Koronawirus w Polsce. Trzy nowe przypadki zakażenia. W sumie jest już 25 zarażonych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech nowych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 

Potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Wojewoda lubelski podczas konferencji prasowej poinformował, że drugi przypadek zarażenia koronawirusem w tym województwie "dotyczy kobiety w przedziale wieku od 50 do 60 lat".

Jak mówił, zarażona kobieta sama zgłosiła się do odpowiednich służb i została przewieziona do szpitala w Janowie Lubelskim. "W momencie, kiedy doszło do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i ujawnienia informacji o tym, że mogła mieć kontakt z osobą z kraju, w którym jest transmisja koronawirusa, została przewieziona do szpitala klinicznego w Lublinie na oddział zakaźny" - zaznaczył wojewoda.

Dodał, że pozytywny wynik badania jej próbki na koronawirusa został potwierdzony w późnych godzinach nocnych. Zapewnił przy tym, że powiatowe służby sanitarne prowadzą intensywne działania w celu ustalenia kręgu osób potencjalnie zagrożonych zarażeniem.

Wójt gminy Nadarzyn na Mazowszu Dariusz Zwoliński poinformował z kolei w nocy z wtorku na środę, że wraz z żoną rozpoczęli kwarantannę domową w związku z potwierdzeniem w organizmie ich dorosłego syna obecności koronawirusa. Jego syn mieszka w Pruszkowie. Jego rokowania są bardzo dobre. Mężczyzna skontaktował się ze służbami po rozpoznaniu u siebie objawów i związku z tym, że miał kontakt z osobami, które wróciły z północnych Włoch.

Koronawirus w Polsce. Pierwszy zakażony w Zielonej Górze

Przypomnijmy, o pierwszym zakażeniu w Polsce poinformowano 4 marca. Dotyczyło ono około 65-letniego mężczyzny, który wrócił do kraju z Niemiec. Pacjent obecnie wciąż przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, choć - jak informował minister zdrowia - jego stan jest dobry.

Wieczorem we wtorek (10 marca) resort zdrowia informował o 22. pacjencie zakażonym koronawirusem - to pierwszy zdiagnozowany przypadek w województwie lubelskim. Pacjenci przebywają też m.in. w szpitalach w Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Raciborzu. 

Ponad 1000 osób jest objętych kwarantanną, a ponad 9300 nadzorem epidemiologicznym.

Koronawirus w Polsce.  Zakaz imprez masowych

We wtorek po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Decyzja jest zgodna z wytycznymi ekspertów i epidemiologów oraz GIS. Zapowiedział również, że rozważane są kolejne kroki w walce z koronawirusem.

Wtorkowa decyzja władz oznacza, że odwoływane mogą być imprezy artystyczno-rozrywkowe lub sportowe, w tym mecze, mające się odbyć m.in. na stadionach (powyżej 1000 miejsc) lub dużych halach sportowych. Nie dotyczy to imprez m.in. w teatrach, filharmoniach, muzeach, czy szkołach.

Koronawirus w Polsce.  Kontrole na granicach

Od wtorku, a najpóźniej od środy na wszystkich polskich przejściach granicznych będą przeprowadzane kontrole sanitarne w związku rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

Służby graniczne prowadzą kontrole sanitarne osób wjeżdżających na terytorium Polski z Niemiec i Czech oraz pasażerów promów i pociągów przybywających zza granicy. Służby sprawdzają bezdotykowo temperaturę i pobierają od pasażerów przypływających do Polski karty lokalizacyjne.

Kontrola sanitarna trwa na przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą, Białorusią, Litwą.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM