Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Zarażeni w Szczecinie to starsze małżeństwo, wrócili z nart we Włoszech

Cztery nowe przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce. Dwie osoby przebywają w Szczecinie, jedna we Wrocławiu, czwarta to podróżujący autobusem z pierwszym zarażonym w Polsce.
Zobacz wideo

Potwierdzono cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce, m.in. w Szczecinie i Wrocławiu - poinformował w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Łącznie wirusa potwierdzono dotychczas u pięciu osób. 

Koronawirus w Polsce. Zarażeni w Szczecinie

Jak donosi reporter TOK FM w Szczecinie zarażeni to starsze małżeństwo w wieku 60 plus. - Wrócili z Włoch, gdzie byli na nartach. Zachowali się wzorowo, po powrocie zadzwonili do sanepidu, zostali poddani kwarantannie, W trakcie jej trwania źle się poczuli i trafili do szpitala. Po południu do szpitala dotarły pozytywne wyniki na obecność koronawirusa - donosi Sebastian Wierciak

Koronawirus w Polsce. Pacjent we Wrocławiu, przyleciał samolotem

Kolejny pacjent znajduje się we Wrocławiu. - Hospitalizowany we wrocławskim szpitalu pacjent z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem, to 26-letni mężczyzna, który wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka. Jak poinformował dolnośląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr n. med. Jacek Klakocar, 26-latek przyleciał do Polski w środę. W czwartek z objawami przeziębienia zgłosił się do szpitala zakaźnego we Wrocławiu. - Na podstawie wywiadu epidemicznego i objawów klinicznych został hospitalizowany. Pacjent czuje się bardzo dobrze, jednak wynik testu okazał się pozytywny, w związku z czym pozostanie w szpitalu powiedział. Klakocar przekazał, że w stosunku do osób z kontaktu wdrożono postępowanie epidemiczne. - Mężczyzna przyleciał do Polski liniami Ryanair. Mamy karty pokładowe i namiary na jego współtowarzyszy lotu i stopniowo docieramy do tych osób powiedział.

Koronawirus w Polsce. Pacjent z autobusu z Niemiec

Minister zdrowia przekazał, że jeden z pacjentów podróżował autokarem z Niemiec do Polski, którym jechał pierwszy chory w Polsce na koronawirusa. - Pacjent jest pasażerem autobusu, jest z miasta Ostróda - powiedział. Jak przekazał szef resortu zdrowia, w Ostródzie jest szpital, który wcześniejszą decyzją wojewody został przekształcony w szpital zakaźny. - Pacjenci z kontaktu potencjalnego z autobusu są w tym szpitalu. Jeden z tych pacjentów to jest właśnie ten, gdzie mamy pozytywny wynik - wyjaśnił minister.

Koronawirus w Polsce. Ponad 6 tys. osób objętych nadzorem sanepidu 

Szef MZ na konferencji prasowej poinformował, że ponad 6 tys. osób objęto nadzorem sanepidu w związku z podejrzeniem koronawirusa. - Kilkaset jest objętych kwarantanną. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę - przekazał Szumowski. Według danych podawanych w czwartek po południu przez resort zdrowia, w szpitalach przebywały 92 osoby celem obserwacji, czy są zakażone koronawirusem. 490 osób poddano kwarantannie domowej, a 5647 objęto nadzorem sanepidu.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM