Koronawirus na świecie. Limity na zakupy w USA, pierwsze przypadki zarażenia w Albanii

Na świecie do tej pory potwierdzono około 106 tys. przypadków infekcji koronawirusem w ok. 90 krajach. W Korei Południowej - drugim po Chinach ognisku epidemii - czwarty dzień z rzędu zmniejsza się liczba zakażeń. Nowe przypadki koronawirusa stwierdzono jednak w kolejnym kraju - Albanii.
Zobacz wideo

Korea Płd. poinformowała w poniedziałek o 248 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, co zwiększyło ich łączną liczbę do 7.382. Jest to jednak najniższa ich liczba od 10 dni.

Niedziela była czwartym dniem z rzędu, w którym liczba nowych zakażeń zmniejszyła się i była najniższa od końca lutego. Liczba zgonów - jak podało południowokoreańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC) - wynosi 51.

Wyrażane są ostrożne nadzieje, że epidemia w Korei Południowej może słabnąć. Znaczna większość przypadków zachorowań koncentruje się w mieście Daegu, na południu kraju i w sąsiedniej prowincji Północny Gyeongsang.

Korea Południowa pozostaje jednak nadal drugim, po Chinach, ogniskiem epidemii koronawirusa. 

Koronawirus w USA. Limity w sklepach na zakup najbardziej pożądanych produktów

Koronawirusa stwierdzono już w 34 amerykańskich stanach oraz w stołecznym Waszyngtonie. Do niedzieli w USA łącznie zmarło 21 osób zakażonych Covid-19, z czego 18 w stanie Waszyngton (północny zachód USA), dwie na Florydzie i jedna w Kalifornii.

Do tej pory stwierdzono koronawirusa COVID-19 u ponad 550 osób. Niektórzy z urzędników w Białym Domu - jak informuje "Washington Post" - prywatnie wyrażają pogląd, że liczba amerykańskich przypadków co najmniej podwoi się w ciągu 48 godzin.

Z obawy przed epidemią część mieszkańców USA robi zapasy. Ze sklepowych półek szybko znikają podstawowe artykuły higieniczne oraz puszki z jedzeniem. W niektórych sklepach wprowadzono limity na zakup najbardziej pożądanych towarów. W wielu miejscach wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa. W urzędach i w Kongresie zwiększono liczbę dozowników ze środkiem dezynfekującym; władze apelują, by szczególnie dbać o higienę.

Wśród osób, które poddały się dobrowolnej kwarantannie, jest senator Ted Cruz. Wpływowy Republikanin ogłosił w niedzielę, że w ubiegłym miesiącu uścisnął dłoń osoby, u której wykryto koronawirusa.

W sobotę poinformowano o pierwszym przypadku koronawirusa na terenie stołecznego miasta Waszyngton. Dotyczy on duchownego z kościoła w dzielnicy Georgetown. Jego stan jest stabilny. Przed tygodniem duchowny uczestniczył w trzech mszach świętych, w których według szacunków udział wzięło łącznie ok. 550 osób.

Koronawirus w Albanii i Arabii Saudyjskiej

Albania poinformowała w poniedziałek o dwóch pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem. Są to ojciec i syn, którzy powrócili z Włoch.

Według albańskiego ministerstwa zdrowia stan obu zarażonych jest stabilny i nie mają żadnych powikłań. Wcześniej przebadano ok. 60 osób, co do których istniały podejrzenia, iż są zarażeni, ale wyniki okazały się negatywne.

We Włoszech, które sąsiadują z Albanią przez Morze Adriatyckie, przebywa ponad 400 tys. Albańczyków. 

Z kolei Arabia Saudyjska poinformowała w poniedziałek o 4 nowych przypadkach koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 15. Wprowadzane są kolejne ograniczenia w podróżach zagranicznych i przemieszczaniu się wewnątrz kraju. Saudyjskie ministerstwo zdrowia podało, że nowe przypadki dotyczą Saudyjczyka, 2 obywateli Bahrajnu i Amerykanina.

Wcześniej w poniedziałek Arabia Saudyjska zawiesiła podróże swoich obywateli i rezydentów do dziewięciu krajów z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zawieszono też prawo wjazdu do Arabii Saudyjskiej osób przybywających z tych krajów lub kogokolwiek, kto przebywał w nich w ciągu ostatnich 14 dni. Kraje te to: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Bahrajn, Liban, Syria, Korea Południowa, Egipt, Włochy i Irak.

Koronawirus w Iranie. Zarażonych jest kilku dowódców wysokiej rangi

W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło w Iranie na koronawirusa 49 osób; to najwyższa dobowa liczba zgonów od zanotowania pierwszego przypadku zgonu 19 lutego - poinformowało w niedzielę irańskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 734 przypadki zarażenia koronawirusem, co zwiększyło ich łączną liczbę do 6.566. Zakażenia wykryto we wszystkich 31 prowincjach Iranu, w tym najwięcej (1.805) w prowincji Teheran.

Wśród zarażonych wirusem jest kilku polityków i dowódców wojskowych wysokiej rangi. 

Iran jest obecnie jednym z największych ognisk epidemii poza Chinami, z największą po Chinach liczbą ofiar śmiertelnych wśród zakażonych. Władze nie ogłosiły jeszcze decyzji o kwarantannie, ale - jak informują media - w 15 prowincjach wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się, Szkoły i uniwersytety zostały zamknięte do 3 kwietnia kiedy obchodzony jest Perski Nowy Rok. W niektórych prowincjach wstrzymano wynajmowanie lokali na noclegi dla turystów, aby zniechęcić ich do odwiedzin.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Trzecia ofiara śmiertelna koronawirusa

O trzeciej ofierze śmiertelnej epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii poinformowały w niedzielę wieczorem władze medyczne tego kraju. Zmarły to mężczyzna w wieku sześćdziesięciu kilku lat, który niedawno wrócił z północnych Włoch.

Pierwsze dwa zgony spowodowane przez koronawirusa zanotowano w Wielkiej Brytanii w czwartek i w piątek. Obie ofiary - kobieta i mężczyzna - również były w starszym wieku i też miały inne problemy zdrowotne.

W niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zwiększyła się od soboty z 209 do 273, co oznacza największy jak dotychczas wzrost wykrytych zakażeń w ciągu jednego dnia. W poniedziałek premier Boris Johnson będzie przewodniczyć posiedzeniu sztabu kryzysowego, w czasie którego omówione zostaną działania podejmowane w odpowiedzi na epidemię.

Koronawirus we Francji. Zakaz organizacji wydarzeń na ponad 1000 osób

Władze francuskie wprowadzają zakaz organizacji wydarzeń, w których miałoby wziąć udział ponad 1000 ludzi, co ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w niedzielę minister zdrowia Francji Olivier Veran.

"Nadchodzące tygodnie będą trudne" - powiedział Veran po posiedzeniu Rady Obrony. Jak dodał, zakaz nie obejmie demonstracji, egzaminów i transportu publicznego, bo są one "potrzebne do życia kraju".

Minister stwierdził też, że nadchodzące wybory lokalne mogą zostać przeprowadzone. We Francji potwierdzono do niedzieli 19 zgonów w wyniku Covid-19 i 1126 przypadków zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w Czechach. 32 osoby zakażone

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech oświadczył w niedzielę wieczorem, że w Czechach u 32 osób stwierdzono zakażenie koronawirusm. Według ministra choroba u wszystkich przebiega łagodnie, a nowe przypadki nie oznaczają pojawiania się kolejnych ognisk koronawirusa. W Czechach dotychczas nie odnotowano zgonów z powodu Covid-19.

Vojtiech poinformował, że u wszystkich chorych, albo nie ma objawów klinicznych zakażenia, albo są bardzo łagodne. Osoby, które nie wymagają hospitalizacji, przebywają w domach - powiedział. Taki sposób postępowania związany jest z koniecznością utrzymania, na wypadek wystąpienia ostrych przypadków, wolnych łóżek na oddziałach zakaźnych.

Koronawirus w Portugalii. Prezydent poddany kwarantannie domowej

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa odwołał wszystkie wystąpienia publiczne i pozostanie w domu - poinformowało w niedzielę biuro głowy państwa. Polityk spotkał się wcześniej z uczniami szkoły, do której chodzi osoba zakażona koronawirusem.

Biuro prezydenta podało, że 71-letni Rebelo de Sousa nie ma żadnych objawów zakażenia Covid-19, a ucznia, u którego wykryto koronawirusa, nie było wśród osób obecnych na spotkaniu w pałacu prezydenckim. W oświadczeniu podkreślono, że Rebelo de Sousa nie witał uczniów indywidualnie, tylko zapozował do zdjęcia z grupą. Jak dodano, prezydent zdecydował się na kwarantannę domową, "żeby dać przykład podjęcia środków zapobiegawczych". Agencja AP podkreśla, że Rebelo de Sousa jest znany z wylewności i cieszy się ogromną popularnością.

W Portugalii potwierdzono dotychczas 25 przypadków zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w Chinach.Nieznaczny spadek zachorowań

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w poniedziałek rano o 40 nowych przypadkach zainfekowania koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin, w porównaniu z 44 poprzedniej doby.

Kolejne 22 osoby zmarły, prawie wszystkie (21) w najciężej dotkniętej przez epidemię, prowincji Hubei. W stolicy prowincji, Wuhan, zmarło 18 osób.

Od początku epidemii w grudniu ub. roku zmarło, po uwzględnieniu danych z niedzieli, 3.119 osób. Obecnie łączna liczba zakażonych w Chinach kontynentalnych wynosi 80.735, z czego 19.016 jest leczonych, a 58.600 wyzdrowiało.

Koronawirus na świecie

Jak podaje agencja Reutera, do niedzieli potwierdzono ok. 106 tys. przypadków infekcji koronawirusem w ok. 90 krajach, a ponad 3,6 tys. zakażonych zmarło, w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie najnowszy bilans to 366 zmarłych, ponad 7,3 tys. zakażonych i 622 wyleczonych od początku kryzysu.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM