckiego MSW Horst Seehofer - w poniedziałek, podczas spotkania - nie podał ręki kanclerz Angeli Merkel. Od czasu pojawienia się koronawirusa w Niemczech minister unika uścisków dłoni - podaje dziennik "Westdeutsche Allgemeine Zeitung".
Zobacz wideo

Minister nie podał kanclerz dłoni podczas spotkania z przedstawicielami stowarzyszeń migrantów w Berlinie. Kiedy Merkel zwróciła się do siedzącego Seehofera z wyciągniętą ręką na powitanie, minister uniósł dłoń w geście protestu. Oboje zareagowali na sytuację śmiechem. Chwilę później inna uczestniczka spotkania przywitała się z Seehoferem ukłonem.

Minister tłumaczył w niedzielę dziennikowi "Bild am Sonntag", że idąc za radami lekarzy, zrezygnował z tradycyjnego sposobu witania się w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Covid-19. - Zawsze mówię, że nie ma to nic wspólnego z brakiem manier - zaznaczył polityk bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). W rozmowie z "Bildem" Seehofer nie wykluczył pomysłu izolacji całych miast lub regionów, tak jak zrobiły to władze w Chinach. Podkreślił jednak, że to rozwiązanie mogłoby zostać zastosowane tylko w ostateczności. Polityk wyraził nadzieję, że szczepionka przeciwko nowemu wirusowi zostanie opracowana do końca roku.

Jak poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła do 150. Ponad połowę - 86 - przypadków zainfekowania stwierdzono w Nadrenii Północnej-Westfalii, najbardziej zaludnionym regionie RFN, gdzie w poniedziałek zamknięto kilka szkół i przedszkoli. W Berlinie stwierdzono na razie tylko jeden przypadek.

Koronawirus w Europie. Pierwsze zachorowania w Portugalii i Andorze

Przybywa państw, w których zdiagnozowano przypadki koronawirusa. O dwóch pierwszych przypadkach poinformowały dziś (2 marca) władze Portugalii. Zakażeni mężczyźni znajdują się w dwóch szpitalach w Porto. Także w Andorze potwierdzono obecność koronawirusa. Zakażony 20-latek niedawno przebywał we Włoszech.

To właśnie Włochy są największym w Europie ogniskiem groźnego wirusa. Zmarło tak już z powodu koronawirusa 41 osób.

Koronawirus we Francji. Prezydent Macron odwołuje spotkania

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwołał część spotkań zaplanowanych na ten tydzień, by skoncentrować się na walce z koronawirusem - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski. Dzień wcześniej władze potwierdziły 130 przypadków zakażenia w 12 regionach Francji. - Prezydent nie chce się izolować, lecz mieć czas na zarządzanie tą sytuacją - powiedział przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

Zaplanowana na środę wizyta Macrona w południowo-zachodniej Francji została odłożona, a udział prezydenta we wtorkowej kolacji rady przedstawicieli stowarzyszeń żydowskich (CRIF) odwołano.

W nocy z niedzieli na poniedziałek odwołano paryskie targi książki, które miały się odbyć w dniach 20-23 marca. W niedzielę zamknięto też paryski Luwr, na wniosek pracowników obawiających się o swoje zdrowie. Luwr jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Jego strona internetowa podaje, że w 2018 roku odwiedziło je 10,2 mln gości, a większość przybyła z zagranicy. Nie wiadomo, kiedy Luwr zostanie ponownie otwarty. 

Francja jest obecnie drugim po Włoszech krajem w Europie z największą liczbą przypadków Covid-19. W kraju odwołano wszystkie zgromadzenia powyżej 5000 osób w zamkniętych pomieszczeniach. Decyzja dotyczy również niektórych imprez plenerowych, takich jak półmaraton paryski.

Koronawirus. Blisko 90 tys. zakażonych

Władze Japonii potwierdziły w poniedziałek co najmniej 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększa ich łączną liczbę w tym kraju do 976. Wśród zainfekowanych osób są pasażerowie z wycieczkowca Diamond Princess, który cumował w Jokohamie.

Według agencji Kyodo do zakażeń dochodzi na terenie całej Japonii. Wśród 15 nowych przypadków Covid-19 pięć zarejestrowano na wyspie Hokkaido na północy Japonii, a pięć w domu opieki w prefekturze Kanagawa koło Tokio.

W Japonii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 12 osób. Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus pojawił się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ok. 60 krajów. Zabił dotąd ponad 3 tys. osób, głównie w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do prawie 89 tys.

TOK FM PREMIUM