Koronawirus w Europie. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem na Słowacji

Rośnie liczba krajów, gdzie wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował o pierwszym wykrytym na jej terytorium przypadku nosicielstwa koronawirusa. Zarażenie potwierdzono u 52-letniego mężczyzny, który przebywa obecnie w klinice uniwersyteckiej w Bratysławie. Pierwsze przypadki zakażeń potwierdzono dziś także w Watykanie i Serbii.
Zobacz wideo

Występując na konferencji prasowej, premier Pellegrini zaznaczył, że pacjent nie wyjeżdżał w ostatnim czasie za granicę, a koronawirusem zaraził się zapewne od swego syna, który przez kilka dni przebywał w Wenecji. U syna nie pojawiły się na razie żadne objawy chorobowe.

- Po pogorszeniu się stanu zdrowia chory został przewieziony ze swego miejsca zamieszkania w okolicach Bratysławy do szpitala. Po hospitalizacji jego stan się polepszył - zapewnił premier Słowacji. Zapowiedział, że wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych otrzymają w najbliższym czasie SMS-y z informacją, jak należy postępować w obliczu pojawienia się choroby w kraju.

Media przypomniały, że Pellegrini jeszcze w lutym oświadczył, iż Słowacja jest przygotowana na pojawienie się nowego koronawirusa. W każdym regionie znajdują się działające bez przerwy call centers, w których można uzyskać niezbędne informacje. Są też zalecenia dla podróżnych, którzy wrócili np. z Włoch.

Koronawirus w Watykanie

Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono w Watykanie - ogłosiło w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Z tego powodu zawieszone zostały wizyty ambulatoryjne w tamtejszej przychodni.

"Dzisiaj rano zostały czasowo zawieszone wszystkie usługi ambulatoryjne Dyrekcji Służby Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, by móc zdezynfekować pomieszczenia w następstwie pozytywnego przypadku Covid-19 stwierdzonego wczoraj u pacjenta" - napisano w wydanym komunikacie.

Watykan poinformował, że nadal działa punkt tamtejszego pogotowia. Zaznaczył też, że o przypadku koronawirusa zawiadomi włoskie służby i że wprowadzono przewidziany w takich sytuacjach protokół.

Wielka Brytania: Druga śmiertelna ofiara koronawirusa

Jak informuje Sky News, w piątek w Wielkiej Brytanii zmarła druga osoba zakażona koronawirusem. O śmierci pierwszego pacjenta poinformowano w czwartek. Był to starszy pacjent, mający również inne problemy zdrowotne. 

Koronawirus w Serbii, Rumunii, Chorwacji, na Węgrzech

Ministerstwo zdrowia Serbii poinformowało w piątek o pierwszym przypadku infekcji koronawirsuem w tym kraju. Zakażonym jest 43-letni mieszkaniec położonego na północy Serbii miasta Subotica.

Szef resortu zdrowia Zlatibor Lonczar powiedział na konferencji prasowej, że pacjent czuje się dobrze i przebywa w izolacji w szpitalu w Suboticy. Mężczyzna podróżował ostatnio do Budapesztu. Wszyscy, którzy mieli z nim kontakt, przejdą testy na obecność koronawirusa. Minister Lonczar zaznaczył, że sytuacja epidemiologiczna w Serbii jest pod kontrolą.

Na Węgrzech potwierdzono do tej pory cztery przypadki Covid-19, a 40 osób objętych jest kwarantanną, o czym poinformował w nocy z czwartku na piątek tamtejszy rząd.

Władze Republiki Serbskiej, autonomicznej części Bośni i Hercegowiny zakomunikowały w czwartek o dwóch przypadkach koronawirusa na swoim terenie. W drugiej części BiH Federacji Bośniacko-Muzułmańskiej nie odnotowano jeszcze żadnych zakażenia.

Rumuńskie ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że w tym państwie wykryto koronawirusa u sześciu osób, spośród których trzy wyzdrowiały; 35 osób objętych jest kwarantanną.

W Chorwacji do wtorku potwierdzono 10 infekcji - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Władze Macedonii Północnej poinformowały 26 lutego o pierwszym i jak dotąd jedynym przypadku koronawirusa. Grecki resort zdrowia potwierdził wczoraj 31 przypadków Covid-19.

W Bułgarii, Albanii i Czarnogórze do piątkowego poranka oficjalnie nie odnotowano żadnego zakażenia.

Kolejny przypadek koronawirusa w Radzie UE; odwołano spotkanie ambasadorów

W Radzie UE, w której zbierają się przedstawiciele państw członkowskich, potwierdzony został w piątek drugi przypadek koronawirusa. Osoba, która jest zakażona, miała kontakt z dyplomatami państw członkowskich. Jak przekazały służby prasowe RadyUE, zarażona osoba pracowała w grupie zajmującej się sprawami wewnętrznymi, m.in. migracją, ale nie brała udziału w środowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych. Ostatni raz była w pracy w poniedziałek.

O pierwszym przypadku koronawirusa w Radzie UE poinformowano w środę. W tej chwili siedem osób w Radzie poddanych jest kwarantannie, ale liczba ta na pewno się zwiększy, bo na razie trwa ustalanie, z kim dokładnie i jak bliski miał kontakt zarażony, u którego potwierdzono Covid-19 w piątek.

W związku z zaistniałą sytuacją odwołano piątkowe posiedzenia unijnych ambasadorów, bo również w tej grupie mogą być osoby, które będą musiały być odosobnione.

Informacje te zbiegają się w czasie z nadzwyczajnym spotkaniem unijnych ministrów zdrowia, którzy spotykają się w piątek właśnie w Radzie UE. Rozmawiają o tym, jak w skoordynowany sposób zareagować na rozprzestrzenianie się koronawirusa w UE.

Koronawirus w Niemczech: Już 500 przypadków

W Niemczech do piątku do godz. 7 rano wykryto 534 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W porównaniu z czwartkiem oznacza to wzrost liczby zarażonych o 134.

281 osób z koronawirusem, czyli ponad połowę łącznej ich liczby, zarejestrowano w legitymującej się największym wśród niemieckich krajów związkowych zaludnieniem Północnej Nadrenii-Westfalii. W Badenii-Wirtembergii odnotowano dotąd 91 potwierdzonych przypadków nosicielstwa, a w Bawarii 79. W pozostałych krajach związkowych jest ich znacznie mniej, od jednego do najwyżej 18.

Jak zaznacza RKI, chodzi tu o przypadki, które mu zgłoszono lub o których informowały oficjalne źródła. Ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, mogą się pojawiać rozbieżności między liczbami podawanymi przez RKI a danymi publikowanymi przez inne instytucje, na przykład władze poszczególnych krajów związkowych. W Niemczech nie odnotowano dotychczas zgonu z powodu koronawirusa.

Koronawirus w Polsce: 1 przypadek

Pierwszy i jak dotąd jedyny przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w województwie lubuskim. Zakażenie potwierdzono w nocy z wtorku na środę. Pacjent przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze. Jest w dobrym stanie. Mężczyzna wrócił do Polski z Niemiec autokarem; razem z nim podróżowało 11 osób. 

Koronawirus na świecie

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), do piątku rano odnotowano prawie 98 tys. przypadków infekcji koronawirusem w 87 krajach świata, a ponad 3,3 tys. zakażonych zmarło, w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największe ogniska choroby znajdują się we Włoszech, Francji i Niemczech.

TOK FM PREMIUM