Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymuje przyjęcia. Kończą się zapasy maseczek i fartuchów

Szpital Uniwersytecki w Krakowie od środy wstrzymuje przyjęcia do szpitala oraz wizyty w poradniach szpitalnych. Odwołuje też planowane zabiegi. Powodem takiej decyzji są m.in. kończące się zapasy maseczek, rękawiczek i fartuchów. Inne szpitale wprowadzają dodatkowe środki ostrożności, w tym zakaz odwiedzin.
Zobacz wideo

Zgodnie z zarządzeniem dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcina Jędrychowskiego, decyzja o wstrzymaniu przyjęć i porad planowych obowiązuje do odwołania. Została podjęta w związku z zagrożeniem koronawirusem, a także przez znaczące ograniczenie dostępu do środków ochrony osobistej dla personelu medycznego

- Pomimo zawartych umów z dostawcami sprzętu jednorazowego, w większości nasze zamówienia nie są realizowane albo są w sposób istotny ograniczane. My zamawiamy na przykład 1000 sztuk jakiegoś asortymentu, a przychodzi nam 200 [sztuk] - powiedział dyrektor placówki Marcin Jędrychowski.

Decyzja nie dotyczy pacjentów onkologicznych i nagłych przypadków. Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie działał bez zmian.

Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Po przeprowadzce na początku tego roku do nowej siedziby w Krakowie-Prokocimiu zajmuje siedzibę o powierzchni 16 hektarów - w 10 budynkach mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne i zintegrowany blok operacyjny składający się z 24 sal, w tym dwóch sal hybrydowych i transplantacyjnych. Inwestycja trwała cztery lata i kosztowała 1,2 mld zł.

Środki ostrożności w szpitalach w Warszawie

Również w innych szpitalach - w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa - podejmowane są dodatkowe środki ostrożności. Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie we wtorek (10 marca) wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach szpitalnych w stolicy przy ul. Roentgena oraz Wawelskiej.

"Jednocześnie apelujemy do pacjentów i ich rodzin o ograniczenie liczby osób towarzyszących pacjentom w trakcie planowych wizyt w przychodniach. Pacjenci będący w dobrej kondycji proszeni są o samodzielne stawiennictwo bez osób towarzyszących" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie szpitala.

Odwiedziny u pacjentów zostały wstrzymane także w szpitalu na Szaserów w Warszawie. Przedstawiciele placówki apelują do osób, które chcą pozyskać informacje o stanie zdrowia różnych pacjentów - aby kontaktowały się telefonicznie z sekretariatami poszczególnych klinik lub pielęgniarkami dyżurnymi.

W szpitalu w Radomiu brakuje maseczek

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu na własną rękę zlecił szycie jednorazowych maseczek, bo brakuje ich w hurtowniach. Lecznica alarmuje, że jeśli nie otrzyma jednorazowego sprzętu z tzw. rezerwy strategicznej, wstrzymane zostaną planowe przyjęcia pacjentów.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (tzw. szpital na Józefowie) jest największą specjalistyczną lecznicą na południowym Mazowszu. Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes placówki Krzysztof Zając szpitalowi kończą się zapasy sprzętu jednorazowego użytku.

Obecnie (stan na wtorek - 10 marca) w Polsce jest 20 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM