Koronawirus w Polsce. Ankiety dla pasażerów autokarów, które wjeżdżają do Polski

W autobusach, które wjeżdżają do Polski, pasażerowie będą musieli wypełnić ankiety lokalizacyjne - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano koronawirusa, przyjechał do kraju z Niemiec autobusem rejsowym. Zdaniem wiceministra w ognisku koronawirusa w Niemczech poza polskim tzw. pacjentem zero mogli być inni Polacy. Zachorowań może być więc więcej.
Zobacz wideo

Mężczyzna zakażony koronawirusem leży w zielonogórskim szpitalu. Stan jego zdrowia jest dobry, a przebieg choroby łagodny. Polski "pacjent zero" do kraju, przypomnijmy, wrócił autobusem z karnawału w Nadrenii Północnej Westfalii. Autokar, jak poinformowała firma przewozowa, zabrał pasażerów z pięciu niemieckich miast

W związku z przypadkiem zakażenia, jak poinformował wiceminister zdrowia, pasażerowie autobusów, które wjeżdżają do Polski, będą musieli wypełniać ankiety lokalizacyjne, podając namiary na siebie. Podobne rozwiązanie stosowane jest w już  samolotach, w których wypełnia się Karty Lokalizacyjne. 

Jak podkreślił wiceminister Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24, w autobusie, którym jechał mężczyzna, który zachorował, bilety były imienne i pasażerowie zostali szybko zlokalizowani oraz objęci kwarantanną. 

Koronawirus w Polsce. Będą zapewne kolejne zachorowania 

Zdaniem wiceministra trzeba się przygotować na kolejne wypadki zakażenia koronawirusem. - Wiem, że wielu Polaków wraca w tej chwili z Niemiec, było w tym ognisku koronawirusa (...), w północnej Nadrenii dokładnie, więc myślę, że tych przypadków będzie więcej - powiedział Kraska.

Według danych Ministerstwa Zdrowia ze środowego popołudnia w Polsce 65 osób jest hospitalizowanych celem wykluczenia zakażenia koronawirusem, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 objęto nadzorem sanepidu. Do tej pory potwierdzono w Polsce jeden przypadek zarażenia.

Próbki na obecność SARS-CoV-2 z chińskiego miasta Wuhan, który wywołuje chorobę COVID-19 badane są w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w stolicy oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach. 

W czwartek próbki mają zacząć badać kolejne trzy stacje sanitarno-epidemiologiczne: w Lublinie, Łodzi i Poznaniu. W przyszłym tygodniu próbki będzie można badać jeszcze w jednym warszawskim laboratorium.

Zakażenia nowym koronawirusem odnotowano oprócz Chin, gdzie znajduje się centrum epidemii, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie. 

DOSTĘP PREMIUM