Koronawirus. 24 ofiary w Hiszpanii. Pierwszy przypadek zakażenia w siedzibie NATO

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii w poniedziałek przed południem potwierdziło 24 zgony w związku z epidemią koronawirusa. Liczba zainfekowanych osób wzrosła do 900. Na całym świecie zakażonych jest ponad 110 000 osób.
Zobacz wideo

Od popołudnia w niedzielę do poniedziałku rano liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Hiszpanii z 17 do 24. Na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu liczba zgonów podwoiła się w ciągu niespełna doby do 16.

Pięć innych zgonów w związku z koronawirusem odnotowano w Kraju Basków, po jednym w Katalonii, Aragonii oraz we wspólnocie autonomicznej Walencji. W ciągu zaledwie doby liczba zainfekowanych osób wzrosła w kraju z 600 do 900. W regionie Madrytu zarejestrowano też najwięcej zakażeń - blisko 450; liczba zakażeń podwoiła się tam w ciągu jednego dnia. Według służb medycznych ze szpitali w Hiszpanii wypisano dotychczas jedynie 30 pacjentów wyleczonych z Covid-19.

W poniedziałek dwa pierwsze przypadki zakażenia zostały potwierdzone przez służby sanitarne wspólnoty autonomicznej Murcji, na południowym wschodzie kraju; dotąd był to jedyny region Hiszpanii bez koronawirusa. Jednym z pacjentów jest pięciomiesięczne niemowlę, którego rodzice pochodzą z Madrytu.

W poniedziałek rano z powodu epidemii koronawirusa zamkniętych zostało w Hiszpanii kilka szkół.

Koronawirus. Chory w siedzibie NATO

W kwaterze głównej NATO w Brukseli u jednego z członków personelu stwierdzono koronawirusa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu. Osoba, u której stwierdzono zakażenie, przebywała w północnych Włoszech. "Możemy potwierdzić, że u jednego członka personelu NATO pracującego w kwaterze głównej NATO w Brukseli badanie na obecność Covid-19 dało wynik pozytywny" - poinformowała na Twitterze rzeczniczka NATO.

Pracownik przebywa obecnie w domu w izolacji. "W ciągu kilku minut od otrzymania wyniku wszyscy jego współpracownicy zostali poinformowani. Pod koniec ubiegłego tygodnia pracowali z domu i nadal to robią. Cały personel kwatery głównej NATO również został poinformowany o sprawie" - wskazała.

Aby zapewnić bezpieczeństwo personelu i gości, NATO podjęło już środki zapobiegawcze w kwaterze głównej w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, aby zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się infekcji. Obejmują one tymczasowe zawieszenie niektórych podróży personelu, zachęcanie personelu do pracy z domu oraz tymczasowe zawieszenie wizyt grupowych w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Koronawirus we Włoszech. Bunty w więzieniach

W związku z ograniczeniami dot. koronawirusa w wielu więzieniach wybuchły w minionych godzinach bunty. Sprzeciw więźniów budzi przede wszystkim zawieszenie wizyt rodzin. 

W czasie buntu w zakładzie karnym w Modenie, regionie Emilia-Romania, więźniowie wdarli się do ambulatorium, z którego ukradli silne środki o dużym potencjale uzależniającym. Ich przedawkowanie wskazano jako przyczynę śmierci sześciu osadzonych - podały włoskie media w poniedziałek. Wszczęto tam śledztwo. 

Protesty wybuchły także w więzieniach w Mediolanie, Palermo, Salerno, Neapolu, Frosinone, Vercelli, Alessandriii i Foggii, czyli praktycznie w całym kraju. Wszędzie ich rejon otoczyły dodatkowe patrole policji. Więźniowie demolują budynki, wzniecają pożary, wchodzą na dachy, atakują straż więzienną, podjęto próby ucieczek. Uciekinierzy zostali zatrzymani. Przed neapolitańskim więzieniem Poggioreale zgromadzili się krewni skazanych, którzy również protestowali przeciwko zawieszeniu odwiedzin.

Przedstawiciele stowarzyszenia strażników więziennych wyrazili obawy, że protesty mogą się rozszerzać.

Koronawirus w Iranie. Czasowe zwolnienie więźniów

- Iran czasowo zwolnił z więzienia około 70 tys. więźniów z powodu groźby rozprzestrzenienia się koronawirusa - oświadczył w poniedziałek szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości Ebrahim Raisi. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju wzrosła do 237. - Uwalnianie więźniów do momentu, w którym nie będzie to stwarzało niebezpieczeństwa dla społeczeństwa (...), będzie kontynuowane - powiedział cytowany przez Reutersa Raisi. Nie dodał, czy i kiedy zwolnieni więźniowie powrócą do odbywania kary.

W Iranie zakażonych jest 7161 osób.

Iran jest obecnie jednym z największych ognisk epidemii Covid-19 poza Chinami, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy w końcu grudnia i rozprzestrzenił na wiele krajów świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w poniedziałek rano na świecie zainfekowanych było ponad 110 tys. ludzi na całym świecie, a ponad 3,8 tys. spośród nich zmarło.

W Polsce do tej pory potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawirusem.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM