MZ: Potwierdzono dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem

Pacjenci przebywają w szpitalach w Raciborzu (mężczyzna) i w Warszawie (kobieta). To siódmy i ósmy przypadek koronawirusa w Polsce.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował w niedzielę, że wykryto dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. mazowieckiego i mężczyzny z woj. śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i w Raciborzu. Łącznie w Polsce wirusa potwierdzono dotąd u ośmiu osób.

"Mamy dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych" - podał resort. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa mazowieckiego i mężczyzny z województwa śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu.

"Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154 z czego 8 pozytywnych" - dodano w komunikacie.

Przypomnijmy -  dotychczas dwóch pacjentów znajdowało się w Ostródzie, dwóch w Szczecinie, jeden we Wrocławiu i jeden w Zielonej Górze.

Koronawirus w Polsce

O pierwszym, przypomnijmy, poinformowano w środę 4 marca. To mieszkaniec województwa lubuskiego, który wrócił z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna skontaktował się telefonicznie z Podstawową Opieką Zdrowotną. Do szpitala zabrała go specjalna karetka.

W gminie Cybinka, w której mieszka pacjent w środę zwołano sztab kryzysowy. Z kolei w Zielonej Górze prezydent Janusz Kubicki odwołał imprezy masowe zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie.

Władze przekonują, że Polska jest przygotowana na walkę z epidemią koronawirusa. Przy niektórych szpitalach trwają ćwiczenia - z udziałem straży pożarnej - na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych miejsc do badania osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. W ramach ćwiczeń powstają m.in. przedszpitalne izby polowe.

DOSTĘP PREMIUM