Koronawirus w Polsce. Zakażony 73-latek nadal w ciężkim stanie. W Cieszynie i Rybniku odwołano lekcje

Zakażony koronawirusem 73-letni mężczyzna, który jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, nadal jest w ciężkim stanie - przekazała we wtorek PAP rzeczniczka szpitala Urszula Małecka. Natomiast, jak poinformowła rzeczniczka wojewody śląskiego, stan pięciorga mieszkańców woj. śląskiego leczonych na oddziale zakaźnym w Raciborzu jest stabilny i dobry.
Zobacz wideo

We Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, który ma być w całości dedykowany leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem, hospitalizowane są trzy osoby z potwierdzonym patogenem.

W najpoważniejszym stanie jest 73-letni mężczyzna, który trafił do szpitala w piątek. Mężczyzna zaraził się od osób z rodziny, które przyjechały do niego z USA. Bliscy pacjenta zostali objęci nadzorem służb medycznych. We wtorek rano rzeczniczka szpitala Urszula Małecka przekazała PAP, że stan pacjenta jest nadal ciężki. - Niestety nie ulega on poprawie. Pacjent ma problemy z oddychaniem - dodała Małecka.

W szpitalu ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem przebywa też 74-letnia kobieta, która jest związana rodzinnie z 73-latkiem. Jej stan - jak przekazała Małecka - jest poważny, ale stabilny. Trzeci z pacjentów to 26-latek, który jest w bardzo dobrym stanie. „Wkrótce zostaną wykonane ponowne testy, żeby wykluczyć u niego koronawirusa” - powiedziała rzeczniczka. To pierwszy na Dolnym Śląsku pacjent ze stwierdzonym koronawirusem. Wrócił on do Wrocławia z Wielkiej Brytanii.

Oprócz osób zakażonych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we wtorek hospitalizowanych jest 18 osób z podejrzeniem koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Cieszyn zawiesza lekcje w szkołach

Władze Cieszyna zawiesiły we wtorek zajęcia w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum. Istnieje bowiem podejrzenie kontaktu z osobą, która może być zakażona koronawirusem - poinformowała we wtorek rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara.

Rzecznik powiedziała, że rekomendacja, by zawiesić zajęcia, nadeszła od Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego w Cieszynie. - To bardziej działanie prewencyjne. (…) Jeszcze we wtorek mają napłynąć wyniki testów osoby, u której wystąpiły silne objawy infekcji. Miała ona kontakt z dziećmi. Wszyscy mamy nadzieję, że podejrzenia się nie potwierdzą - dodała Koczwara.

Do trzech placówek uczęszcza ponad 1 tys. uczniów. - Informacja o możliwości kontaktu z osobą, która może być zarażona, dotarła do nas w poniedziałek wieczorem. Przekazana została rodzicom poprzez dziennik elektroniczny. Uruchomiliśmy także inne kanały informacyjne, m.in. media społecznościowe. Nie mam informacji, aby uczniowie pojawili się w szkołach, ale jeśli tak będzie, to opieka zostanie zapewniona - wyjaśniła rzecznik cieszyńskiego magistratu.

Zajęcia zawieszone zostały w szkole podstawowej nr 4 i liceum, które mieszczą się w tym samym budynku. Mają wspólną stołówkę. Lekcje nie obyły się również w podstawówce nr 5 z oddziałami integracyjnymi.

Zawieszenie zajęć dotyczy na razie tylko wtorku. Katarzyna Koczwara zaznaczyła, że po nadejściu wyników magistrat będzie podejmował dalsze kroki.

Koronawirus w Polsce. 17 przypadków zakażenia

Do tej pory w Polsce potwierdzono 17 przypadków zarażenia koronawirusem. Pięciu pacjentów przebywa w szpitalu w Raciborzu, trzech we Wrocławiu, dwóch w Ostródzie, jeden w Zielonej Górze, dwóch w Warszawie, dwóch w Szczecinie oraz po jednym w Krakowie i Poznaniu. 

Stan trzech pacjentów określany jest jako ciężki. Przebywająca w szpitalu w Poznaniu ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Pozostali pacjenci w poważnym stanie to osoby starsze hospitalizowane we Wrocławiu. 

Stan pięciorga mieszkańców woj. śląskiego leczonych na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) jest stabilny i dobry – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Poinformowała też, że badania przebywających w kwarantannie mieszkańców Rybnika, którzy mieli kontakt z chorymi, dały wynik ujemny – nie stwierdzono u nich koronawirusa. "Czekamy jeszcze tylko na jeden wynik - próbkę osoby przebywającej w innym województwie" – dodała Alina Kucharzewska.

Pierwszym pacjentem z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem w woj. śląskim jest mieszkaniec Rybnika, który w nocy z 29 lutego na 1 marca wrócił autokarem z wyjazdu narciarskiego w północnych Włoszech. Służby sanitarne dotarły do wszystkich podróżujących z nim osób i objęły je kwarantanną domową. Kobieta z potwierdzonym zakażeniem nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia chorego rybniczanina. Przebywają w szpitalu w Raciborzu podobnie jak kolejne trzy osoby, u których potwierdzono obecność groźnego patogenu.

Odwołane lekcje w szkołach w Rybniku

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u dwojga pierwszych mieszkańców Rybnika, w poniedziałek rano władze miasta zdecydowały o odwołaniu zajęć w: Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. W tych placówkach prowadzona jest dezynfekcja. We wtorek rano w Rybniku odbywało się posiedzenie sztabu kryzysowego, podczas którego mogą zapaść dalsze decyzje w tej sprawie.

W poniedziałek 9 marca przedstawiciele szczecińskiego szpitala podali także, że stan przebywającej w nim kobiety pogorszył się.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM