Prezydent Warszawy: Zwróciłem się do wojewody z pismem, aby rozważyć sytuację ewentualnego zamknięcia szkół

- Zwróciłem się do wojewody z pismem, aby rozważyć sytuację ewentualnego zamknięcia szkół w Warszawie i w województwie mazowieckim - poinformował we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że w środę będzie na ten temat rozmawiał z prezydentami innych miast i z premierem.
Zobacz wideo

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy poinformował, że zwrócił się do wojewody z pismem, "żeby rozważyć sytuację ewentualnego zamknięcia placówek szkolnych w Warszawie i w woj. mazowieckim".

- To są działania wyjątkowe, ekstraordynaryjne i one wymagają decyzji rządu. My możemy tutaj rekomendować pewne zachowania, natomiast zależy nam na tym, żeby decyzja była podjęta we właściwym momencie po konsultacjach i na wniosek uprawnionych inspektoratów rządowych - powiedział.

Dodał, że "jeżeli decyzja zostanie podjęta w całym kraju ta sama, wtedy unikniemy różnic w traktowaniu różnych regionów". - Natomiast my na ten temat będziemy rozmawiali jutro z prezydentami, będziemy panu premierowi rekomendacje przedkładali, ponieważ traktujemy tę sprawę wyjątkowo poważnie - powiedział.

Szkoła podstawowa nr 150 na warszawskim Bemowie została zamknięta po tym jak uczeń, którego rodzic był objęty kwarantanną w związku z koronawirusem, przyszedł na lekcje z gorączką. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, informując o tym, zastrzegł, że to jedyny taki przypadek wśród miejskich szkół.

Trzaskowski zaznaczył, że przesłał dyrektorom szkół instrukcję, jak zachować się w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Uczelnie odwołują zajęcia

W związku z koronawirusem zajęcia odwołały niektóre warszawskie uczelnie. Uniwersytet Warszawski poinformował we wtorek, że od środy (11 marca) do 14 kwietnia odwołuje zajęcia dla studentów i doktorantów. Natomiast do 30 kwietnia nie będą się odbywały wydarzenia otwarte (np. wykłady, konferencje, spektakle etc.). Zamknięta ma być też dla czytelników biblioteka uniwersytecka - poinformowała uczelnia we wtorek w komunikacie.

W poniedziałek o odwołaniu zajęć informował także Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Koronawirus. Odwoływane zajęcia w innych miastach

Zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół zaleciły już władze Poznania. Od środy zawieszone zostały zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo. W Poznaniu, przypomnijmy, potwierdzono obecnie jeden przypadek zarażenia koronawirusem.

Również władze miasta Cieszyna (woj. śląskie), po potwierdzeniu obecności koronawirusa u dwóch osób, zawiesiły do piątku zajęcia we wszystkich szkołach podstawowych w mieście, a także w liceum im. Kopernika, o czym poinformowała we wtorek rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara.

Decyzje o odwoływaniu zajęć komentował we wtorek w TOK FM szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomi Broniarz. Zaznaczał, że o ile wprowadzenie nauki przez internet na pewien okres na uczelniach wyższych nie jest problemem, o tyle zrobienie tego w szkołach podstawowych i średnich jest o wiele trudniejsze. - Nie wszystkie szkoły mają takie wyposażenie. Nie wszyscy uczniowie mają dostęp do szerokopasmowego internetu. (...) Ale należy zwrócić uwagę na to, że dziecko przechodzi tę chorobę [koronawirusa] raczej bezobjawowo. O wiele gorzej przechodzą to starsi nauczyciele, dlatego w szkołach należy być szczególnie ostrożnym i wrażliwym - przekonywał. 

W Polsce jest obecnie (stan na wtorek 10 marca) potwierdzonych 20 przypadków zarażenia koronawirusem. Trzech pacjentów jest hospitalizowanych w Warszawie.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM