Koronawinus w Polsce. Zamknięte szkoły, nieczynne kina. Co zmieni się od poniedziałku? [PODCASTY]

Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki w całej Polsce. Nieczynne kina, teatry i muzea. Jak nasze życie zmieni się od poniedziałku? Posłuchaj podcastów TOK FM.
Zobacz wideo

Ze względu na zagrożenie związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusa rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych na dwa tygodnie (od poniedziałku, 16 marca). Czwartek i piątek będą dniami "przejściowymi", kiedy rodzice, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci, będą mogli przyprowadzić je do szkoły, gdzie zostanie zapewniona opieka.

Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego tłumaczyła w TOK FM co czeka rodziców i uczniów w kolejnych dniach i udzieliła cennych porad. 

Ministerstwo Zdrowia uprzedza, że czas, w którym szkoły będą zamknięte to nie są żadne dodatkowe ferie. Dzieci nie powinny w tym czasie pojawiać się w większych skupiskach. Najlepiej, gdyby w ogóle cały czas siedziały w domu. Jak zorganizować im czas? To było tematem rozmowy Agaty Kowalskiej z Igą Kazimierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji.

Rząd zapewnia, że nasz kraj jest dobrze przygotowany do walki z koronawirusem, jednak od lekarzy płyną niepokojące sygnały.

O koronawirusie i stanie polskiej służby zdrowia rozmawialiśmy z dr Pawłem Grzesiowskim z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. 

Prof. Arkadiusz Sobczyk, specjalista prawa pracy wyjaśnia, jakie prawa i obowiązki mają pracodawcy i pracownicy w obliczu epidemii koronawirusa.

Do środowego wieczora (11 marca) w Polsce jest 31 osób z potwierdzonym koronawirusem. Pacjenci przebywają w szpitalach m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Cieszynie czy Ostródzie. Stan kilku z nich jest ciężki. 

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że koronawirus może być określany jako pandemia. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - poinformował szef WHO.

Do tej pory na świecie odnotowano 121757 przypadków zakażenia koronawirusem. 4389 chorych zmarło, a 66988 osób udało się wyleczyć. 

DOSTĘP PREMIUM