Koronawirus w Polsce. Kolejne dwa przypadki zarażenia, w tym dziecko

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po godz. 14.30 o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Chodzi o dziecko z Cieszyna w woj. śląskim oraz młodą kobietę z Łodzi. Łącznie potwierdzono dotąd 27 przypadków koronawirusa.
Zobacz wideo

Informację o nowych zarażeniach resort zdrowia podał na Twitterze. Jak podano w krótkim komunikacie, "potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź)". Łącznie potwierdzono dotąd 27 przypadków koronawirusa.

Cieszyński magistrat poinformował, że dziecko ma osiem lat i jest spokrewnione z dwiema osobami, jakie trafiły do placówki już wcześniej i również są zarażone.

Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara podała, że w tej chwili cieszyński Sanepid prowadzi działania mające na celu dotarcie do osób, które miały bezpośredni kontakt z dzieckiem i poddanie ich domowej kwarantannie.  Rzecznik przypomniała, że koronawirus w najmniejszym stopniu stanowi zagrożenie dla dzieci i młodzieży, ale mogą być one nosicielami wirusa i zarażać dorosłych. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób z obniżoną odpornością, z chorobami przewlekłymi, seniorów.

Trzy osoby, które przebywają na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Szpitala Śląskiego w Cieszynie, są w dobrym stanie.

Jako pierwszy trafił do szpitala mężczyzna, który wrócił z Niemiec. Miał po powrocie kontakt innymi osobami. We wtorek nadeszły wyniki jego oraz żony. W obu przypadkach potwierdzono obecność koronawirusa.

Kobieta pracuje w jednym z cieszyńskich liceów. Po potwierdzeniu obecności koronawirusa władze miasta zawiesiły do piątku zajęcia we wszystkich szkołach podstawowych oraz jednej średniej.

Koronawirus w Polsce

Do środowego poranka (11 marca) w Polsce potwierdzono 25 przypadków zarażenia koronawirusem. Pięciu pacjentów przebywa w szpitalu w Raciborzu, trzech we Wrocławiu, dwóch w Ostródzie, jeden w Zielonej Górze, trzech w Warszawie, dwóch w Szczecinie, dwóch w Lublinie oraz po jednym w Krakowie, Poznaniu, w Łańcucie.

Stan trzech pacjentów określany jest jako ciężki. Przebywająca w szpitalu w Poznaniu ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Pozostali pacjenci w poważnym stanie to osoby starsze hospitalizowane we Wrocławiu. 

Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły

Wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce zostają zamknięte z powodu koronawirusa - ogłosił na konferencji po sztabie kryzysowym premier Mateusz Morawiecki.

- Jest dla nas jasne, że ta epidemia może stać się bardzo groźna. Dlatego trzeba działać szybko. Burzy nie da się przewidzieć, ale trzeba starać się przed nią uchronić - mówił premier Mateusz Morawiecki.

W konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięli udział oprócz premiera Mateusza Morawieckiego minister nauki Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Koronawirus w Polsce. Odwołanie imprez masowych

Z powodu koronawirusa we wtorek (10 marca) zdecydowano o odwołaniu wszystkich imprez masowych, prowadzenia kontroli na granicach. Premier poinformował również, że rozważane są kolejne kroki. Już wcześniej zdecydowano o zawieszeniu zajęć w niektórych szkołach. M.in. w Cieszynie, Rybniku, Warszawie, Poznaniu.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM