Koronawirus w Polsce. Jest kolejny, 21 potwierdzony przypadek zarażenia

Są kolejne trzy przypadki zarażenia koronawirusem. Jeden w Warszawie (o którym poinformowano już we wtorek przed południem) i dwa w Cieszynie - podał we wtorek po południu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wieczorem resort poinformował o nowym przypadku - z województwa dolnośląskiego
Zobacz wideo

"Mamy nowy przypadek zakażenia koronawirusem, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu" - poinformowało po godzinie 17 Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. Podkreślono, że "pacjentka jest młoda, a jej stan jest dobry". Tym samym, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wzrosła do 21.

Wcześniej, na konferencji prasowej po godzinie 14. Łukasz Szumowski podał, że są "trzy nowe potwierdzone przypadki zarażenia". - Jeden w Warszawie i dwa w Cieszynie - poinformował. Dopytywany przez dziennikarzy dopowiedział, że "ich stan jest stabilny, nie ma informacji niepokojących". Łącznie, jak mówił Szumowski, na ten moment w Polsce jest 20 potwierdzonych przypadków zachorowań. 

- Te trzy nowe przypadki to są wszystko osoby, które przyjechały z kierunku włoskiego. Część z nich była objęta kwarantanną - informował dalej minister zdrowia. 

Jeśli chodzi o pacjentów hospitalizowanych w Cieszynie - rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska powiedziała, że obecność koronawirusa został potwierdzona u kobiety i mężczyzny. Zaznaczyła, że oboje są w stanie ogólnym dobrym. - Nie wykazują zbyt dużych objawów - dodała.

Oprócz tego, Ministerstwo Obrony Narodowej podało we wtorek na Twitterze, że jednym z zarażonych pacjentów, u którego potwierdzono koronawirusa jest Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika. Szumowski nie chciał tego komentować. - To nie jest informacja, którą posiadam. Nie komentuje danych pacjentów - uciął. 

Policja będzie sprawdzać osoby objęte kwarantanną

Szumowski dużo mówił o konieczności stosowania się do kwarantanny. Podkreślił, że osoby nią objęte powinny bezwzględnie pozostawać w domu - "nie wychodzić po bułki czy na spacer z psem". Minister poinformował też, że osoby objęte kwarantanną - od tej chwili - będą monitorowane przez funkcjonariuszy policji.

- Nie będzie kontaktu bezpośredniego między policjantem a osobą objętą kwarantanną. Nie będziemy wymagać dowodów osobistych (...) Będziemy w sposób bezpieczny potwierdzać obecność danej osoby w miejscu zamieszkania - zaznaczył Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. Podkreślił, że chodzi nie tylko o sprawdzenie obecności, ale też o zapytanie o ewentualne potrzeby (np. żywieniowe). 

Kontrole mają się odbywać raz na dobę. 

Już na porannej konferencji prasowej minister zdrowia poinformował, że odnotowano nowy 18. przypadek zarażenia koronawirusem. Podał jedynie krótko, że chodzi o pacjenta z województwa mazowieckiego. Pacjent ten - jak doprecyzował po południu Łukasz Szumowski - jest wśród tych trzech nowych przypadków, w sprawie których zwołano wtorkową konferencję. 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego o koronawirusie

We wtorek - w związku z koronawirusem - odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołane przez prezydenta. Po jej zakończeniu Andrzej Duda podał, że "była to bardzo merytoryczna dyskusja bez krytyki wobec rządzących; padło wiele ważnych propozycji, także ze strony opozycji".

Wcześniej - również w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania wirusa - rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych (wcześniej decyzje w ich sprawie podejmowali wojewodowie). Rozszerzone zostały też kontrole sanitarne na granicach. O ile w poniedziałek dotyczyły one tylko pięciu punktów (na granicy z Niemcami oraz Czechami), o tyle we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o nowych punktach - na granicy polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej.

Koronawirus w Polsce. Przypadki zakażenia

Do poniedziałkowego wieczora w Polsce mieliśmy 17 przypadków zarażenia koronawirusem. Kilkoro pacjentów jest w stanie ciężkim, w tym mężczyzna i kobieta powyżej 70. roku życia, przebywający w szpitalu we Wrocławiu. W poniedziałek podawano też, że pogorszył się stan pacjentki ze Szczecina oraz, że w ciężkim stanie jest kobieta hospitalizowana w szpitalu w Poznaniu. 

O pierwszym zakażeniu w Polsce poinformowano 4 marca. Dotyczyło ono około 65-letniego mężczyzny, który wrócił do kraju z Niemiec. Pacjent obecnie wciąż przebywa w szpitali w Zielonej Górze, choć - jak informował minister zdrowia - jego stan jest dobry. Poza chorym w Zielonej Górze, pacjenci zarażeni koronawirusem przebywają też m.in. w szpitalach we Wrocławiu, Raciborzu, Szczecinie, Poznaniu, Ostródzie i Warszawie. 

DOSTĘP PREMIUM