Koronawirus w Polsce. Minister Zdrowia: Kolejny pozytywny wynik zakażenia koronawirusem

Minister Zdrowia na konferencji prasowej w sobotę poinformował o kolejnym pozytywnym wyniku zakażenia koronawirusem. To już szósty przypadek w Polsce.
Zobacz wideo

Potwierdzony obecnie przypadek koronawirusa dotyczy osoby, która podróżowała autokarem z pierwszym pacjentem, u którego wykryto wirusa. Pacjent przebywa w szpitalu w Ostródzie. Dotychczas był w kwarantannie domowej, czuje się dobrze. Jak przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski - stan wszystkich chorych jest dobry, ich życie nie jest zagrożone. Przypomnijmy - dwóch pacjentów znajduje się w Ostródzie, dwóch w Szczecinie, jeden we Wrocławiu i jeden w Zielonej Górze.

Koronawirus w Polsce

O pierwszym, przypomnijmy, poinformowano w środę 4 marca. To mieszkaniec województwa lubuskiego, który wrócił z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna skontaktował się telefonicznie z Podstawową Opieką Zdrowotną. Do szpitala zabrała go specjalna karetka.

W gminie Cybinka, w której mieszka pacjent w środę zwołano sztab kryzysowy. Z kolei w Zielonej Górze prezydent Janusz Kubicki odwołał imprezy masowe zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie.

Władze przekonują, że Polska jest przygotowana na walkę z epidemią koronawirusa. Przy niektórych szpitalach trwają ćwiczenia - z udziałem straży pożarnej - na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych miejsc do badania osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. W ramach ćwiczeń powstają m.in. przedszpitalne izby polowe. 

Prezydent Andrzej Duda w sobotę poinformował, że po rozmowie z premierem postanowili, że znajdą dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce, a teraz będzie dodatkowym zabezpieczeniem walki z koronawirusem; to będzie 2 mld 750 mln zł.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób.

DOSTĘP PREMIUM