Koronawirus w Polsce. Ilu jest zarażonych? [MAPKA]

W Polsce jest 20 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Pacjenci przebywają w szpitalach m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Raciborzu i Szczecinie. Stan kilku z nich jest ciężki.
Zobacz wideo

O pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano w środę (4 marca). To około 65-letni mężczyzna, który przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Wcześniej podróżował autokarem z Niemiec. Jak informował na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski, pacjent czuje się dobrze.

Drugi i trzeci przypadek zarażenia koronawirusem to małżeństwo przebywające w szpitalu w Szczecinie. Ich zakażenie potwierdzono w piątek 6 marca. Mężczyzna i kobieta mają powyżej 60 lat. Wrócili z Włoch, gdzie byli na nartach. Przebywają w szpitalu przy ulicy Arkońskiej. W poniedziałek 9 marca przedstawiciele placówki podali, że stan kobiety pogorszył się. 

O czwartym potwierdzonym przypadku również poinformowano w piątek 6 marca. To 26-letni mężczyzna, który wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii. Przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu i - jak przekazywała rzeczniczka tej placówki - czuje się dobrze. 

Piąty przypadek to pacjentka, która podróżowała tym samym autokarem, którym przemieszczał się tzw. pacjent "zero" (czyli pierwszy potwierdzony przypadek - z Zielonej Góry). Kobieta przebywa w szpitalu w OstródzieO jej zachorowaniu poinformowano w piątek 6 marca.

Również w Ostródzie znajduje się szósty pacjent, u którego potwierdzono koronawirusa. To cudzoziemiec, który także podróżował autokarem z pacjentem "zero" z Zielonej Góry.

W niedzielę 8 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało aż o pięciu kolejnych potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem. Pierwsze - a w ogólnej liczbie przypadków w Polsce - siódmy i ósmy przypadek to kobieta i mężczyzna przebywający w szpitalu w Raciborzu (śląskie). Pacjent wrócił w nocy z 29 lutego na 1 marca z północnych Włoch autokarem z wyjazdu narciarskiego. Kobieta z potwierdzonym zakażeniem nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia chorego mężczyzny - mieszkańca Rybnika.  

Dziewiąty potwierdzony przypadek koronawirusa to Hiszpanka, która przyleciała do Polski samolotem z Niemiec. Obecnie przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. O jej zachorowaniu poinformowano w niedzielę 8 marca.

Jedenasty przypadek zarażenia koronawirusem to 73-letni mężczyzna, który przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Jego stan jest ciężki, o czym poinformowała w poniedziałek 9 marca rzeczniczka tej placówki Urszula Małecka. Według informacji przekazany przez Małecką, mężczyzna zaraził się od osób z rodziny, które przyjechały do niego z USA. Bliscy pacjenta zostali objęci nadzorem służb medycznych.

Dwunasty przypadek potwierdzono w poniedziałek 9 marca. To około 60-letni mężczyzna, mieszkaniec Krakowa, który w ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. Obecnie przebywa w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie. Jego stan jest stabilny, o czym poinformował dyrektor tej placówki Jarosław Foremny.

Trzynasty, czternasty i piętnasty przypadek koronawirusa - potwierdzone w poniedziałek 9 marca - to trzy osoby, które także przebywają w szpitalu w Raciborzu. 

Szesnasty potwierdzony przypadek to 74-letnia kobieta, która jest hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Jak podał w poniedziałek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, jej stan jest "niezbyt dobry". Według informacji PAP, kobieta jest związana rodzinnie z 73-letnim mężczyzną.

Siedemnasty przypadek to kobieta w średnim wieku, która przebywa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu. Jak podał w poniedziałek 9 marca jego rzecznik Stanisław Rusek, kobieta jest w ciężkim stanie. Z informacji rzecznika wynika, że pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch.

O pięciu kolejnych przypadkach minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował we wtorek 10 marca. I tak osiemnasty przypadek zarażenia to osoba z województwa mazowieckiego, która jest hospitalizowana w Warszawie

Dziewiętnasty i dwudziesty przypadek to kobieta i mężczyzna w Cieszynie. Jak powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, oboje są w stanie ogólnym dobrym. - Nie wykazują zbyt dużych objawów - dodała. Mężczyzna trafił już do szpitala w Cieszynie, kobieta przebywa w kwarantannie.

Dwudziesty pierwszy przypadek to kobieta z województwa dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu. Ministerstwo Zdrowia podało, że "pacjentka jest młoda, a jej stan jest dobry".

Dwudziesty drugi przypadek dotyczy pacjenta z Lubelszczyzny (to pierwszy przypadek z województwa lubelskiego). Pacjent trafił do szpitala w Bełżycach. Resort zdrowia poinformował, że jego stan jest ciężki, a jego "proces oddechowy wspomaga respirator".

O kolejnych potwierdzonych przypadkach poinformowano w środę (11 marca). Dwudziesty trzeci przypadek to młody mężczyzna z województwa mazowieckiego (Warszawa). Dwudziesty czwarty to kobieta z województwa podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz - dwudziesty piąty - kobieta z województwa lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. 

Dwudziesty szósty przypadek to dziecko z województwa śląskiego (Cieszyn). Ministerstwo Zdrowia podaje, że jest w dobrym stanie. 

Dwudziesty ósmy przypadek to kobieta z województwa łódzkiego (Łódź).

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM