Czy tabletki do ssania z cynkiem faktycznie chronią przez koronawirusem? Zapytaliśmy eksperta

Informacje o "cudownych" właściwościach cynku obiegły media społecznościowie za sprawą upublicznionego listu amerykańskiego wirusologa. Jak tłumaczy w rozmowie z tokfm.pl ekspert w dziedzinie immunologii dr Paweł Grzesiowski, nie należy traktować ich poważnie.

Po internecie krąży list słynnego amerykańskiego wirusologa dr Jamesa Robba, w którym instruuje swoich bliskich, jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Radzi im m.in., żeby zrezygnowali z witania się uściskiem dłoni, używali chusteczek dezynfekujących, a przyciski w windzie i włączniki światła wciskali za pomocą kostki zgiętego palca, a nie opuszka.

Jedna z jego porad brzmi kontrowersyjnie: "Zróbcie zapas tabletek do ssania z cynkiem. Udowodniono, że takie tabletki mogą zahamować namnażanie się koronawirusa (i większości innych wirusów) w gardle i nosogardzieli. Zażywajcie je zgodnie z zaleceniami z ulotki kilka razy dziennie, gdy tylko zaczniecie mieć jakiekolwiek objawy przypominające przeziębienie. Najlepiej przyjmować je na leżąco, tak, by tabletka mogła się rozpuścić na tylnej ścianie gardła".

O to, czy cynkiem faktycznie może zwalczać koronawirusa, zapytaliśmy doktora Pawła Grzesiowskiego, eksperta w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

- To hucpa. Nie ma racjonalnego, medycznego uzasadnienia, żeby przyjmować cynk w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na koronawirusa. Były prowadzone jakieś badania na temat wpływu cynku na infekcje, ale nie były one randomizowane, nie były potwierdzane z udziałem placebo - tłumaczy w rozmowie z tokfm.pl.

Dodał też, że przyjmowanie cynku nie jest szkodliwe, o ile się go nie przedawkuje. Suplementy diety z dodatkiem cynku zawierają go jednak tak mało, że przyjmowanie ich nie jest ryzykowne. 

Sam dr Robb w rozmowie z serwisem snopes.com powiedział, że jego mail miał trafić wyłącznie do rodziny i przyjaciół. Nie spodziewał się, że jeden z adresatów zdecyduje się opublikować go na Facebooku. 

- Z doświadczenia wiem, że cynk spowalnia proces replikacji wielu wirusów, w tym koronawirusów. Założyłem, że z wirusem wywołującym COVID-19 może być podobnie. Nie mogę jednak podeprzeć tego żadnymi badaniami - przyznał wirusolog. Podkreślał, że tabletek z cynkiem w żadnym wypadku nie można traktować jako środka gwarantującego ochronę przed koronawirusem.

Jakie konkretnie środki ostrożności należy podjąć, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Polecamy nasz przewodnik higieniczny.

Koronawirus w Polsce

Do tej pory potwierdzono 17 przypadków zarażeniem koronawirusem w Polsce. W szpitalu w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent, trzy przypadki zachorowania na koronawirusa potwierdzono też w Raciborzu.

Do niedzieli wieczorem, z powodu zarażenia koronawirusem w całym kraju hospitalizowanych było 11 osób. Starszy mężczyzna przebywający w szpitalu we Wrocławiu jest w ciężkim stanie. Pogorszył się też stan zdrowia kobiety, która przebywa w szpitalu w Szczecinie.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM