Koronawirus. Pierwszy przypadek zachorowania w Watykanie

W Watykanie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa - ogłosiło w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Z tego powodu zawieszone zostały wizyty ambulatoryjne w tamtejszej przychodni.
Zobacz wideo

"Dzisiaj rano zostały czasowo zawieszone wszystkie usługi ambulatoryjne Dyrekcji Służby Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, by móc zdezynfekować pomieszczenia w następstwie pozytywnego przypadku Covid-19 stwierdzonego wczoraj u pacjenta - napisano w wydanym komunikacie.

Watykan poinformował, że nadal działa punkt tamtejszego pogotowia. Zaznaczył też, że o przypadku koronawirusa zawiadomi włoskie służby i że wprowadzono przewidziany w takich sytuacjach protokół. 

Przeziębienie papieża Franciszka

Od ponad tygodnia z przeziębieniem zmaga się papież Franciszek. W piątek rzymski dziennik "Il Messaggero" podał, że papież czuje się już lepiej. Informacja jest nieoficjalna. Watykan od wtorku nie wydał żadnego komunikatu na temat zdrowia papieża.

W komunikacie wydanym trzy dni wcześniej Watykan informował, że przeziębienie papieża przebiega bez symptomów wskazujących na "inne choroby". Ten fragment uznano za nawiązanie do informacji podanej tego dnia przez "Il Messaggero" o tym, że papież miał wykonany test na obecność koronawirusa, a jego wynik był negatywny.

Dlatego, jak dodaje dziennik, w kolejnych dniach Franciszek odprawiał codziennie msze w kaplicy Domu Świętej Marty i kontynuował spotkania, unikając wyjść, by móc wyzdrowieć.

Watykan nie potwierdził doniesień o prewencyjnym teście.

Włochy, z którymi sąsiaduje Watykan, to kraj, gdzie sytuacja dotycząca koronawirusa jest najgorsza. Według najnowszych danych, zarażonych jest obecnie około 3300 osób, 148 osób nie żyje. Zdecydowana większość zmarłych to osoby starsze, obciążone innymi, często bardzo poważnymi chorobami.

Rząd Włoch zamknął szkoły i stadiony. Tamtejsza prasa pisze o "kraju za zamkniętymi drzwiami". Od prawie dwóch tygodni 11 miejscowości w rejonie między Lodi i Padwą w Lombardii i Wenecji Euganejskiej jest odciętych od świata, ponieważ doszło tam do licznych zakażeń wirusem, zachorowań i zgonów. W czerwonej strefie znalazły się między innymi takie gminy, jak Codogno, Castiglione d'Adda i Casalpusterlengo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM