Koronawirus a polski Kościół. Czarzasty apeluje do abp. Gądeckiego: Niech pan naprawdę stuknie się w czoło

Wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty nie kryje rozczarowania działaniami polskiego duchowieństwa w obliczu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. - Mógłbym cynicznie powiedzieć: wiem, że Kościół dobrze się czuje, kiedy są pozamykane szkoły, uczelnie, biblioteki, teatry, kina a otwarte kościoły. Ale uprzejmie pana informuję, panie Stanisławie, czasy, kiedy się wpływało na ludzi poprzez zaćmienie słońca, się skończyły. Jest XXI wiek - mówił w TOK FM.
Zobacz wideo

Polski Kościół nie zamierza ograniczać mszy, by w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są ludzie starsi, a to właśnie seniorzy stanowią znaczącą grupę wiernych uczestniczących w nabożeństwach. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział wczoraj (11 marca), że niewyobrażalne jest dla niego, by wierni nie modlili się w kościołach. Zaś arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się wcześniej do wszystkich parafii, aby zwiększyły liczbę mszy. Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski w ten sposób liczba wiernych rozłoży się na większą liczbę mszy. I zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się epidemii. 

Postawę Kościoła krytykował w TOK FM Włodzimierz Czarzasty. - Naprawdę apeluję do pana Stanisława Gądeckiego: niech pan przemyśli to, co pan mówi; niech pan przemyśli działania związane z nieodwoływaniem mszy; niech pan przemyśli możliwość pokazywania mszy i przeprowadzania mszy przez media. Niech pan powie uczciwie starszym ludziom: jesteście w grupie największego zagrożenia, największej podatności na tego wirusa. Niech pan ich nie ciąga, tych biednych ludzi i nie opowiada bzdur, że w kościele się leczy, że będzie pan leczył dusze, bo za chwilę będzie pan leczył dusze z ostatnim namaszczeniem. To jest po prostu skandal, co pan robi! - mówił polityk w rozmowie z Karoliną Lewicką. 

Koronawirus w Polsce. Włodzimierz Czarzasty: Naprawdę jest granica głupoty

Dziś w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie ma odbyć się uroczysta msza z okazji 7. rocznicy wyboru papieża Franciszka. Włodzimierz Czarzasty zastanawiał się, jaki jest sens jej organizowania w takim momencie, - Jaki jest sens dawania starszym ludziom przykładu, że wirusa będziecie leczyli modlitwą i woda święconą? To jest głupie - ocenił wicemarszałek Sejmu z Lewicy. 

Gość Poranka Radia TOK FM skomentował także słowa arcybiskupa Wacława Depo, który uznał, że zamykanie kościołów to "niezbyt właściwa droga" oraz uznał, że na tle zagrożeń cywilizacyjnych, wojny w Syrii i na Ukrainie oraz ideologii gender, "koronawirus jest tylko jednym z zagrożeń, a nie najważniejszym"

- Niech pan porozmawia z panem Depo, który jest arcybiskupem, który porównuje koronawirusa do gender. Naprawdę jest granica głupoty. Głupoty! Naprawdę głupoty! Apeluję w sposób racjonalny, nikogo nie chce obrażać - podkreślił Włodzimierz Czarzasty oraz dodał: - Mógłbym również cynicznie powiedzieć coś takiego: wiem, że Kościół dobrze się czuje w momencie, kiedy są pozamykane szkoły, pozamykane uczelnie, pozamykane biblioteki, pozamykane teatry, pozamykane kina i otwarte kościoły. Ale uprzejmie pana informuję, panie Stanisławie, czasy, kiedy się wpływało na ludzi poprzez zaćmienie słońca, się skończyły. Jest XXI wiek. Na Boga, lewica do pana mówi, na Boga niech pan naprawdę stuknie się w czoło - apelował do przewodniczącego KEP.

Warto przypomnieć, że z powodu epidemii koronawirusa znacząco ograniczono m.in. aktywność papieża Franciszka, odwołano audiencję generalną. W całych Włoszech, z powodu uznania kraju za tzw. strefę chronioną, do początku kwietnia zawieszono organizowanie mszy i innych uroczystości kościelnych

Koronawirus w Polsce. 44 zarażonych

W Polsce potwierdzono do tej pory blisko 50  przypadków zakażenia koronawirusem

Wczoraj (11 marca)  wobec zagrożenia koronawirusem rząd zdecydował o zamknięciu placówek oświatowych i odwołaniu imprez masowych. 

Całej rozmowy Karoliny Lewickiej z Włodzimierzem Czarzastym posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. Pobierz i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

TOK FM PREMIUM