Epidemia koronawirusa. Ponad 102 tys. przypadków koronawirusa na świecie i niemal 3,5 tys. zgonów

Od 31 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. na całym świecie odnotowano 102 132 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 3 488 zgonów, czyli aż 3,4 proc. - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz wideo

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Wśród krajów europejskich wirus najbardziej rozprzestrzenił się we Włoszech, gdzie potwierdzono ponad 4,6 tys. przypadków, w Niemczech - 684 przypadki, we Francji - 613 przypadków, oraz w Hiszpanii - 374 przypadki. Zachorowania mają miejsce również w 38 innych krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii, w Irlandii, w Norwegii, w Holandii, w Szwecji, w Finlandii, w Austrii, czy Belgii.

W Polsce jak dotąd potwierdzono sześć przypadków koronawirusa. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia stan pacjentów jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Do soboty, 7 marca na całym świecie odnotowano 102 132 potwierdzonych przypadków. Liczba ofiar śmiertelnych choroby wzrosła do 3 488. Zgony zgłoszono z: Chin (3072), Włoch (197), Iranu (124), Korei Południowej (44), Stanów Zjednoczonych (14), Francji (9), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia - 6), Japonii (6), Hiszpanii (5), Australii (2), Iraku (2), Holandii (1), Filipin (1), San Marino (1), Szwajcarii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1) i Wielkiej Brytanii (1).

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Koronawirus we Włoszech. Zaostrzona walka

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział zaostrzenie walki z koronawirusem. W regionie Lombardia i w 14 miastach na północy, gdzie się szerzy, będzie obowiązywać ograniczenie możliwości poruszania się. To jedno z postanowień przygotowywanego przez rząd dekretu.

Premier wyjaśnił, że zaostrzone kroki w walce z Covid-19 obowiązywać będą w Lombardii oraz w 14 miastach- prowincjach w regionach Piemont, Wenecja Euganejska, Emilia- Romania i Marche. Conte odczytał listę tych miast: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro i Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padwa, Treviso i Wenecja.

We wszystkich tych wymienionych miejscach bary i restauracje mogą być otwarte w godzinach 6-18, jeśli zagawarantowane tam zostanie zachowanie odległości jednego metra między osobami obecnymi w środku.

Karą za naruszenie tych przepisów, jak ogłosił Conte, będzie zawieszenie działalności lokalu. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest bardzo surowa, ale nie możemy pozwalać dalej na zakażenia"- oświadczył.

Następnie premier ogłosił: "Siły policji będą uprawnione do zadawania pytań obywatelom, poruszającym się po tych obszarach. Oznacza to, stwierdził, że trzeba będzie uzasadnić konieczność podróżowania."

Koronawirus w Polsce. Specustawa weszła w życie

W niedzielę weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, którą w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli.

Zakłada m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Ustawa zakłada ponadto możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Do projektowania, budowy, przebudowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wprowadzono możliwość niestosowania przepisów ustawy Prawo budowlane, a także ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustawy oraz o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń. Ustawa zakłada, że minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

W ustawie zapisano też, że w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Ustawa zakłada ponadto, że w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Premier może, w myśl ustawy - na wniosek ministra zdrowia - nałożyć na jednostkę samorządu terytorialnego obowiązek wykonania określonego zadania w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Koronawirus w Chinach

Co najmniej 6 osób zginęło, a 19 nadal jest pod gruzami hotelu w Quanzhou, który run±ł w sobotę wieczorem. Hotel był wykorzystywany jako miejsce kwarantanny osób, które miały kontakt z chorymi na koronawirus.

Hotel w Quanzhou, mieście w prowincji Fujian, zawalił się w ci±gu kilku sekund około 19:30 w sobotę - podały chińskie media. 80-pokojowy hotel był wykorzystywany przez władze miasta do obserwacji i kwarantanny osób mających kontakt z pacjentami zakażonymi koronowirusem.

70 osób zostało uwięzionych pod gruzami. Według władz Quanzhou na miejscu katastrofy pracuje ponad 700 ratowników.

Jak podały w niedzielę chińskie media państwowe, około 47 z 70 osób zostało wyciągniętych spod gruzów pięciopiętrowego hotelu. Nie ma informacji o stanie ich zdrowia. Ratownicy próbują odnaleźć pozostałych 19 mieszkańców hotelu.

Koronawirus na świecie. Nowe przypadki

Buenos Aires zmarł po powrocie z Europy 64-letni mężczyzna zakażony koronawirusem- poinformowało ministerstwo zdrowia Argentyny. To pierwszy śmiertelny przypadek w Ameryce Łacińskiej. 

Ministerstwo zdrowia Argentyny poinformowało, że pacjent mieszkał w Buenos Aires oraz, że COVID-19 pojawił się u niego z kaszlem, gorączką i bólem gardła tuż po niedawnej podróży do Europy.

Pacjent cierpiał też na niewydolność nerek, miał w przeszłości cukrzycę, nadciśnienie i zapalenie oskrzeli. Był od środy na oddziale intensywnej opieki szpitala publicznego.

Władze podały, że trwają badania w celu ustalenia, z kim pacjent był w kontakcie.

Władze Peru poinformowały w sobotę o pięciu nowych przypadkach zakażenia COVID-19, co zwiększyło liczbę chorych mieszkańców do sześciu. Paragwaj zgłosił swój pierwszy przypadek, a Chile poinformowało, że ma teraz siedem potwierdzonych przypadków choroby.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM