Nauczyciel z Warszawy zarażony koronawirusem. "Nie miał i do tej pory nie ma typowych objawów"

Mamy potwierdzony przypadek koronawirusa u jednego z nauczycieli, który wraz z uczniami przebywał w Hiszpanii - poinformowała dyrekcja Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO na Białołęce w Warszawie. Dyżury opiekuńcze w tej szkole zaplanowane na czwartek i piątek zostały odwołane.
Zobacz wideo

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Warszawie potwierdzonych wynikami badań. Służby prasowe wojewody mazowieckiego nie informują o szczegółach na ten temat.

Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy Anna Strubińska w komunikacie opublikowanym na stronie placówki poinformowała, że u jednego z nauczycieli obecność koronawirusa potwierdziły badania wykonane w środę. 

"Mamy potwierdzony przypadek koronawirusa u jednego z nauczycieli naszej szkoły. Osoba ta od 1 do 7 marca tego roku przebywała w Hiszpanii, biorąc udział w projekcie Erasmus wraz z grupą siedmiu uczniów z klas ósmych oraz dwóch innych nauczycieli naszej szkoły" - poinformowała dyrektor.

Jak przekazała, po powrocie z Hiszpanii jedna z trzech osób z kadry nauczycielskiej pozostała w domu, ze względu na dolegliwości związane z gardłem. "Nie miała wówczas i do tej pory nie ma typowych objawów wskazujących na zarażenie wirusem. Profilaktyczne badanie krwi w dniu 11 marca potwierdziło jednak u niej obecność koronawirusa SARS-CoV-2" - podała.

Dyrektor zaznaczyła, że szkoła nie ma wiedzy, gdzie mogło dojść do zarażenia.

"Obecnie cała grupa osób będących w bezpośrednim kontakcie z wyżej wspomnianą osobą jest objęta kwarantanną. Dyrekcja Szkoły jest w stałym kontakcie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie i realizuje wszystkie jej zalecenia, informując tym samym na bieżąco rodziców" - zapewniła Strubińska.

Jednocześnie poinformowała, że poza zawieszeniem zajęć, szkoła odwołała także dyżury opiekuńcze, które miały być pełnione w czwartek i w piątek. 

Koronawirus w Polsce. Rząd zamyka szkoły

W środę, z powodu zarażenia koronawirusem, rząd zdecydował się zamknąć wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce. Będą one zamknięte od poniedziałku (16 marca) - przez dwa tygodnie. Czwartek i piątek będą dniami "przejściowymi", kiedy rodzice, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci, będą mogli przyprowadzić je do szkoły, gdzie zostanie zapewniona opieka. Zamknięto też instytucje kulturalne, w tym kina i teatry.

Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Na przejściach granicznych odbywają się kontrole sanitarne. 

Koronawirus w Polsce. 47 zarażonych osób

W czwartek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakażonych koronawirusem w Polsce jest już 47 osób. 

W sumie w czwartek resort przekazał informację o 16 nowych osobach zakażonych. Są to dwie osoby z woj. podkarpackiego (Rzeszów), jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań), dwie osoby z woj. mazowieckiego (Warszawa), cztery z Lublina, trzech z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), trzech osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) oraz jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź). 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

TOK FM PREMIUM