Koronawirus w Polsce. Władze Poznania zalecają zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół

Władze Poznania rekomendują, by ze względu na zagrożenie koronawirusem, od środy zawieszone zostały zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo.
Zobacz wideo

We wtorek (10 marca) w trakcie sesji Rady Miasta Poznania zastępca prezydenta Jędrzej Solarski poinformował o działaniach władz miasta w związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem. 

- Przede wszystkim chciałbym zaapelować o rozwagę i absolutnie nie ulegać panice - podkreślił Solarski. Poinformował również, że "w rozmowach z lekarzami, przede wszystkim ze szpitala na ul. Kurlandzkiej, czy naszego szpitala zakaźnego, gdzie jest pierwsza pacjentka zarażona koronawirusem, po rozmowach z szefem powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, w dniu dzisiejszym wystosujemy komunikat do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli oraz żłobków, żeby od dnia jutrzejszego zamknęli placówki".

Solarski podkreślił, że takie działanie jest działaniem profilaktycznym. - Jeszcze raz powtarzam: absolutnie nie siejemy paniki, ale chcemy (działać - PAP) profilaktycznie. Profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów. Wiecie państwo dobrze, że seniorzy są najbardziej narażeni na tę chorobę, na tego koronawirusa i też śmiertelność wśród osób starszych jest najwyższa - zaznaczył.

Koronawirus w Polsce. Zamknięte placówki w Poznaniu

Solarski zaznaczył, że o decyzji władz miasta i apelu do dyrektorów miejskich placówek oświatowych został już poinformowany wojewoda wielkopolski. Placówki mają zostać zamknięte na dwa tygodnie. Władze miasta podkreślają, że ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

- Ja wczoraj konsultowałem to z panem wojewodą, on czeka na wytyczne z Ministerstwa Zdrowia, prawdopodobnie będzie to (obowiązywało - PAP) w całej Polsce. Natomiast my nie mamy na co czekać w Poznaniu - od jutra wszystkie również miejskie instytucje kultury, wszystkie te, które podlegają oczywiście prezydentowi miasta, również wszystkie baseny, baseny sportowe, zoo - zamkniemy na dwa tygodnie po to, żeby profilaktycznie przeciwdziałać koronawirusowi - zaznaczył Solarski.

Solarski przypomniał również, że przyjęta w ostatnich dniach w związku z koronawirusem specustawa "nadała uprawnienia do 14-dniowego dodatkowego zasiłku opiekuńczego, żeby rodzice zostali z tymi dziećmi, które są jeszcze małe i muszą zostać pod opieką".

"Trochę dmuchamy na zimne, ale myślę, że warto. Przykład włoski pokazuje nam, że lekceważenie koronawirusa przynosi bardzo złe efekty. Teraz tak naprawdę całe Włochy są odizolowane od reszty świata. Myślę, że można działać wcześniej i my to będziemy w Poznaniu robić" - wskazał.

Solarski poinformował też, że jeszcze we wtorek specjalny apel zostanie wystosowany także do wszystkich mieszkańców, aby unikali dużych skupisk ludzkich. Przesunięte mają zostać także wszystkie organizowane w najbliższym czasie przez Miasto Poznań imprezy masowe. Władze planują także podjąć specjalne kroki w celu pomocy seniorom w najbliższym czasie, by w miarę możliwości ograniczyć ich konieczność wychodzenia z domu, np. po zakupy.

Poznański Caritas czasowo zamyka przedszkola i świetlice

We wtorek po południu - po apelu władz miasta - dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Caritas Poznańskiej poinformował o czasowym zamknięciu prowadzonych przez Caritas Poznańską przedszkoli i świetlic socjoterapeutycznych, a także o zawieszeniu prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej programów i działań wolontariackich.

Rzecznik Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Łukasz Łukasik poinformował PAP we wtorek, że decyzja dotyczy trzech przedszkoli, trzech świetlic socjoterapeutycznych i dziewięciu placówek pomocowych, w których działa wolontariat.

Koronawirus w Polsce. Zawieszone lekcje w Cieszynie i Rybniku

Zajęcia zawieszone zostały w szkole podstawowej nr 4 i liceum, które mieszczą się w tym samym budynku. Mają wspólną stołówkę. Lekcje nie obyły się również w podstawówce nr 5 z oddziałami integracyjnymi. Zawieszenie zajęć dotyczy na razie tylko wtorku. Katarzyna Koczwara zaznaczyła, że po nadejściu wyników magistrat będzie podejmował dalsze kroki.

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u dwojga pierwszych mieszkańców Rybnika, w poniedziałek rano władze miasta zdecydowały o odwołaniu zajęć w: Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. W tych placówkach prowadzona jest dezynfekcja. We wtorek rano w Rybniku odbywało się posiedzenie sztabu kryzysowego, podczas którego mogą zapaść dalsze decyzje w tej sprawie.

Koronawirus w Polsce. 18 przypadków zarażenia

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji we wtorek 10 marca poinformował o kolejnym przypadku zarażenia. Minister zdrowia nie chciał podawać szczegółów. Jak stwierdził, 18 zakażenie zdiagnozowano w województwie mazowieckim.

O pierwszym zakażeniu w Polsce poinformowano 4 marca. Mężczyzna - pierwszy pacjent z koronawirusem w Polsce wrócił do kraju z Niemiec. Obecnie poza chorym w szpitalu w Zielonej Górze, pięciu pacjentów przebywa w szpitalu w Raciborzu, trzech we Wrocławiu, dwóch w Ostródzie, dwóch w Warszawie, dwóch w Szczecinie oraz po jednym w Krakowie i Poznaniu. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM