"Nie planujemy zamykania sklepów. Nie planujemy odcinania kordonem sanitarnym żadnych dużych miast w Polsce"

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz apelowała podczas konferencji prasowej o racjonalne zachowania w sklepach, o to, by nie robić nadmiernych zakupów. Zapewniła, że rząd nie zamierza zamykać sklepów ani placówek handlowych. Dementowała też, jak stwierdziła, inne "fake newsy".
Zobacz wideo

Po środowej decyzji dotyczącej zawieszenia zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i na wyższych uczelniach, jak stwierdziła min. Jadwiga Emilewicz, "pojawiło się wiele fake newsów". - Chcemy je zdementować.  - Nie planujemy zamykania sklepów. Nie planujemy odcinania kordonem sanitarnym żadnych dużych miast w Polsce. Nie ma takiej decyzji. Nie ma takiej potrzeby. Nie ma w ogóle na ten temat rozmowy - zapewniła szefowa resortu rozwoju. 

Min. Emilewicz dodała, że w razie potrzeby w Polsce są możliwości zwiększenie produkcji żywności. - Dziś nie ma powodów, aby troszczyć się o produkty żywnościowe. Tych w Polsce nie zabraknie. Apelujemy o racjonalne zachowania w sklepie - podkreśliła. Zaapelowała też to, by pomagać innym: sprawdzenie, czy komuś w okolicy nie można pomóc, robiąc np., zakupy. 

Koronawirus w Polsce. Pakiet osłonowy dla przedsiębiorców

Już wcześniej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła tzw. pakiet osłonowy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez koronawirusa. Zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu gotowy będzie również projekt specustawy obejmujący rozwiązania dla całej gospodarki. Pakiet osłonowy, jak mówiła minister, ma zakładać m.in. odroczenie płatności podatków i składek ZUS, dopłaty do kredytów czy elementy poprawiające płynność finansową firm, np. gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego. Zapowiedziała ponadto, że rząd zniesie obowiązek nakładania kar za niewywiązywanie się z umów zawartych w trybie zamówień publicznych

Dr Bogusław Grabowski ocenił w czwartek (12 marca) w TOK FM, że są to środki niewystarczające. Ekonomista podkreślił, że zarówno wśród konsumentów, jak i wśród przedsiębiorców jest duży strach. - Jeżeli przedsiębiorca nie wie z góry, jakie może mieć instrumenty w następnej fali kryzysu, to teraz już będzie ograniczał swoje zakupy właśnie ze strachu - ostrzegał Grabowski. Dlatego, jak dodał, rząd powinien z góry przedstawić katalog instrumentów odpowiadających na problemy z koronawirusem

Koronawirus w Polsce

W czwartek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakażonych koronawirusem w Polsce jest już 47 osób. 

W sumie w czwartek resort przekazał informację o 16 nowych osobach zakażonych. Są to dwie osoby z woj. podkarpackiego (Rzeszów), jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań), dwie osoby z woj. mazowieckiego (Warszawa), cztery z Lublina, trzech z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), trzech osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) oraz jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź). 

Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły

Żłobki, przedszkola, szkoły oraz wyższe uczelnie będą zamknięte od poniedziałku (16 marca) - przez dwa tygodnie. Czwartek i piątek będą dniami "przejściowymi", kiedy rodzice, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci, będą mogli przyprowadzić je do szkoły, gdzie zostanie zapewniona opieka. Zamknięto też instytucje kulturalne, w tym kina i teatry.

Wcześniej rząd wprowadził zakaz organizowania imprez masowych na terenie całego kraju. Na przejściach granicznych odbywają się kontrole sanitarne.

WHO: Koronawirus to pandemia

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił, że koronawirus może być określany jako pandemia. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - poinformował szef WHO.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM