Przez koronawirusa Warszawa i Łódź zakazują wycieczek szkolnych. Odwoływane są wydarzenia w całym kraju [LISTA]

W związku z zagrożeniem koronawirusem w całej Polsce odwoływane są różne wydarzenia publiczne, w tym m.in. Marsz Równości w Koszalinie. Władze m.in. Warszawy i Łodzi zakazują wycieczek szkolnych i zawieszają wymiany międzynarodowe.
Zobacz wideo

W Polsce potwierdzono dotychczas 20 przypadków koronawirusa, w tym trzy - w województwie mazowieckim. W poniedziałek po południu hospitalizowanych było 467 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; ponad 1000 osób objęto kwarantanną, a ponad 7000 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których "szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych". Z kolei szef MEN Dariusz Piontkowski przekazał, że dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i w sytuacji ewentualnego zagrożenia podejmować decyzję o zawieszeniu zajęć. 

Zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół zaleciły już władze Poznania. Od środy zawieszone zostały zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo. W Poznaniu, przypomnijmy, potwierdzono obecnie jeden przypadek zarażenia koronawirusem. 

Również w Cieszynie - po ogłoszeniu dwóch przypadków zarażenia koronawirusem w tym mieście - władze lokalne zdecydowały o zawieszeniu - do piątku - zajęć we wszystkich szkołach podstawowych w mieście, a także w liceum im. Kopernika.

Koronawirus. Warszawa rozważa zamknięcie szkół

Jak wygląda sytuacja w innych miastach? Rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka - w rozmowie z PAP - podała: "Nie zamykamy szkół, ale wykluczamy kwestie wycieczek i wymiany międzyszkolnej". Zaznaczyła jednak, iż "sytuacja jest dynamiczna".

Po południu z kolei prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował, że zwrócił się z pismem do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, aby rozważyć kwestie ewentualnego zamknięcia szkół w Warszawie i całym województwie. 

Jeśli chodzi o wydarzenia, miasto zdecydowało się odwołać Giełdy Zawodów "Dobrze wybrane". Wydarzenie promujące szkolnictwo zawodowe, skierowane przede wszystkim do uczniów VIII klas, miało odbyć się 11 i 12 marca w Pałacu Kultury i Nauki. "Decyzja o rezygnacji z Giełdy w tym terminie jest zgodna z rekomendacją wojewody mazowieckiego w związku z zagrożeniem koronawirusem" - poinformował ratusz. Nowy termin ma zostać podany wkrótce.

Nie odbędzie się także Cavaliada - największa impreza jeździecka w Warszawie (która miała się odbyć w dniach 12-15 marca). Nie odbyły się też targi motocyklowe Warsaw Motorcycle Show, planowane na 6-8 marca w podwarszawskim Nadarzynie (zostały przełożone na czerwiec). 

Uczelnie odwołują zajęcia

O odwołaniu zajęć zdecydowały w poniedziałek władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - zarządzenie rektora w tej sprawie obowiązuje do 15 maja. Może zostać przedłużone.

We wtorek z kolei zajęcia dla studentów i doktorantów odwołał Uniwersytet Warszawski. Nie będą się one odbywały od środy do 14 kwietnia. Do 30 kwietnia nie będą się odbywały wydarzenia otwarte (np. wykłady, konferencje, spektakle etc.). Zamknięta ma być też dla czytelników biblioteka uniwersytecka - poinformowała uczelnia we wtorek w komunikacie. 

Na podobny krok zdecydowały się władze drugiej największej uczelni w kraju - Uniwersytetu Jagiellońskiego.  We wtorek biuro prasowe UJ podało, że zarządzeniem rektora odwołuje się wykłady dla studentów i doktorantów i zaleca się ich udostępnianie drogą elektroniczną. Odwołuje się też zajęcia wychowania fizycznego. Odwołane zostają też wszystkie konferencje i imprezy o charakterze ogólnouczelnianym, wstrzymane wszystkie wyjazdy służbowe zagraniczne, a wyjazdy krajowe służbowe ograniczone do tych "bezwzględnie koniecznych"; wstrzymane zostają przyjazdy do UJ gości zagranicznych.

Uczelni poinformowała również, że zamyka wszystkie ekspozycje w Muzeum UJ - Collegium Maius, Muzeum Farmacji i Ogrodu Botanicznego; Wstrzymuje też zakwaterowanie nowych osób w akademikach i wprowadza zakaz odwiedzin gości z zewnątrz. Decyzja władz uczelni obowiązuje od dnia zarządzenia, czyli od wtorku, do dnia uchylenia zarządzenia

Podobne działania wprowadzić mają  władze uniwersytetu w Łodzi. Jak podała PAP, UŁ ma wydać w środę zarządzenie odwołujące od tego dnia wszystkie zajęcia na uczelni. Wykłady, ćwiczenia i pozostałe aktywności dydaktyczne mają zostać zawieszone na co najmniej dwa tygodnie.

Ekstraklasa. Mecze bez publiczności

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym spółka Ekstraklasa SA podjęła decyzję o rozgrywaniu meczów ligowych bez publiczności do odwołania. Jednocześnie kluby otrzymały rekomendację, aby maksymalnie ograniczyć udział w wydarzeniach innych osób, m.in. przedstawicieli mediów. Na szlagierowe spotkanie Lecha Poznań z Legią Warszawa prawdopodobnie zostaną wpuszczeni tylko dziennikarze stacji telewizyjnych.

- Nie będzie również pomeczowych konferencji prasowych, ani tzw. mixed zony - tłumaczył rzecznik Lecha Maciej Henszel. Jak dodał, liczba pracowników klubu zaangażowana do obsługi meczu zostanie ograniczona do minimum.

Także inne kluby decydują się na podobne rozwiązania. Obostrzenia wprowadził m.in. Piast Gliwice.

Również we wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że wstrzymuje ruch grup wycieczkowych w rezydencjach: Pałac Prezydencki, Belweder, Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku; zmiany obowiązują od 12 marca do odwołania.

W województwie mazowieckim są do tej pory trzy potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem. 

Koronawirus. Łódź. Zakaz wycieczek i wyjść

Polecenie nieorganizowania w szkołach imprez, wycieczek i wyjazdów uczniów, a także nieprzyjmowania gości z innych placówek edukacyjnych wydał we wtorek łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Przyczyną zarządzenia jest zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Polecenie dotyczy również nieorganizowania zbiorowych wyjść uczniów i dzieci do kin, teatrów, muzeów itp. oraz wydarzeń na terenie szkół i placówek takich jak akademie, apele czy koncerty. Obowiązuje od 9 marca do odwołania. Jeśli chodzi o ewentualne zamknięcie szkół, Monika Pawlak z łódzkiego urzędu miasta podała: "Na razie nie planujemy żadnych zmian w pracy szkół i przedszkoli".

W Lublinie, gdzie nie potwierdzono dotąd żadnego przypadku zakażenia - nie ma decyzji o zamknięciu szkół czy przedszkoli. Są za to inne zalecenia. Wstrzymano m.in. wymiany międzynarodowe uczniów i wycieczki zagraniczne. Wojewoda Lech Sprawka zaapelował też do rodziców, by wszystkie chore dzieci pozostały w domach.

Dolny Śląsk. Uczelnie zawieszają zajęcia

Rektorzy uczelni publicznych Wrocławia i Opola zdecydowali jednogłośnie we wtorek, że od środy zostaną zawieszone zajęcia dydaktyczne w 14 uczelniach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. - Przejdziemy na system edukacji zdalnej, choć nie wszystkie formy dydaktyczne mogą być w ten sposób realizowane, będziemy ten problem rozwiązywać na bieżąco - powiedział we wtorek rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas.

Koronawirus. Odwołane wydarzenia publiczne

Jeśli chodzi o inne wydarzenia, które już zostały odwołane - to między innymi Marsz Równości w Koszalinie, który był zaplanowany na 4 kwietnia. Organizator zdecydował o przełożeniu go na inny termin (na razie nie wiadomo, na kiedy). W Koszalinie nie odbędzie się też zaplanowana na wtorek 10 marca IX Koszalińska Gala Laurów Sportu 2020 - podał prezydent tego miasta Piotr Jedliński. 

W Toruniu przełożony został towarzyski mecz żużlowy reprezentacji Polski i Australii, który miał odbyć się 29 marca. Nowy termin nie został jeszcze ustalony. Odwołane zostaje także spotkanie Żużlowej Reprezentacji Polski z kibicami, które miało odbyć się 16 marca w Centrum Handlowym Toruń Plaza. 

W Tomaszowie Mazowieckim odwołano zaplanowane na 21 marca mistrzostwa Europy w lodowej odmianie żużla. "Przeprowadzenie turnieju bez udziału publiczności nie ma sensu" - zaznaczyli organizatorzy imprezy.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM