Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni

Koronawirus w Polsce. Wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce zostają zamknięte z powodu koronawirusa - ogłosił na konferencji po sztabie kryzysowym premier Mateusz Morawiecki. Szkoły mają być zamknięte od poniedziałku przez dwa tygodnie. W kraju obecnie jest 25 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
Zobacz wideo

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że placówki będą zamknięte przez dwa tygodnie od poniedziałku. Jeszcze w czwartek i piątek placówki mają być otwarte, tak żeby rodzice przygotowali się do nowej sytuacji.

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych od poniedziałku. Ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego. Jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, to w czwartek i piątek placówki będą otwarte i w klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci.

- Jest dla nas jasne, że ta epidemia może stać się bardzo groźna. Dlatego trzeba działać szybko. Burzy nie da się przewidzieć, ale trzeba starać się przed nią uchronić - mówił premier Mateusz Morawiecki.

W konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięli udział oprócz premiera Mateusza Morawieckiego minister nauki Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Morawiecki podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. Przypomniał, że liczba zachorowań zwiększa się we wszystkich krajach europejskich. Szef rządu relacjonował, że podczas wideokonferencji unijnych liderów we wtorek informował o wdrażanych przez polskie władze środkach zapobiegawczych, w tym kontrolach sanitarnych, które - jak mówił - zostały podchwycone jako mechanizm do wdrożenia w innych państwach.

- Dla naszych dzieci najlepsze wyjście dziś to jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci mogą w bardzo łatwy sposób przenosić wirus i zakażać innych. Dzieci mogą w sposób nieświadomy oczywiście zarazić swoich dziadków, babcie i to jest dla nich bardzo niebezpieczne, bo o ile wiemy, że dzieci przechodzą chorobę łagodnie - choć i tam zdarzają się perturbacje - to mogą zarazić innych - podkreślał premier.

- Mamy w Rzeczpospolitej dzisiaj 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarejestrowanych, ale chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił szef rządu.

Koronawirus: Zamknięte kina, muzea, teatry

Minister kultury poinformował, że rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych.

Koronawirus w Polsce. Odwołanie imprez masowych

Z powodu koronawirusa we wtorek (10 marca) zdecydowano o odwołaniu wszystkich imprez masowych, prowadzenia kontroli na granicach. Premier poinformował również, że rozważane są kolejne kroki. Już wcześniej zdecydowano o zawieszeniu zajęć w niektórych szkołach. M.in. w Cieszynie, Rybniku, Warszawie, Poznaniu.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono 25 przypadków

Do tej pory w Polsce potwierdzono 25 przypadków zarażenia koronawirusem. Pięciu pacjentów przebywa w szpitalu w Raciborzu, trzech we Wrocławiu, dwóch w Ostródzie, jeden w Zielonej Górze, trzech w Warszawie, dwóch w Szczecinie, dwóch w Lublinie oraz po jednym w Krakowie, Poznaniu, w Łańcucie.

Stan trzech pacjentów określany jest jako ciężki. Przebywająca w szpitalu w Poznaniu ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Pozostali pacjenci w poważnym stanie to osoby starsze hospitalizowane we Wrocławiu. 

Koronawirus w Polsce. Tajemnicza śmierć w Kujawsko-Pomorskiem

W Bochlinie w powiecie świeckim (Kujawsko-Pomorskie) zmarł 72-letni obywatel Niemiec, który przebywał w Polsce. Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól poinformował, że wszystko wskazuje najprawdopodobniej na grypę, ale na wszelki wypadek pobrano próbki na obecność koronawirusa.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni
Zaloguj się
 • modulo

  Oceniono 1 raz 1

  Karzel z kotem sie schowal bo sie boi wirusa, pinokio zebrze o pieniadze z unii, dostal miliard euro, kilka dni wczesniej budyn z pinokiem wywalili 2 miliardy zl na ku...zjebo przeciez jest tak dobrze. Wielka Polska prawacko katolicka. Banda debili. Tych gnoi powinno sie wsadzac do wiezien.

 • modulo

  Oceniono 1 raz 1

  Ktos widzial brylanta? Zwial bo idzie niebezpieczenstwo? Ojciec narodu?

 • modulo

  Oceniono 1 raz 1

  Ktos widzial zoliborskiego karla? Szukam karla. Schowal sie? Znowu? Jak w 80? Zwykla pipa.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Za miekko za wolno, jestem waszym wyborca od czasow PC wiec moj apel wstzymajcie okresowo turystyczny ruch graniczny, decyzja trudna niepopularna ale konieczna i sa to ostatnie chwile by odjechac pociagiem z peronu pandemia. Apel do kazdego odpowiedzialnego Plaka jesli planowales urlop gdziekolwiek za ganica jesli zaplanowales odwiedziny - odwolaj, ddla swojego dobra i dobra bliskich, to nie sa cwiczenia, mamy do czynienia zz wyjatkowo przebegla forma zycia, straty ekonomicznego tsunami i tak swiat bedzie musial poniesc, jednak liczy sie kazde uratowane w ten sposob istnienie ludzkie.

 • kap_jeden

  Oceniono 3 razy 1

  to jest dobra decyzja

 • kajkokosz

  Oceniono 1 raz 1

  Dotknięcie łokciem? Łokieć o łokieć? No to trzeba być faktycznie "profesorem" czy "wicepremierem", aby coś takiego wymyślić. A nie wystarczy po prostu powiedzieć dzień dobry, cześć, witam, hej... czy kiwnąć głową.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Rząd zamyka, ale episkopat się nie ugnie. Wprawdzie mają media katolickie, przez które mogą transmitować siedem nabożeństw dziennie, TVPiS też im nie odmówi transmisji jednej mszy dziennie, ale oni wiedzą lepiej i ciągną do kościołów starowiny, najbardziej narażone na zarażenie. Czy chodzi o to, że ktoś na tacę musi dawać, bo księdzu na paliwo zbraknie?

 • king1932

  Oceniono 2 razy 0

  Jak firmy zaczna padać i zabraknie kasy na rozdawanie, to wtedy Polacy zobaczą jak naprawdę pis znisczył nasz kraj.

 • adam_rogalski

  Oceniono 3 razy -1

  A msze ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX