Koronawirus w Polsce. Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych

Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Informację przekazał premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, rząd zadecydował o odwołaniu imprez masowych. Do tej pory decyzję w tej sprawie podejmowali wojewodowie. 

- Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami, premierami, prezydentami innych państw podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczanie jego skutków społecznych, ograniczanie jego skutków przede wszystkim dla zdrowia publicznego - mówił premier.

Wicepremier Jarosław Gowin dodał, że w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa pod uwagę brane jest także zawieszenie zajęć na uczelniach. Minister dodał, że chce zobowiązać władzę uczelni, by pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie on-line. W przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa rozważamy możliwość czasowego zawieszenia zajęć. 

Koronawirus w Polsce. Co to jest impreza masowa?

Zgodnie z przepisami ustawy za imprezę masową uznaje się imprezę masową artystyczno-rozrywkową, sportową, w tym np. mecz piłki nożnej, z wyjątkiem imprez:

 •  organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach;
 •  organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami;
 •  organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży;
 •  sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych;
 •  sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym;
 •  zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników.

Koronawirus w Polsce. Kontrola sanitarna na granicach

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o rozszerzeniu zakresu kontroli sanitarnej na granicach. Kontrole obejmą granicę polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-litewską oraz polsko-rosyjską.

- W 100 proc. wszyscy przekraczający granice będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli sanitarnej zostaną otworzone na granicy polsko-litewskiej. Również dzisiaj punkty takie będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych, będą punkty sanitarne - zapowiedział.

Szef MSWiA dodał, że od poniedziałeku funkcjonują w pięciu miejscach, przy przejazdach autostradowych punkty kontroli sanitarnej. - Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które są poddawane procedurom działają w pełnym porozumieniu z funkcjonariuszami - zaznaczył.

Jak powiedział podczas kontroli stwierdzono kilka przypadków niepokojących, kiedy podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki. - Te osoby zostały zaopiekowane, przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali - zaznaczył.

- Mamy również kontrolę sanitarną w odniesieniu do pasażerów promów, jak również pasażerów pociągów Intercity - dodał. - Wszystko jest uruchomione - zapewnił.

Koronawirus w Polsce. 18 przypadków zakażenia

Do tej pory w Polsce potwierdzono 18 przypadków zarażenia koronawirusem. Pięciu pacjentów przebywa w szpitalu w Raciborzu, trzech we Wrocławiu, dwóch w Ostródzie, jeden w Zielonej Górze, dwóch w Warszawie, dwóch w Szczecinie oraz po jednym w Krakowie i Poznaniu. 

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji we wtorek 10 marca poinformował o kolejnym przypadku zarażenia w województwie mazowieckim. 

Stan trzech pacjentów określany jest jako ciężki. Przebywająca w szpitalu w Poznaniu ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Pozostali pacjenci w poważnym stanie to osoby starsze hospitalizowane we Wrocławiu. 

Stan pięciorga mieszkańców woj. śląskiego leczonych na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) jest stabilny i dobry – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Poinformowała też, że badania przebywających w kwarantannie mieszkańców Rybnika, którzy mieli kontakt z chorymi, dały wynik ujemny – nie stwierdzono u nich koronawirusa. "Czekamy jeszcze tylko na jeden wynik - próbkę osoby przebywającej w innym województwie" - dodała Alina Kucharzewska. 

Pierwszym pacjentem z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem w woj. śląskim jest mieszkaniec Rybnika, który w nocy z 29 lutego na 1 marca wrócił autokarem z wyjazdu narciarskiego w północnych Włoszech. Służby sanitarne dotarły do wszystkich podróżujących z nim osób i objęły je kwarantanną domową. Kobieta z potwierdzonym zakażeniem nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia chorego rybniczanina. Przebywają w szpitalu w Raciborzu podobnie jak kolejne trzy osoby, u których potwierdzono obecność groźnego patogenu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Koronawirus w Polsce. Odwołano wszystkie imprezy masowe
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 4 razy 2

  Trochę to niekonsekwentne. Jak idę na mecz, to mogę się zarazić albo poprzez podanie ręki z osobą zarażoną, albo załóżmy, że osoba chora będzie stała obok mnie. Jakieś szanse pewnie są, ale małe. Natomiast otwarte pozostają galerie handlowe i duże markety, gdzie codziennie są setki czy tysiące osób, gdzie setki ludzi dotykają koszyków, wózków, produktów, jak ktoś płaci kasą, to pieniądze, ryzyko zarażenie dużo wyższe. Ale oczywiście ich nie zamkniemy (tak jak i Kościołów), bo politycznie za dużo do stracenia, a żeby pokazać, że niby coś robimy, to zamkniemy imprezy sportowe.

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz 1

  Ale do 10 kwietnia chyba odwołają zawieszenie, bo przecież prezes z drabinki nie może przemawiać do słupków i zasieków, ktoś musi krzyczeć- dziękujemy ci o wodzu! polskęzbawco! za Banasia, za Lichocką, za reformę sądownicta, za wspaniałą edukację młodych pokoleń....

 • tadeuszkatolik

  0

  co z mszami w kościołach idziemy w stronę Włoch ?

 • robertes777

  Oceniono 2 razy 0

  Uruchomienie tak wielkiej machiny jest niezwykle trudne, ale to jest pierwszy rząd, który patrzy tak kompleksowo; musi skutecznie spiąć wszystkie organy całego kraju oraz zmobilizować całe (bez reszty) społeczeństwo. Jeśli się temu poddamy, to jest ogromna szansa na sukces (chociaż w pierwszym etapie). Można marudzić i kręcić nosem. POprzednia KOalicja mówiła do podtopionych - mogliście się ubezpieczyć. Uczmy się na błędach innych krajów. Można wiele mówić na temat PIS, i dobrze i źle, ale zaangażowania (dużo większego niż POprzeni rząd) odmówić nie można.

 • polcia88

  Oceniono 2 razy 0

  Co w takim razie z egzaminami zawodowymi radców i adwokatów pod koniec marca? Około tysiąc osób na halach w Nadarzynie będzie pisać po 8 godzin dziennie, wspomagając się żelami antybakteryjnymi?? Czy ministerstwo podejmie jakieś dzialania?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  O dobre dwa tygodnie spozniony ruch, rzadzie powinniscie jednk wyprzedzac sekwencje zdarzen.

 • przyganiacz

  Oceniono 4 razy 0

  Koronawirus w Polsce. Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych

  Czy dotyczy to też nabożeństw kościelnych, zwłaszcza niedzielnych?

 • darkwitcher

  Oceniono 3 razy -1

  A w jednej z sieci handlowych jest świąteczna wielkanocna promocja kupując towary za min 5zł koronawirusa otrzymamy gratis :-P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX