Koronawirus w Polsce. W Poznaniu potwierdzono 17. przypadek. Kobieta jest w śpiączce

W Polsce potwierdzono siedemnasty przypadek zarażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To kobieta, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. Jak podał rzecznik placówki, jej stan jest ciężki.
Zobacz wideo

"Mamy nowy przypadek zakażenia koronawirusem, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. wielkopolskiego, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. W sumie mamy 17 potwierdzonych przypadków" - poinformowało w poniedziałek (9 marca), po godzinie 16 Ministerstwo Zdrowia.

Pacjentka przebywa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu. Jak podał w rozmowie z PAP jego rzecznik Stanisław Rusek, to kobieta w średnim wieku. Trafiła do szpitala w niedzielę przed północą. - Jest w stanie ciężkim. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej - doprecyzował Rusek.

Rzecznik szpitala podał również, że ze wstępnych ustaleń wynika, że pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Wcześniej kobieta została przyjęta do szpitala w Puszczykowie, stamtąd trafiła do Poznania.

Koronawirus w Polsce. 17 potwierdzonych przypadków

W sumie w Polsce jest już 17 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Jak podawało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia, ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4000 objętych jest kwarantanną domową. 

Wcześniej w poniedziałek zarażenie koronawirusem stwierdzono u pacjenta w Krakowie, trzy kolejne przypadki potwierdzono też w Raciborzu. 

O pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem resort zdrowia poinformował w środę 4 marca. Chory przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, wcześniej podróżował we Włoszech. Jak informował minister, jego stan jest dobry. Kolejni są hospitalizowani w Szczecinie, w Ostródzie, w Warszawie i Wrocławiu. W tym ostatnim mieście przebywa dwoje pacjentów powyżej 70. roku życia (mężczyzna i kobieta), których stan jest cięższy.  

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM