Koronawirus w Polsce. "Pacjent czuje się dobrze, nie jest z grupy bardzo wysokiego ryzyka"

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej, na której przekazał informację o pierwszym potwierdzonym w Polsce przypadku koronawirusa, uspokajał, że wszystkie procedury zadziałały. Szef resortu zapewnił też, że Polska jest przygotowana na wszelkie scenariusze.
Zobacz wideo

Minister Łukasz Szumowski przekazał w środę (4 marca) informację o pierwszym w Polsce potwierdzonym przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce. 

Koronawirus w Polsce. Pierwszy przypadek potwierdzony

Jak przekazał szef resortu, pacjent przyjechał do Polski z Niemiec. I jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że pacjent czuje się dobrze. Na pytanie dziennikarzy, czy zarażonym jest osobą starszą, odparł, że nie. - Pacjent nie jest z grupy bardzo wysokiego ryzyka - podkreślił Szumowski. To właśnie dla osób starszych koronawirus jest najgroźniejszy.

Minister przekonywał również, że zadziałały wszystkie wdrożone wcześniej procedury: chory skontaktował się z telefonicznie z Podstawową Opieką Zdrowotną, został skierowany do służb sanitarnych, zdecydowano o przewiezieniu go dedykowaną karetką do szpitala zakaźnego. Następnie służby sanitarne przeprowadziły dochodzenie epidemiologiczne i zdecydowały o poddaniu kwarantannie osób, które miały kontakt z pacjentem. Minister zaapelował również o poszanowanie spokoju chorego. - Nie wywierajmy presji na niego ani na jego rodzinę, bo to chory człowiek, który wymaga spokoju - zaznaczył. 

Koronawirus w Polsce. Jesteśmy gotowi?

Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej przekonywał także, że Polska ma przygotowane scenariusze działań na wszelkie ewentualności.  - W tej chwili mamy 79 oddziałów zakaźnych, trzy oddziały podległe Ministerstwu Obrony Narodowej, jest blisko trzy tysiące łóżek zakaźnych (...). Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w którymś z oddziałów mamy obłożenie większe, mamy procedury, które poszerzają liczbę łóżek zakaźnych w danym szpitalu. Mamy kontakt między wojewodami dotyczący liczby wolnych łóżek, ale naprawdę ta sytuacja to nie jest na dziś. Dzisiaj mamy wolne miejsca, jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów wszystkich, którzy tego potrzebują - zapewnił, podkreślając, że nie ma dzisiaj żadnego ryzyka związanego z brakiem miejsc.

Koronawirus w Polsce. Ile osób w szpitalach?

Minister przekazał także, że obecnie w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa, a około 500 osób jest poddanych kwarantannie. Jego zdaniem, sytuacja może zmieniać się teraz dynamicznie. - Te liczby będą się zmieniać dynamicznie, bo podejrzeń mamy sporo - stwierdził szef resortu zdrowia. Zaznaczył też, że w tej chwili pracują wszystkie laboratoria, a średni czas badania wynosi 8 godzin.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

TOK FM PREMIUM