"Nie planujemy zamykania sklepów. Nie planujemy odcinania kordonem sanitarnym żadnych dużych miast w Polsce"
Po środowej decyzji dotyczącej zawieszenia zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i na wyższych uczelniach, jak stwierdziła min. Jadwiga Emilewicz, "pojawiło się wiele fake newsów". - Chcemy je zdementować. - Nie planujemy zamykania sklepów. Nie planujemy odcinania kordonem sanitarnym żadnych dużych miast w Polsce. Nie ma takiej decyzji. Nie ma takiej potrzeby. Nie ma w ogóle na ten temat rozmowy - zapewniła szefowa resortu rozwoju.
Min. Emilewicz dodała, że w razie potrzeby w Polsce są możliwości zwiększenie produkcji żywności. - Dziś nie ma powodów, aby troszczyć się o produkty żywnościowe. Tych w Polsce nie zabraknie. Apelujemy o racjonalne zachowania w sklepie - podkreśliła. Zaapelowała też to, by pomagać innym: sprawdzenie, czy komuś w okolicy nie można pomóc, robiąc np., zakupy.
Koronawirus w Polsce. Pakiet osłonowy dla przedsiębiorców
Już wcześniej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła tzw. pakiet osłonowy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez koronawirusa. Zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu gotowy będzie również projekt specustawy obejmujący rozwiązania dla całej gospodarki. Pakiet osłonowy, jak mówiła minister, ma zakładać m.in. odroczenie płatności podatków i składek ZUS, dopłaty do kredytów czy elementy poprawiające płynność finansową firm, np. gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego. Zapowiedziała ponadto, że rząd zniesie obowiązek nakładania kar za niewywiązywanie się z umów zawartych w trybie zamówień publicznych.
Dr Bogusław Grabowski ocenił w czwartek (12 marca) w TOK FM, że są to środki niewystarczające. Ekonomista podkreślił, że zarówno wśród konsumentów, jak i wśród przedsiębiorców jest duży strach. - Jeżeli przedsiębiorca nie wie z góry, jakie może mieć instrumenty w następnej fali kryzysu, to teraz już będzie ograniczał swoje zakupy właśnie ze strachu - ostrzegał Grabowski. Dlatego, jak dodał, rząd powinien z góry przedstawić katalog instrumentów odpowiadających na problemy z koronawirusem
Koronawirus w Polsce
W sumie w czwartek resort przekazał informację o 16 nowych osobach zakażonych. Są to dwie osoby z woj. podkarpackiego (Rzeszów), jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań), dwie osoby z woj. mazowieckiego (Warszawa), cztery z Lublina, trzech z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), trzech osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) oraz jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź).
Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły
Żłobki, przedszkola, szkoły oraz wyższe uczelnie będą zamknięte od poniedziałku (16 marca) - przez dwa tygodnie. Czwartek i piątek będą dniami "przejściowymi", kiedy rodzice, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci, będą mogli przyprowadzić je do szkoły, gdzie zostanie zapewniona opieka. Zamknięto też instytucje kulturalne, w tym kina i teatry.
Wcześniej rząd wprowadził zakaz organizowania imprez masowych na terenie całego kraju. Na przejściach granicznych odbywają się kontrole sanitarne.
WHO: Koronawirus to pandemia
Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił, że koronawirus może być określany jako pandemia. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - poinformował szef WHO.
Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.