Ministerstwo Zdrowia: Jest 22. potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. To pacjent z lubelskiego

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek wieczorem o potwierdzeniu kolejnego, 22 przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Chodzi o mężczyznę z województwa lubelskiego; przebywa on w szpitalu w Bełżycach.
Zobacz wideo

Jest to pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. Pacjent, jak podało Ministerstwo Zdrowia, "jest w sile wieku", ma około 50-60 lat. Trafił do szpitala w Bełżycach.

Jego stan jest ciężki; proces oddechowy wspomaga respirator - podał we wtorek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak zaznaczył, gdy stan pacjenta pozwoli, zostanie on przewieziony na oddział zakaźny szpitala klinicznego w Lublinie.

"Pacjent w początkowej fazie był przyjęty jako bez podejrzenia koronawirusa, ponieważ pacjent i jego rodzina nie ujawniła możliwego faktu kontaktu z osobą, która przebywała w obszarze zagrożenia" - wyjaśnił. "Wśród trzech pozostałych członków jego rodziny jest osoba, która była we Włoszech, i prawdopodobnie zaraziła tego pacjenta. Pierwotny nosiciel nie ma żadnych objawów od wielu dni" - wyjaśnił wojewoda. 

Łącznie jest to 22. potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem. 1055 osób jest objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

Wcześniej - we wtorek - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o czterech potwierdzonych tego dnia zarażeniach koronawirusem. To młoda pacjentka z województwa dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu, dwoje pacjentów z województwa śląskiego - hospitalizowanych w Cieszynie oraz jeden pacjent z Warszawy. 

Dopytywany przez dziennikarzy dopowiedział, że "ich stan jest stabilny, nie ma informacji niepokojących".

Ministerstwo Obrony Narodowej podało we wtorek na Twitterze, że jednym z zarażonych pacjentów, u którego potwierdzono koronawirusa jest Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika. Szumowski nie chciał tego komentować. - To nie jest informacja, którą posiadam. Nie komentuje danych pacjentów - uciął.

W związku z wystąpieniem w Polsce zachorowań wywołanych koronawirusem we wtorek odbyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego oraz posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego premier poinformował, że została podjęta decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

Przypomnijmy, o pierwszym zakażeniu w Polsce poinformowano 4 marca. Dotyczyło ono około 65-letniego mężczyzny, który wrócił do kraju z Niemiec. Pacjent obecnie wciąż przebywa w szpitali w Zielonej Górze, choć - jak informował minister zdrowia - jego stan jest dobry. Poza chorym w Zielonej Górze, pacjenci zarażeni koronawirusem przebywają też m.in. w szpitalach we Wrocławiu, Raciborzu, Szczecinie, Poznaniu, Ostródzie i Warszawie. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM