Koronawirus u brytyjskiej wiceminister, 93 chore osoby w call center w Seulu, rzymska fontanna di Trevi pod specjalnym nadzorem

Koronawirus wciąż rozprzestrzenia się na świecie. W Niemczech zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem, liczba ofiar śmiertelnych w Iranie wzrosła do 354, w Wielkiej Brytanii natomiast zachorowała wiceminister zdrowia Nadine Dorries.
Zobacz wideo

Call center w Seulu wiązane z 93 zakażeniami koronawirusem

93 przypadki zakażenia nowym koronawirusem wiązane są z biurem call center w Seulu – przekazał w środę mer południowokoreańskiej stolicy Park Won Sun. Narastają obawy o masowe infekcje na zamieszkanym 25 mln osób obszarze metropolitarnym.

Infekcje wykryto po przebadaniu 207 osób pracujących w call center na 11. piętrze wieżowca. Wśród 93 potwierdzonych przypadków są również krewni pracowników firmy – powiedział na konferencji prasowej Park, cytowany przez agencję Yonhap.

Obecnie trwają badania 553 osób zatrudnionych w call center, które pracują na siódmym, ósmym i dziewiątym piętrze budynku – dodał mer. Jak dotąd nie wykryto zakażeń poza 11. piętrem.

Wieżowiec mieści się w dzielnicy Sindorim, którą agencja Yonhap określa jako jedną z najruchliwszych w południowo-zachodniej części Seulu. Dzielnica jest też ważnym węzłem transportowym; przebiegają przez nią dwie linie metra.

Call center jest jak dotąd największym skupiskiem zakażeń w gęsto zaludnionym Seulu. W samym mieście mieszka około 10 mln osób, natomiast populacja obszaru metropolitarnego, obejmującego również miasto Inczon i prowincję Gyeonggi, wynosi około 25 mln osób.

Ponad 60 proc. infekcji w całym kraju wiązano z oddziałem ruchu religijnego Shincheonji w mieście Daegu. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że pięć spośród 207 osób zatrudnionych w seulskim call center to wyznawcy tego ruchu, ale dotychczasowe testy na obecność wirusa dały u nich wynik ujemny.

Z powodu epidemii w Korei Płd. zamknięto szkoły, a władze apelowały do firm o stosowanie elastycznych grafików i umożliwienie pracy zdalnej. Do zakażeń dochodziło jednak w skupiskach, takich jak szpitale, nabożeństwa religijne, a nawet treningi zumby – podał Yonhap.

Liczba infekcji wykrytych w Seulu wzrosła w środę do 205 – wynika z danych urzędu miasta. Według Koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC) do wtorku w całym kraju potwierdzono 7755 zakażeń i 60 zgonów związanych z wirusem.

Trzecia ofiara śmiertelna koronawirusa w Niemczech

Trzecia osoba zmarła w RFN z powodu koronawirusa - informują w środę niemieckie media. To także trzeci zgon w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia i drugi w powiecie Heinsberg, gdzie znajduje się największe skupisko zakażeń w kraju.

W Niemczech do wtorku wykryto 1296 przypadków zakażenia wirusem - podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. RKI, instytucja podlegająca rządowi federalnemu i odpowiedzialna za zapobieganie chorobom i ich kontrolę, przekazał, że zakażenia koronawirusem potwierdzono we wszystkich 16 krajach związkowych Niemiec.

Najwięcej przypadków - 484 - odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii, a w samym powiecie Heinsberg potwierdzono ich ponad 290.

W poniedziałek w Niemczech odnotowano pierwsze zgony z powodu Covid-19. Zmarli to 89-letnia kobieta z Essen i 78-letni mężczyzna z Heinsbergu.

Merkel: Większość ludzi zakazi się koronawirusem

Większość ludzi zakazi się koronawirusem, naszym celem jest spowolnienie jego rozprzestrzeniania się - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel na poświęconej epidemii konferencji prasowej w Berlinie.

- Prawdopodobnie nawet 70 proc. populacji zakazi się koronawirusem, który rozprzestrzenia się na świecie - mówiła Merkel. Dodała, że ponieważ na razie nie ma na niego lekarstwa, należy skupić się na tym, by spowolnić jego rozprzestrzenianie i "zyskać czas".

Włochy: Rząd przeznaczył 25 mld euro na walkę z koronawirusem

Rząd Włoch przeznaczył 25 miliardów euro na walkę z koronawirusem i skutkami epidemii. Pierwszy dekret w sprawie wykorzystania 12 mld euro zapowiedziano na piątek.

- Wyasygnowaliśmy nadzwyczajną sumę 25 miliardów euro nie do natychmiastowego wykorzystania, lecz po to, by można było jej użyć dla stawienia czoła wszystkim trudnościom wynikającym z kryzysu - oświadczył szef rządu.

Fontanna di Trevi objęta specjalną procedurą walki z koronawirusem

Zamknięcie dostępu do rzymskiej Fontanny di Trevi, by nie dopuścić do gromadzenia się tam tłumów turystów - to kolejny krok stosowany przez straż miejską zgodnie z zaleceniami dotyczącymi walki z koronawirusem. Rząd zakazał wszelkich zgromadzeń i skupisk.

Zakazem tym objęto również największe zabytki Wiecznego Miasta. Do zamkniętych dla zwiedzających Koloseum, Forum Romanum i Palatynu dołączyła słynna Fontanna di Trevi. We wtorek została po raz pierwszy odgrodzona wysokimi barierkami, by nie dopuścić do nadmiernego napływu turystów i by nie tłoczyli się tam, co oznaczałoby naruszenie obowiązującej zasady prewencyjnego zachowania jednego metra odległości.

Na mocy rozporządzenia rządu o działaniach mających na celu zahamowania szerzenia się koronawirusa w stolicy Włoch, tak jak w całym kraju, zamknięte są teatry, muzea i kina. Liczba turystów na ulicach znacznie zmniejszyła się w ostatnich tygodniach kryzysu epidemiologicznego. Największe atrakcje turystyczne nie są już tak oblężone, jak zawsze. Wprowadzono jednak specjalne procedury, aby zagwarantować to, by nigdzie nie gromadziły się duże grupy.

Iran: Już 354 ofiary śmiertelne koronawirusa, zakażonych 9 tys.

Do 354 wzrosła w Iranie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa; w ciągu ostatniej dobry zmarły 63 osoby -- poinformowały w środę irańskie władze. Potwierdzono dotychczas 9 tys. przypadków zakażenia. Dzień wcześniej irański resort zdrowia informował o około 8 tys. potwierdzonych przypadkach infekcji.

Belgia: Zmarły trzy osoba zarażona koronawirusem

Ministerstwo zdrowia Belgii poinformowało w środę o śmierci pierwszego pacjenta zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Chodzi o 90-letniego mężczyznę, który zmarł w klinice w Etterbeek w stołecznym regionie Brukseli. Popołudniu doszła informacja o kolejnych dwóch zgonach. W Belgii jest 267 zakażonych koronawirusem.

O pierwszym zgonie wśród osób zakażonych koronawirusem w Belgii poinformowali wspólnie podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia w rządzie federalnym, Maggie De Block i minister zdrowia okręgu stołecznego Brukseli, Alain Maron.

- Mimo możliwie najlepszej opieki lekarskiej, jaką mu zapewniono, 90-letni pacjent zmarł - powiedziała De Block. W imieniu rządu federalnego składam najszczersze kondolencje bliskim zmarłego, życząc im hartu duch w tych trudnych chwilach. Dziękuję też całemu personelowi medycznemu za jego profesjonalizm i pełną dyspozycyjność - dodała.

Białoruś: Do 12 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa

Ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło w środę trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zainfekowanych w tym kraju wzrosła do 12, z tej grupy trzy osoby już wyzdrowiały.

Nowe przypadki zakażeń potwierdzono w Mińsku, Homlu na wschodzie kraju i w Grodnie w pobliżu granicy z Polską.

Nowo zdiagnozowani pacjenci przebywali wcześniej na terytorium Portugalii, Niemiec i Włoch, a po powrocie do kraju przeszli kontrolę medyczną. Jeden z zakażonych, który powrócił z Niemiec, miał zataić, że wcześniej przebywał w północnych Włoszech.

Wlk. Brytania: Wiceminister zdrowia ma koronawirusa

Brytyjska wiceminister zdrowia Nadine Dorries, która w zeszłym tygodniu spotkała się z setkami ludzi i i była na przyjęciu wydanym przez premiera Borisa Johnsona z okazji Dnia Kobiet, ma koronawirusa - podał we wtorek późnym wieczorem dziennik "The Times".

Dorries, która uczestniczyła w opracowywaniu przepisów dotyczących koronawirusa, zachorowała w miniony piątek, a we wtorek wieczorem potwierdzono zakażenie COVID-19. Obecnie przechodzi kwarantannę i jak się przypuszcza, wyzdrowieje.

Nie wiadomo, kto zaraził 62-letnią Dorries, ale jak pisze "The Times" w ostatnim tygodniu przebywała ona zarówno w ministerstwie zdrowia, jak i parlamencie. Obecnie trwa ustalanie wszystkich osób, z którymi miała ona kontakt od momentu zarażenia się wirusem, w tym posłów. Wszystkie osoby, u których zaobserwowane zostaną podobne objawy, będą poddane badaniom.

Dorries spotkała się w zeszłym tygodniu z setkami osób, w tym z dużą liczbą posłów i wzięła udział w konferencji poza Westminsterem. W czwartek była na przyjęciu na Downing Street, które wydał Johnson z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Jak podaje "The Times", zaczęła czuć się źle w piątek, gdy podpisywała dokument uznający koronawirusa za "chorobę podlegającą obowiązkowi zgłoszenia", co umożliwia firmom uzyskanie ubezpieczenia. W sobotę miała dyżur w swoim okręgu wyborczym Mid Bedfordshire, na który przyszło ok. 50 osób. W ciągu weekendu doświadczyła typowych objawów choroby - suchego kaszlu, wysokiej temperatury i bólu w klatce piersiowej.

Francja: Kolejne trzy zgony, 372 nowych przypadków koronawirusa

Francuski resort zdrowia i solidarności poinformował we wtorek wieczorem, że bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł do 33 - rano było to 30 osób - a liczba nowych zakażeń zwiększyła się w ciągu doby o 372 przypadki.

We wtorek rano informowano o 1412 przypadkach zakażenia koronawirusem we Francji, wieczorem liczba ta wzrosła do 1784.

We Francji z powodu rozprzestrzeniania się epidemii ponad 300 tys. z 12 mln uczniów nie chodzi od poniedziałku do szkoły i objętych jest kwarantanną. Władze Korsyki zamknęły szkoły w stolicy wyspy, Ajaccio. Większość szkół zamknięto również w dwóch departamentach szczególnie dotkniętych Covid-19, Oise i Haut Rhin na północy kraju. W pozostałych regionach, w tym w Paryżu, szkoły zamykane są lokalnie.

Chiny: Nieznaczny wzrost liczby zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa

Chińskie władze sanitarne poinformowały w środę o 24 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w ciągu doby i 22 ofiarach śmiertelnych. Oznacza to nieznaczny wzrost, gdyż dzień wcześniej informowano o 19 przypadkach infekcji i 17 zgonach.

Od początku wybuchu epidemii koronawirusem zaraziło się w Chinach kontynentalnych łącznie 80 778 osób. Do tej pory zmarło 3158 osób.

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM