Koronawirus w Polsce. Pogorszył się stan zdrowia pacjentki, przebywającej w szczecińskim szpitalu

Znacznie pogorszył się stan pacjentki zakażonej koronawirusem, która przebywa w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Jak informuje reporter TOK FM, kobieta wymaga intensywnej opieki medycznej. W poważnym stanie jest też starszy mężczyzna, który przebywa w szpitalu we Wrocławiu.
Zobacz wideo

Kobieta, to jedna z dwojga pacjentów zakażonych koronawirusem, które przebywają w szczecińskim szpitalu. O zakażeniu małżeństwa, które było we Włoszech na nartach, poinformowano w piątek. Stan kobiety się pogorszył, jej mąż jest w stanie stabilnym. 

W szczecińskim szpitalu przebywa obecnie pięć osób z podejrzeniem koronawirusa, wśród nich jest jedno dziecko - poinformował p.o. rzecznika placówki. Wyniki ich testów powinny być znane jeszcze w poniedziałek. Nie potwierdzono natomiast koronawirusa u trojga pacjentów, którzy trafili do szpitala w piątek i w sobotę.

Koronawirus w Polsce. Starszy mężczyzna w poważnym stanie

Stan jednego z pacjentów zarażonego chorobą COVID-19 jest poważny - poinformował na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dodał, że obecnie w województwie dolnośląskim dwie osoby są zarażone koronawirusem, 50 hospitalizowanych z podejrzeniem choroby, 235 w kwarantannie, a 523 w nadzorze epidemiologiczno-sanitarnym.

- Pacjent w stanie ciężkim przyjęty został na oddział. Z racji wieku osoba miała niewielką liczbę kontaktów. Wszystkie te osoby od piątku przebywają w kwarantannie i przypadek był łatwiejszy, jeśli chodzi o odizolowanie ludzi, które miały kontakt z chorym, niż w przypadku pacjenta numer jeden - wyjaśnił Obremski. Zapewnił też, że stan pierwszego pacjenta jest bardzo dobry. Zwrócił uwagę na to, że przypadki zachorowań będą się pojawiać. - Przygotowujemy się na to. Tworzymy nowe miejsca w pełni dedykowane oddziałom zakaźnym - powiedział. Zaznaczył też, że NFZ ma płacić za gotowość placówki na przyjęcie pacjentów.

Koronawirus w Polsce. Min. Szumowski ostrzega

Obecnie w Polsce zdiagnozowano 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegał w Poranku Radia TOK FM, że sytuacja może się pogorszyć. - Na pewno w najbliższych dniach będziemy mieć znaczne wzrosty ilości zachorowań. To pokazują wszystkie przebiegi w innych krajach. W Holandii choćby, mamy do czynienia z podwajaniem liczby osób chorych z dnia na dzień. (...) To w każdym kraju podobnie wygląda - mówił szef resortu zdrowia w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. 

Według danych ministerstwa z niedzieli rano w całym kraju hospitalizowanych jest 146 osób, 1 548 osób poddano kwarantannie domowej, a 6409 objęto nadzorem Sanepidu. 

Od grudnia 2019 roku na świecie zakażonych zostało ponad 100 tys. osób., odnotowano ponad 3820 przypadków śmierci osób zakażonych koronawirusem. 

TOK FM PREMIUM