Koronawirus w Polsce. 8 pytań, na które musisz znać odpowiedź! PODCASTY

W Polsce potwierdzono dotąd 31 przypadków koronawirusa. Wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce zostają zamknięte, odwołano imprezy masowe. Jak zadbać o to, żeby uniknąć zakażenia koronawirusem? Czy nosić maseczkę? Jak myć ręce? Czy odwoływać zaplanowne wyjazdy turystyczne? Eksperci odpowiadają na te pytania w PODCASTACH TOK FM.
Zobacz wideo

Ile jest prawdy w mitach na temat koronawirusa?

Środki ostrożności mające zapobiec zarażeniu się koronawirusem są bardzo ważne. Nie warto jednak wierzyć w skuteczność wszystkich porad, jakie można znaleźć w internecie. Ich przydatność ocenił w rozmowie z tokfm.pl profesor Włodzimierz Gut.

Czy można przygotować swój organizm na spotkanie z koronawirusem?

Na to pytanie odpowiada Ewa Podolska w Przewodniku Higienicznym.

Koronawirus w Polsce. Jak można się zarazić?

Profesor Włodzimierz Gut, wirusolog i ekspert w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, tłumaczył, w jaki sposób wirus może przenosić się między ludźmi. - To się nie bierze z brudu, tylko z kontaktu z zarażoną osobą. I ten kontakt musi być bliski. Przyjęto, że to nieco poniżej metra, około 90 cm, czyli mniej więcej jeden jard - mówił w TOK FM prof. Gut. Potwierdziło się również, że koronawirus przez jakiś czas utrzymuje się na przedmiotach, które zostały zakażone. 

Koronawirus w Polsce. Czy nosić maseczkę?

W związku z koronawirusem ceny maseczek poszybowały niebotycznie w górę. Z półek sklepowych w zastraszającym tempie znikają środki higieniczne i dezynfekcyjne. - W przypadku osób zdrowych, jak chodzimy na ulicy, maseczki chirurgiczne nie mają znaczenia. Ale jak występuję objawy: kaszel czy kichanie, to dzięki nim wirus nie rozprzestrzenia się wokół - mówiła w TOK FM prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. 

Koronawirus w Polsce. Jak się ochronić?

Koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów - przypomina Główny Inspektor Sanitarny na swoich stronach. Dlatego zaleca częste mycie rąk wodą i mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu.

Koronawirus w Polsce. Fakty i mity 

W "Mikrofonie" TOK FM Ewa Podolska i dr Ernest Kuchar obalali mity o koronawirusie i przekazywali najważniejsze informacje na jego temat.

Epidemia koronawirusa. Co z wyjazdami?

W Europie największe ognisko występowania wirusa znajduje się w północnych Włoszech. To region, gdzie wielu Polaków wyjeżdża na narty. Czy odwołać wakacje? Czy można się domagać od biur podróży zwrotu kosztów? Co z wyjazdami na własną rękę?

Epidemia koronawirusa na świecie. Jak rozprzestrzenia się wirus?

Koronawirus wciąż jest tajemnicą. Wiadomo, że coraz więcej osób jest chorych; przybywa też przypadków śmiertelnych. - Obawiam się, że w tym momencie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak sytuacja się rozwinie. Możliwe są różne scenariusze. Na dziś wydaje mi się, więcej nie wiemy, niż wiemy - mówił profesor Krzysztof Tomasiewicz w rozmowie z TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM