Koronawirus w Polsce. 16 przypadków zakażenia. Zarażeni pacjenci w Krakowie i Raciborzu i Wrocławiu

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że potwierdzono 16 przypadków zarażeniem koronawirusem w Polsce. W szpitalu w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent, trzy przypadki zachorowania na koronawirusa potwierdzono też w Raciborzu.
Zobacz wideo

Jak przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, potwierdzono już 16 przypadków zakażenia koronawirusem. - Wiemy, że ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4000 objętych jest kwarantanną domową. Musimy w najbliższych dniach przygotować się, bo we wszystkich innych krajach one rosły i oczekujemy, że w Polsce ten przyrost w ciągu najbliższych dni będzie bardzo szybki. To wynika z działania wirusa. (...) - mówił minister Szumowski, podkreślając, że we wszystkich krajach wzrost był bardzo gwałtowny w ciągu pierwszych kilku dni. 

Dodał, że podejmowane są m.in. działania w zakresie gotowości szpitali do zwiększenia liczby łóżek zakaźnych oraz przekształcenie niektórych szpitali w szpitale zakaźne. 

Minister zaapelował także do osób objętych kwarantanną domową, aby jej nie opuszczali. - To jest jedna z najważniejszych rzeczy, żeby nie opuszczać miejsca kwarantanny. Wiemy, że we Włoszech ludzie wychodzili z domu, pomimo tego, że byli w kwarantannie domowej. Wiemy, czym to się skończyło. Chrońmy swoich bliskich, siebie, ale przede wszystkim wszystkich dookoła. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie domowej, to nie możemy wyjść na spacer, do sklepu, czy po bułki (...). Odpowiedzialność jest zarówno administracyjna, jak i wręcz w sytuacjach poważnych karna karna - mówił minister, apelując także o zdrowy rozsądek, spokój i rozwagę. - Wiemy, że na razie szpitale są w pełnej gotowości na przyjęcie pacjentów, mamy miejsca w szpitalach i nie ma w tej chwili sytuacji, żeby ktokolwiek miał trudność z dostępem do szpitala zakaźnego" - powiedział min. Szumowski.

W poniedziałek pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem stwierdzono w Krakowie, trzy kolejne przypadki potwierdzono też w Raciborzu. Informację o zakażeniach potwierdził, w rozmowie z reporterem TOK FM dyrektor szpitala rejonowego w tym mieście. Łącznie na oddziale zakaźnym jest tam już 5 zakażonych osób. Lekarze czekają jeszcze na wynik szóstego pacjenta. Jak przekazał szef resortu zdrowia, w poniedziałek potwierdzono też kolejny przypadek we Wrocławiu. Jak podał minister, zarażeni pacjenci w Raciborzu to mężczyźni, a we Wrocławiu pacjentką jest kobieta. Jak informuje reporterka TOK FM, pacjentka jest w stanie poważnym. Kobieta ma 74 lata. 

- Państwo musi się przygotować na wszelkie ewentualności - odpowiedział minister na pytanie dotyczące ewentualnego zamykania szkół i przedszkoli. 

Minister poinformował, że nowe przypadki zarażenia to osoby, które przyleciały z Włoch, osoby, które przyjechały do Polski z pierwszym pacjentem, który obecnie jest hospitalizowany w Zielonej Górze oraz jest to osoba, która miała kontakt rodzinny, objęta kwarantanną. Szef resortu przekazał również, że nowo zdiagnozowane osoby zostały zlokalizowane dzięki działaniom służb sanitarnych.

Koronawirus w Polsce

Do niedzieli wieczorem, z powodu zarażenia koronawirusem w całym kraju hospitalizowanych było 11 osób. Starszy mężczyzna przebywający w szpitalu we Wrocławiu jest w ciężkim stanie. Pogorszył się też stan zdrowia kobiety, która przebywa w szpitalu w Szczecinie. 

Jak poinformował dyrektor krakowskiego szpitala, pacjent zakażony koronawirusem "trafił do szpitala w sobotę wieczorem". - W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. Jego stan jest dobry, stabilny powiedział Jerzy Friediger. Małopolski sanepid nie udziela informacji ani o pacjencie, ani o jego rodzinie. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegał w Poranku Radia TOK FM, że sytuacja może się pogorszyć. - Na pewno w najbliższych dniach będziemy mieć znaczne wzrosty ilości zachorowań. To pokazują wszystkie przebiegi w innych krajach. W Holandii choćby, mamy do czynienia z podwajaniem liczby osób chorych z dnia na dzień. (...) To w każdym kraju podobnie wygląda - mówił szef resortu zdrowia w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. 

Według danych ministerstwa z niedzieli rano w całym kraju hospitalizowanych jest 146 osób, 1 548 osób poddano kwarantannie domowej, a 6409 objęto nadzorem Sanepidu. 

Koronawirus na świecie 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Do tej pory na świecie zakażonych zostało ponad 100 tys. osób., odnotowano ponad 3820 przypadków śmierci osób zakażonych koronawirusem

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM