Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni

Koronawirus w Polsce. Wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce zostają zamknięte z powodu koronawirusa - ogłosił na konferencji po sztabie kryzysowym premier Mateusz Morawiecki. Szkoły mają być zamknięte od poniedziałku przez dwa tygodnie. W kraju obecnie jest 25 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
Zobacz wideo

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że placówki będą zamknięte przez dwa tygodnie od poniedziałku. Jeszcze w czwartek i piątek placówki mają być otwarte, tak żeby rodzice przygotowali się do nowej sytuacji.

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych od poniedziałku. Ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego. Jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, to w czwartek i piątek placówki będą otwarte i w klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci.

- Jest dla nas jasne, że ta epidemia może stać się bardzo groźna. Dlatego trzeba działać szybko. Burzy nie da się przewidzieć, ale trzeba starać się przed nią uchronić - mówił premier Mateusz Morawiecki.

W konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięli udział oprócz premiera Mateusza Morawieckiego minister nauki Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Morawiecki podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. Przypomniał, że liczba zachorowań zwiększa się we wszystkich krajach europejskich. Szef rządu relacjonował, że podczas wideokonferencji unijnych liderów we wtorek informował o wdrażanych przez polskie władze środkach zapobiegawczych, w tym kontrolach sanitarnych, które - jak mówił - zostały podchwycone jako mechanizm do wdrożenia w innych państwach.

- Dla naszych dzieci najlepsze wyjście dziś to jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci mogą w bardzo łatwy sposób przenosić wirus i zakażać innych. Dzieci mogą w sposób nieświadomy oczywiście zarazić swoich dziadków, babcie i to jest dla nich bardzo niebezpieczne, bo o ile wiemy, że dzieci przechodzą chorobę łagodnie - choć i tam zdarzają się perturbacje - to mogą zarazić innych - podkreślał premier.

- Mamy w Rzeczpospolitej dzisiaj 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarejestrowanych, ale chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił szef rządu.

Koronawirus: Zamknięte kina, muzea, teatry

Minister kultury poinformował, że rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych.

Koronawirus w Polsce. Odwołanie imprez masowych

Z powodu koronawirusa we wtorek (10 marca) zdecydowano o odwołaniu wszystkich imprez masowych, prowadzenia kontroli na granicach. Premier poinformował również, że rozważane są kolejne kroki. Już wcześniej zdecydowano o zawieszeniu zajęć w niektórych szkołach. M.in. w Cieszynie, Rybniku, Warszawie, Poznaniu.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono 25 przypadków

Do tej pory w Polsce potwierdzono 25 przypadków zarażenia koronawirusem. Pięciu pacjentów przebywa w szpitalu w Raciborzu, trzech we Wrocławiu, dwóch w Ostródzie, jeden w Zielonej Górze, trzech w Warszawie, dwóch w Szczecinie, dwóch w Lublinie oraz po jednym w Krakowie, Poznaniu, w Łańcucie.

Stan trzech pacjentów określany jest jako ciężki. Przebywająca w szpitalu w Poznaniu ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Pozostali pacjenci w poważnym stanie to osoby starsze hospitalizowane we Wrocławiu. 

Koronawirus w Polsce. Tajemnicza śmierć w Kujawsko-Pomorskiem

W Bochlinie w powiecie świeckim (Kujawsko-Pomorskie) zmarł 72-letni obywatel Niemiec, który przebywał w Polsce. Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól poinformował, że wszystko wskazuje najprawdopodobniej na grypę, ale na wszelki wypadek pobrano próbki na obecność koronawirusa.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

TOK FM PREMIUM