Koronawirus w Polsce. Już 11 zakażonych. Jedna osoba jest w stanie ciężkim

O trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformował resort zdrowia. Jedna z osób jest w stanie ciężkim. To starszy mężczyzna, który przebywa w szpitalu we Wrocławiu.
Zobacz wideo

Według danych Ministerstwa Zdrowia z powodu zarażenia koronawirusem w Polsce hospitalizowanych było 11 osób. W niedzielę wieczorem poinformowano o trzech pozytywnych wynikach testów laboratoryjnych. Chorzy, to kobieta z województwa śląskiego i dwaj mężczyźni z woj. dolnośląskiego i mazowieckiego. Przebywają oni w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie. 

Jak wynika z komunikatu MZ pacjentka to "osoba w sile wieku", która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Druga osoba to pacjent z Warszawy - jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch.

Pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie hospitalizowana za granic±. Według informacji przekazanej PAP przez rzeczniczkę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszulę Małecką, pacjent jest w ciężkim stanie. Według Małeckiej, mężczyzna zaraził się od członków rodziny, którzy przyjechali do niego z USA. Bliscy pacjenta zostali objęci nadzorem służb medycznych. 

Koronawirus w Polsce. Pierwszy przypadek 4 marca

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w kraju potwierdzono 4 marca. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Przyjechał autokarem z Niemiec. Kolejne pięć potwierdzonych przypadków, o których poinformowano w miniony piątek i w sobotę to: dwoje pacjentów przebywających w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii) i dwoje pacjentów w szpitalu w Ostródzie (osoby te podróżowały autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce). W niedzielę podano w sumie pięć nowych przypadków - po dwie osoby przebywają w Warszawie i Raciborzu, a jeden mężczyzna hospitalizowany jest we Wrocławiu. 

Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei LOT zawiesił do 12 marca br. włącznie wszystkie rejsy do Włoch.

Według danych resortu zdrowia z niedzieli rano w całym kraju hospitalizowanych jest 146 osób, 1 548 osób poddano kwarantannie domowej, a 6409 objęto nadzorem Sanepidu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. 

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

Jak podaje agencja Reutera, do niedzieli potwierdzono ok. 106 tys. przypadków infekcji koronawirusem w ok. 90 krajach, a ponad 3,6 tys. zakażonych zmarło, w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie najnowszy bilans to 366 zmarłych, ponad 7,3 tys. zakażonych i 622 wyleczonych od początku kryzysu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM