Min. Szumowski: Za tydzień koronawirusem zarażonych pewnie będzie tysiąc osób

Prawdopodobnie za tydzień, może trochę później w Polsce będzie zarażonych koronawirusem tysiąc osób - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obecnie w całym kraju potwierdzono 47 przypadki zarażenia koronawirusem.
Zobacz wideo

- Będziemy mieli prawdopodobnie niedługo sto osób zakażonych koronawirusem, a pewnie za tydzień, miejmy nadzieję, trochę dłużej, będziemy dochodzili do takiej ilości osób zarażonych, jak w innych krajach, czyli (...) do tysiąca, może trochę mniej - ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVN24. Zapewnił, że "na razie ten wzrost jest przewidywalny".

Szef resortu zdrowia poinformował, że w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy testów na obecność koronawirusa. - Dziennie możemy zrobić 2 tys. testów. To nie jest mało - zapewnił min. Szumowski.

Koronawirus w Polsce. 44 przypadki zakażenia

Ministerstwo Zdrowia w czwartek (12 marca) rano przekazało informację o kolejnych 13 zarażonych osobach koronawirusem.  Niedawno zaś poinformowano o kolejnych czterech zakażonych. W sumie mamy w Polsce 47 osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa. 

Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły

W środę, z powodu zarażenia koronawirusem, rząd zdecydował się zamknąć wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce. Będą one zamknięte od poniedziałku (16 marca) - przez dwa tygodnie. Czwartek i piątek będą dniami "przejściowymi", kiedy rodzice, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci, będą mogli przyprowadzić je do szkoły, gdzie zostanie zapewniona opieka. Zamknięto też instytucje kulturalne, w tym kina i teatry.

Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Na przejściach granicznych odbywają się kontrole sanitarne.

WHO: Koronawirus to pandemia

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił, że koronawirus może być określany jako pandemia. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - poinformował szef WHO.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

TOK FM PREMIUM