Koronawirus szczególnie niebezpieczny dla seniorów. GIS wydał zalecenia dla osób starszych

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Seniorzy, aby uniknąć zakażenia, powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych - Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla osób starszych, które w niemal wszystkich krajach najciężej znoszą zakażenie koronawirusem. To również w grupie seniorów jest największa śmiertelność.
Zobacz wideo

O pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych powinni prosić swoich bliskich.

GIS przypomina o stosowaniu podstawowych zasad higieny, które zapobiegają przenoszeniu się wirusa, takich jak: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, ich dezynfekcję płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

Koronawirus w Polsce. Dezynfekcja klamek, włączników, telefonów

Wskazuje, że ważne jest także regularne mycie lub dezynfekowanie miejsc, z którymi mamy styczność w domu: stołów, biurek, klamek, włączników światła i poręczy, a także telefonu komórkowego (można go przecierać np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie należy korzystać z telefonu podczas spożywania posiłków, gdyż na jego powierzchni bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje - wskazano w komunikacie.

Koronawirus. Kichanie i kaszel w zgięty łokieć lub chusteczkę

GIS rekomenduje, aby podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką i wyrzucić ją jak najszybciej do zamkniętego kosza, a następnie umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów - napisano w komunikacie.

Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust, gdyż ich dotknięcie zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa na siebie. Ważne jest, aby zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i co najmniej 1-1,5 metr odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Zdrowe odżywianie i nawadnianie organizmu

Aby być w dobrej formie, seniorzy powinni zdrowo się odżywiać, stosować zrównoważoną dietę i unikać wysoko przetworzonej żywności. Należy pamiętać o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców i odpowiednim nawodnieniu organizmu (należy pić ok. 2 litry płynów, najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa nie ma potrzeby robienia zapasów żywności - wskazuje GIS.

Radzi, by korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ.

Osoby starsze w niemal wszystkich krajach najciężej znoszą zakażenie koronawirusem. To również w grupie seniorów jest największa śmiertelność. W ciężkim stanie jest m.in. 73-latek hospitalizowany we Wrocławiu, który zaraził się od rodziny z USA.

Koronawirus w Polsce

W Polsce do tej pory potwierdzono 17 przypadków zakażenia koronawirusem. Jak podawało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia, ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4000 objętych jest kwarantanną domową. 

O pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem resort zdrowia poinformował w środę 4 marca. Chory przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, wcześniej podróżował do Włoch. Kolejni są hospitalizowani w Szczecinie, w Ostródzie, w Warszawie i Wrocławiu. W tym ostatnim mieście przebywa dwoje pacjentów powyżej 70. roku życia (mężczyzna i kobieta), których stan jest cięższy.  

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM